DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Czy to największe oszustwo bankowców w historii?

Czy to największe oszustwo bankowców w historii?
fot.commons/GNU/creative

Instytucje finansowe coraz częściej dopuszczają się ogromnych manipulacji i fałszerstw. Światowe media wieszczą, że najnowszy skandal związany z manipulowaniem wysokością stóp procentowych od pożyczek i kredytów udzielanych na rynku międzybankowym, może być największym oszustwem finansowym w historii.


Według doniesień medialnych co najmniej 20 największych banków od lat manipulowało przy ustalaniu globalnych stóp procentowych LIBOR (London Inter Bank Offered Rate).  Barclays został już ukarany grzywną w wysokości setek milionów dolarów za manipulowanie LIBOREM. Szefowie Barclays twierdzą, że podobnie postępowała cała masa innych banków.

 

Jeśli jest to prawdą, to szykuje się nam największy finansowy skandal w historii. Już w tej chwili rozpoczęto postępowanie karne po obu stronach Atlantyku. Rewelacje śledczych mogą niebywale wstrząsnąć rynkami finansowymi. Mówi się, że ten skandal może zupełnie zniszczyć zaufanie do światowego systemu finansowego i potencjalnie znieść z rynku wiele globalnych banków.

 

LIBOR to średnia stopa procentowa kredytów oferowanych na rynku międzybankowym w Londynie. Jej wysokość obliczana jest przez spółkę Thomson Reuters dla Brytyjskiego Stowarzyszenia Bankowego (BBA), skupiającego banki i inne firmy oferujące usługi finansowe. Stawki LIBOR ustalane są w oparciu o ankiety bankowców.Tak naprawdę, całą operację – jak podaje gazeta „The Washington Post", koordynują …dwie osoby.

 

LIBOR ma wpływ na wysokość kredytów udzielanych w walutach. Jeśli jego stawki są wysokie, oprocentowanie kredytów wzrasta i odwrotnie, gdy stawki LIBOR są niskie, oprocentowanie kredytów maleje itp. LIBOR ma także wpływ na wartość papierów wartościowych np. obligacji.

 

Wg gazety „The Daily Mail” w skandal zaangażowanych jest oprócz 20 największych banków na świecie także setki innych instytucji finansowych na trzech kontynentach. Udział w skandalu ma nawet Bank Anglii.

 

Portal Yahoo opisuje na czym polegała manipulacja. Redaktorzy twierdzą, że Bank Barclays, by pomóc innym bankom w latach 2005-2009 i w latach 2007-2009 uzyskiwać jak najwyższe marże, składał fałszywe oświadczenie dotyczące wysokości stawek LIBOR do specjalnej komisji w Londynie, która akceptowała dzienne stawki stóp procentowych.

 

Wielu finansistów jest absolutnie przerażonych  szczegółami skandalu. W jednym z ostatnich artykułów, który ukazał się na stronie internetowej CNN można przeczytać, że „smród" pochodzący z Londynu jest „przytłaczający". „Skandal z LIBOREM potwierdził to, z czego wielu z nas od pewnego czasu zdawało sobie sprawę: istnieje smród w świecie finansowym w Londynie, który obecnie jest przytłaczający". Redaktorzy opisują ogromną skalę fałszerstw związanych z ustalaniem stawek LIBOR i EURIBOR przez Barclays. Bogata dokumentacja e-maili między przedsiębiorcami Nowego Jorku i handlowcami w Londynie ilustruje jakie przysługi wyświadczali sobie nawzajem bankowcy i finansiścikosztem swoich klientów.

 

Ten skandal będzie miał bardzo zły wpływ na stan finansów na świecie. Trudno też będzie niektórym podmiotom odbudować reputację. Analitycy spodziewają się licznych pozwów, które mogą pogrążyć banki. LIBOR bowiem miał istotny wpływ na wysokość oprocentowania obligacji, emitowanych przez instytucje samorządowe. Otrzymywały one mniejsze środki na swoje inwestycje niż powinny, wskutek manipulacji. Już teraz niektóre amerykańskie miasta pozwały bankowców.

 

Analitycy nie mają wątpliwości, że te rewelacje, które pojawiły się w ostatnich dniach to wierzchołek góry lodowej. W następnych tygodniach sukcesywnie będziemy dowiadywać się o skali oszustw, w które były zaangażowane globalne instytucje finansowe.

 

Nie jest to dobra wiadomość, w czasie, gdy światowy system finansowy jest na skraju poważnej zapaści. Ten skandal to tylko kolejny powód, by być głęboko zaniepokojonym tym, co nas czeka w drugiej połowie  2012 r. Domek z kart zaczyna wyglądać naprawdę niepewnie, choć nikt nie wie dokładnie, kiedy runie.

 

Źródło: theeconomiccollapse blog.com, AS.


DATA: 2012-07-10 20:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Stopy procentowe + papiery /nic/wartosciowe,karty kredytowe, oraz kursy walutowe! To swiatowe "bankowe zlodziejstwo" sterowane przez Wall Street -trwa od ery Clintona,jak nie wczesniej!Czesc tego "kierownictwa" mialo swoja "siedzibe" w znanych wiezowcach w N.J. Dlatego sie "zawalily",11.Sept., bo juz wowczas grozl Ameryce "rok 2008"!Ta manipulacja trwa na codzien!Podobnie w Polsce /wymiana waluty/-zawyzenie zlotego,kilka lat temu!Wczesniej zanizanie kanadyjskiego $, do poziomu /meksykanskiego pesso/ 1$Cnd=O.64$US! I tak trwa to w "kolo"!Ciekaw jestem jak Polska "przejdzie" na Euro,bedzie chociaz 5 do 1-go!Mam nadzieje ,ze ten zlodziejski na masowa skale "system" sie zawali wczesniej i "zaczniemy" wszystko od nowa! Zloto jest "celowo" zanizane, aby ludzie nie inwestowali w niego,bo nie jest "latwo" okrasc wlasciciela,ktory trzyma go w "domu"! Tak wiec dopiero"czeka" Nas b,ciekawa przyszlosc, jak pomysle to mnie "ciarki przechodza" na wylot! To jest dopiero poczatek!!!
ponad 6 lat temu / M.M.Vancouver.
 
Przeciwnie, wydaje mi się że to dobra wiadomość... najwyższa pora by w końcu runął dyktat banków wobec całej gospodarki.
ponad 6 lat temu / Br0da
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(4) "4133"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.