DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Czy w piątek po święcie Bożego Ciała można jeść mięso? Prawo Kanoniczne nie pozostawia złudzeń

Czy w piątek po święcie Bożego Ciała można jeść mięso? Prawo Kanoniczne nie pozostawia złudzeń
Wikimedia Commons

Co roku w piątek po uroczystościach Ciała i Krwi Pańskiej wielu wiernych Kościoła katolickiego zadaje sobie pytanie: czy można spożywać pokarmy mięsne?

 

Zgodnie z prawem kanonicznym zasadę wstrzemięźliwości od spożywania wszelkiego rodzaju mięs w piątek znosi liturgiczna uroczystość. Takiej rangi nie ma (zwyczajowa) Oktawa Bożego Ciała, co jednocześnie oznacza, że w piątek obowiązuje post.

 

Wyjątek mogą stanowić jedynie sytuacje, kiedy biskup danej diecezji wydaje w tej sprawie odpowiednią dyspensę. Taka sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku w wielu diecezjach w Polsce i podobnie dzieje się w obecnym roku. Wielu biskupów, ze względu m.in. na coraz popularniejsze w okresie letnim piątkowe grillowanie idzie wiernym „na rękę” i zezwala im na spożywanie pokarmów mięsnych.

 

Trzeba jednak podkreślić, że tego typu „zezwolenie” ma charakter terytorialny, to znaczy: odnosi się tylko do danej diecezji.


 

W tym roku taką decyzję podjęli biskupi w:

 

obu diecezjach warszawskiech;

 

w archidiecezji gdańskiej;

 

diecezji warmińskiej;

 

diecezji lubelskiej;

 

diecezji elbląskiej;

 

diecezji radomskiej;

 

diecezji sosnowieckiej;

 

diecezji opolskiej;

diecezji łomżyńskiej.


 

Źródło: gość.pl, deon.pl

TK

 





DATA: 2017-06-16 09:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Ja.: A po co Ci Biblia? Nie ona jest najważniejsza, tylko Tradycja i Pisma Ojców Kościoła, które są m.in. wykładnią Biblii obowiązującą wszystkich katolików. Ale prawda jest też taka,jak napisał Krzysztof. @he: Nie chodzi o przypodobanie. W każdy piątek poszczą niektórzy protestanci. Oni też na nic nie patrzą, tylko post, bo piątek. My powinniśmy słuchać naszych hierarchów i dziękować za to, że możemy wcinać smaczne mięsko na chwałę naszego Kościoła. Poza tym należy pościć, bo brak postu to grzech. To też powinien wiedzieć katolik.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Tak się zastanawiam czy naprawdę Królestwo Boże to sprawa tego co się je i piję?
ponad 3 lata temu / Kbell82
 
Fryzurze zarzucał Chrystusowi dlaczego jego uczniowie nie poszcza. Jezus im odpowiedział ze zanim Pan jest między nimi nie muszą poście ale kiedy zabiorą im Pana wówczas będą poście. Dla tych którzy nie wiedzą to w piątek zabrano im Pana Jezusa i ukrzyżowanego i dlatego Kościół posci w ten dzień. Kłania się dla czytelników tego postu brak znajomości Pisma Świętego.
ponad 3 lata temu / Krzysztof
 
ale jęki, bo w piątek trzeba pościć. Tak ciężko ? mnie natomiast nie interesują żadne zezwolenia, biskupów chcących się przypodobać liberalnym wiernym. Piątki post i tyle. Zachęcam wszystkich do zachowania tego dnia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, jeśli nie w zgodzie z przykazaniami i tradycją to dla zdrowia :) takie tam oczyszczenie organizmu.
ponad 3 lata temu / he
 
Takiej rangi nie ma jak Wy to nazwaliscie zwyczajowa Oktawa Bożego Ciała. Oktawa to 8 dni czyli przez 8 dni mamy jedną Wielką Uroczystość więc chyba coś nie halo
ponad 3 lata temu / Mateusz
 
Jem mięso w każdy piątek, KK wara od tego co robię w domu. NIE MA nakazu postu piątkowego w PŚ, a gimnastyka intelektualna mająca udowodnić że niby jest, mnie śmieszy. To typowe dla januszy katolicyzmu żeby uwiązać się w bezsensowne tradycje, a wyrzec się mocy Ewangelii. Taka farezyjska mentalność.
ponad 3 lata temu / człowiek-meme
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.