DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Czy to koniec NFZ?

Czy to koniec NFZ?
fot.zeafonso/sxc.hu

NFZ jest instytucją kosztowną i nieskuteczną, co więcej bezużyteczną. Jest jednak szansa, że to się zmieni. Posłowie PiS postanowili tę kwestię rozwiązać ostatecznie. Pod koniec sierpnia mają przedstawić projekt ustawy zakładającej likwidację tej instytucji. W projekcie mają też przedstawić pomysł utworzenia sieci szpitali.

 

Do podjęcia tak radykalnej decyzji posłów PiS skłonił m.in. projekt planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2013 rok. Bolesław Piecha, przewodniczący komisji zdrowia i zarazem członek Prawa i Sprawiedliwości określił go jednym słowem – „skandaliczny”. Podczas środowego briefingu zarzucił rządowi brak jakichkolwiek pomysłów na to co można jeszcze zaoferować pacjentom i pracownikom służby zdrowia. Jego zdaniem Ministerstwo Zdrowia nie ma żadnej strategii rozwoju dla tej instytucji.

 

Plan finansowy jest według Piechy „przesłodzony”, „zafałszowany” i nie odpowiada rzeczywistości. Brak w nim odpowiedzi na kluczowe pytania i wyzwania stojące przed służbą zdrowia. Były minister zdrowia stwierdził, że założenia dotyczące wzrostu środków na ochronę zdrowia są symboliczne. Brak także rozwiązania problemu kolejek do lekarzy. Jego zdaniem kolejki się wydłużają, a wycena świadczeń jest coraz niższa.

 

Według Piechy plan zakłada, że składki będą wpływać zgodnie z założeniami. Tymczasem okazuje się, że są one niższe od planowanych o ok. 1 miliard zł. Co więcej autorzy nie uwzględnili wzrostu cen oraz inflacji, licząc jednocześnie na spadek bezrobocia i wzrost płac. Krótko mówiąc założono najbardziej optymistyczny scenariusz. Realia są, zdaniem posła PiS, takie, że niektóre zadłużone szpitale czekają na decyzje w sprawie przymusowej komercjalizacji, co oznacza, najprawdopodobniej zostaną zamienione w zadłużone spółki prawa handlowego.

 

PiS nie ograniczył się jednak do krytyki. Zapowiada, że pod koniec sierpnia przedstawi własne pomysły na naprawę sytuacji w służbie zdrowia. Przede wszystkim w projekcie ma się znaleźć propozycja likwidacji NFZ, gdyż zdaniem Piechy jest to instytucja zbiurokratyzowana, działająca według niejasnych przepisów. PiS planuje także stworzenie sieci szpitali. Na czym ma jednak polegać ten pomysł na razie nie wiadomo.

 

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.money.pl


DATA: 2012-07-26 11:12
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.