DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Czy w piątek 3 maja można jeść mięso? Sprawdziliśmy. Wyjątkowa sytuacja dotyczy Polski

Czy w piątek 3 maja można jeść mięso? Sprawdziliśmy. Wyjątkowa sytuacja dotyczy Polski
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Chociaż w tym roku 3 maja wypada w piątek, to na terenie Polski nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Obchodzimy bowiem uroczystość Matki Bożej Królowej Polski.

 

Normalnie w piątek wierni, którzy ukończyli 14 rok życia, muszą wstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Istnieją jednak wyjątki, takie jak szczególna dyspensa udzielona przez prawowitą władzę kościelną i uroczystość przypadająca na dany dzień.

 

W kanonie 1251 Kodeksu prawa kanonicznego czytamy: „wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa” [czyli w Wielki Piątek-red.].

 

Oktawa Wielkanocy (8 dni) miało rangę uroczystości, dlatego też wówczas nie obowiązywał zakaz spożywania mięsa. Rangę uroczystości ma także dzień Matki Bożej Królowej Polski. Dotyczy to jednak tylko terytorium Polski.

 

Dlatego też 3 maja wierni w naszym kraju mogą bez popełniania grzechu spożywać mięso.

 

 

Źródło: Kodeks Prawa Kanonicznego / ruczaj.diecezja.pl

mjend

 

 


DATA: 2019-04-30 17:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie można. Jest piątek. N.M.P. Królowej Polski to NIE JEST święto nakazane. A więc jest normalnie post.
ponad 1 rok temu / M&M
 
@Izydor Oracz: Kamienować?
ponad 1 rok temu / WAT
 
Co powinno się robić z osobami spożywającymi publicznie mięso w Wielki Piątek?
ponad 1 rok temu / Izydor Oracz
 
Przebywając, gdzie indziej trzeba zachować miejscowe zwyczaje postne.
ponad 1 rok temu / Do agricola
 
Nie to co wchodzi do czlowieka, a co wychodzi z czlowieka...
ponad 1 rok temu / mee...
 
@observer. Trochę to nieścisłe. Wszyscy, którzy to Święto obchodzą. Polacy nie mieszkają tylko w Polsce.
ponad 1 rok temu / agricola
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.