DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Czy w Polsce wolno nosić symbole religijne. Rzecznik Praw Obywatelskich potwierdza, ale…

Czy w Polsce wolno nosić symbole religijne. Rzecznik Praw Obywatelskich potwierdza, ale…
Fot. Grazyna Myslinska / FORUM

Dyskretne uzewnętrznianie przekonań religijnych w miejscu pracy i noszenie symbolu religijnego nie narusza praw i wolności innych osób. Możliwość prezentowania symboli religijnych przez pracownicę banku należy zatem uznać za prawnie uzasadnioną realizację jej wolności uzewnętrzniania przekonań – napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w liście do Forum Żydów Polskich.

 

Dlaczego adresatem pisma Bodnara stało się akurat Forum Żydów Polskich? Wszystko za sprawą listu przesłanego do redakcji portalu forum („Nie będzie mnie Żydówka obsługiwać”, 11 sierpnia 2016 r.). W korespondencji, której opisano zachowanie się jednego z klientów banku wobec pracownicy placówki.


Kobieta miała w pracy naszyjnik z małym symbolem gwiazdy Dawida, co wywołało niezadowolenie jednego z klientów; zarzucił jej afiszowanie się religijnością w miejscu pracy, zażądał obsłużenia przez inną osobę i zagroził skargą.

 

Autorka listu, podpisująca się jako Marta Brzezińska z Łodzi, w swoim wpisie na forum deklaruje, że nie jest Żydówką, ale od dawna interesuje się kulturą żydowską, a naszyjnik, który nosiła po prostu jej się podoba.

 

Głos w tej sprawie zabrał RPO Adam Bodnar. „Możliwość ich uzewnętrzniania w miejscu pracy była przedmiotem orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasbourgu. W sprawie Eweida i inni przeciwko Wielkiej Brytanii ETPCz za naruszenie gwarantowanej Europejską Konwencją Praw Człowieka wolności religii uznał wydany przez brytyjskie linie lotnicze zakaz prezentowania przez personel biżuterii, co w przypadku skarżącej oznaczało zakaz noszenia na szyi krzyżyka” – podkreślił w liście skierowanym do Forum Żydów Polskich.

 

Rzecznik wyraził również wyrazy wsparcia dla autorki listu i zapewnienie o gotowości do dalszej pomocy. Jak zapewnił „RPO podejmuję wiele działań, aby wszelkie przejawy antysemityzmu i ksenofobii, pojawiające się w przestrzeni publicznej, spotkały się z odpowiednią reakcją ze strony zarówno organów prawnych, jak i opinii społecznej”.

 

Mam głęboką nadzieję, że przedstawione wyjaśnienia okażą się pomocne. Jeszcze raz pragnę podkreślić, że tego typu zachowania nie powinny pozostawać bez odzewu. Jeśli chcemy je ograniczyć, musimy wspólnie dążyć do podnoszenia świadomości naszego społeczeństwa, uwrażliwiać je na wszelkie przejawy dyskryminacji, antysemityzmu i ksenofobii. Wierzę, że te starania, choć wymagają wiele wysiłku i cierpliwości, przyniosą dobre rezultaty” – czytamy w liście Adama Bodnara.

 

 

 

Źródło: rpo.gov.pl/.fzp.net.pl

luk


DATA: 2016-08-26 11:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

wyglada na kojena ustwke ze strony narodowosci zydowskiej, to takie w ich stylu,w Paryzu tez niszczyli wlasne groby, co tym razem chca ugrac? a ten niedorzecznik obywatelski to dawno powinien byc odwolany bo praw wiekszosci Polakow i Polek nie broni ale strone lewakow bierze zawsze, to nie jest rzecznik Polakow
ponad 3 lata temu / ustawka
 
Kolejna gra lewaków. Przy okazji, jest to niedorzecznik obywatelski. Powinien przejść na zasłużony odpoczynek.
ponad 3 lata temu / obywatelskościowy
 
Szkoda, że nikt tak nie staje w obronie Chrześcijan
ponad 3 lata temu / Ludwik
 
Dla mnie antysemityzm to jedyna forma obrony cywilizacji łacinskiej.Jeśli jeszcze tego nie rozumiemy to wkrótce to zobaczymy prze łzy.
ponad 3 lata temu / Hugon de Payns
 
No niech mi ktos cos kiedys powie!!!
ponad 3 lata temu / KKK
 
Ja też ochrzaniam osoby kupujące Gazetę Wyborczą.
ponad 3 lata temu / Eddy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.