DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Czy te słowa papieża Franciszka zacytują główne media? Ojciec święty ostrzega przed ideologią gender

Czy te słowa papieża Franciszka zacytują główne media? Ojciec święty ostrzega przed ideologią gender
Fot. Twiiter/@abp_Gadecki

W Europie, w Ameryce, w Ameryce Łacińskiej, w Afryce, w niektórych krajach azjatyckich istnieje prawdziwa kolonizacja ideologiczna. Jedną z nich – mówię to jasno z „imienia i nazwiska” – jest gender! Dzisiaj dzieci w szkole – właśnie dzieci! – naucza się w szkole: że każdy może wybrać sobie płeć - mówił papież Franciszek podczas spotkania z polskimi biskupami 27 lipca br. w katedrze na Wawelu. Dopiero we wtorek 2 sierpinia udostępniono pełny stenogram ze spotkania. 

 

O dechrystianizacji i sekularyzacji współczesnego świata, bałwochwalstwie pieniądza, kolonizacji ideologicznej i uchodźcach rozmawiał papież Franciszek z polskimi biskupami 27 lipca br. w katedrze na Wawelu. Uczestniczyło w nim ok. 130 hierarchów. Spotkanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami i miało formę otwartego i szczerego dialogu.

 

Cztery pytania zadali: abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej oraz bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.


Franciszek przywołał opinię papieża seniora Benedykta XVI, że obecnie "przeżywamy wydarzenie unicestwienia człowieka jako obrazu Boga i żyjemy w epoce grzechu wobec Boga Stwórcy”. "Kiedy rozmawiałem z Papieżem Benedyktem, który ma się dobrze i ma jasną myśl, powiedział mi: „Wasza Świątobliwość, to epoka grzechu wobec Boga Stwórcy”. To mądre!  Bóg stworzył mężczyznę i kobietę; Bóg stworzył świat, w taki to konkretny sposób, a my czynimy coś przeciwnego. Bóg obdarzył nas stanem „pierwotnym”, abyśmy uczynili go kulturą; a następnie z tą kulturą czynimy rzeczy, które sprowadzają nas do stanu „pierwotnego”. Słowa wypowiedziane przez Benedykta XVI powinny skłonić nas do myślenia: To epoka grzechu wobec Boga Stwórcy!. Ta refleksja nam pomoże" - powiedział Ojciec Święty.


Franciszek podkreślił, że za tym kryją się ideologie. "W Europie, w Ameryce, w Ameryce Łacińskiej, w Afryce, w niektórych krajach azjatyckich istnieje prawdziwa kolonizacja ideologiczna. Jedną z nich - mówię to jasno z imienia i nazwiska jest gender. Naucza się w szkole, że każdy może wybrać sobie płeć. A dlaczego tego uczą? Ponieważ podręczniki są narzucane przez te osoby i instytucje, które dają pieniądze. Jest to kolonizacja ideologiczna, popierana również przez bardzo wpływowe kraje. I to jest straszne" - mówił Franciszek.

 

Mówiąc o dechrystianizacji i sekularyzacji papież zwrócił uwagę, że obecnie przybierają one postać współczesnego gnostycyzmu, jakim jest "znajdowanie Boga bez Chrystusa" i ludu Bożego bez Kościoła. "Moim zdaniem najpoważniejszym problemem owej sekularyzacji jest dechrystianizacja: usunięcie Chrystusa, usunięcie Syna. Modlę się, odczuwam... i nic więcej. To jest gnostycyzm" - powiedział papież. Jako antidotum na to zagrożenie Franciszek wskazał na potrzebę bliskości. "Dzisiaj my, słudzy Pana - biskupi, kapłani, zakonnicy, przekonani świeccy – powinniśmy być blisko ludu Bożego" - zaznaczył. Podkreślił, że biskupi i kapłani powinni uczyć, pocieszać, „tracić czas” dla potrzebujących świeckich, kapłanów i osób w podeszłym wieku, gdyż "dziadkowie mają pamięć ludu, mają pamięć wiary, pamięć Kościoła".

 

Franciszek określił nauczanie o miłosierdziu "procesem". Przypomniał, że już bł. Paweł VI udzielił kilku wskazówek na temat nauczania o miłosierdziu, a po nim św. Jan Paweł II był "gigantem miłosierdzia", z encykliką "Dives in misericordia", kanonizacją siostry Faustyny, a następnie z oktawą Wielkanocy. "Jest to proces, toczący się w Kościele przez wiele lat" - podkreślił Ojciec Święty.

 

W kontekście miłosierdzia Franciszek zwrócił uwagę na współczesny świat, chory z powodu niesprawiedliwości, braku miłości i korupcji. Powtórzył swoją diagnozę, że świat jest w stanie wojny i "przeżywamy trzecią wojnę światową w kawałkach". "Któraż z dzisiejszych ideologii znajduje się w centrum i jest matką korupcji, wojen?" - zapytał Franciszek i odparł: "Bałwochwalstwo pieniędzy". "Mężczyzna i kobieta nie są już na szczycie stworzenia, tam umieszcza się bożka-pieniądz, a wszystko jest kupowane i sprzedawane za pieniądze. W centrum stawia się pieniądze. Ludzie są wyzyskiwani. A dzisiejszy handel ludźmi? Zawsze tak było: okrucieństwo!" - mówił papież.

 

Franciszek przypomniał, że brak troski o stworzenie oznacza więcej ubóstwa i korupcji. Zwrócił uwagę, że ok. 80 proc. bogactw jest w rękach mniej niż 20 proc. osób. "A kto za to płaci?" - pytał i dodał: "Płacą ludzie, lud Boży: wyzyskiwane dziewczyny, młodzi ludzie bez pracy". Przypomniał, że we Włoszech 40 proc. osób poniżej 25 roku życia nie ma pracy, w Hiszpanii – 50 proc., a Chorwacji 47 proc.

 

Papież wskazał też na "religijny analfabetyzm", do tego stopnia, że "w niektórych sanktuariach na świecie rzeczy się mieszają". "Udajemy się, by się modlić, ale są też sklepy, gdzie można kupić dewocjonalia, różańce, ale w niektórych sprzedają rzeczy zabobonne, bo poszukuje się zbawienia w przesądach, w analfabetyzmie religijnym, w owym relatywizmie, który myli jedno z drugim" - powiedział Franciszek i wskazał na potrzebę katechezy, "katechezy życia, katechezy, która daje nie tylko pojęcia, ale towarzyszy w pielgrzymowaniu". "Towarzyszenie jest jedną z najważniejszych postaw! Towarzyszenie wzrostowi wiary. Jest to wspaniała praca i młodzi ludzie tego oczekują! Młodzi ludzie czekają... Ale jeśli zacznę mówić, to się znudzą!” - mówił Ojciec Święty.

 

"Współczesnemu analfabetyzmowi religijnemu musimy stawić czoła za pomocą trzech języków: języka umysłu, języka serca i języka rąk. Wszystkie trzy w harmonijnej jedności i wychodzić na zewnątrz" - stwierdził Franciszek.

 

Mówiąc o duszpasterstwie i najlepszych metodach budowania w świecie wspólnoty Kościoła w sposób owocny, płodny, z radością, z dynamizmem misyjnym, Ojciec Święty podkreślił rolę parafii: "Parafia jest ciągle aktualna!". "Parafia musi pozostać: jest strukturą, której nie wolno nam wyrzucić przez okno. Parafia jest właśnie domem ludu Bożego, tym domem w którym On mieszka. Problemem jest to, w jaki sposób ustawić parafię!" - mówił papież. Zwrócił uwagę, że są parafie z sekretarkami parafialnymi, które wydają się "uczennicami szatana”, straszące ludzi, parafie z zamkniętymi drzwiami, ale istnieją też parafie z drzwiami otwartymi.

 

Franciszek stwierdził, że dziś bycie proboszczem jest męczące: prowadzenie parafii jest męczące, w tym dzisiejszym świecie z wieloma problemami. "A Pan nas powołał nie po to, abyśmy się odrobinę zmęczyli, ale abyśmy pracowali, a nie odpoczywali. Parafia jest męcząca, kiedy jest dobrze ustawiona" - powiedział i zaznaczył, że odnowa parafii jest jedną z rzeczy, którą biskupi powinni zawsze mieć na oku.

 

"Parafia jest ważna! Niektórzy mówią, że parafia się zdezaktualizowała, bo teraz jest czas ruchów. To nieprawda! Ruchy kościelne pomagają, ale nie powinny być alternatywą dla parafii: powinny pomagać w parafii, rozwijać parafię, tak jak Sodalicja Mariańska, podobnie jak Akcja Katolicka i wiele innych" - przekonywał Franciszek i podkreślił: "Parafia jest nietykalna: musi pozostać jako miejsce kreatywności, odniesienia, macierzyństwa i tego wszystkiego. Tam należy realizować wszelką zdolność kreatywności; a kiedy parafia rozwija się w ten sposób, to dokonuje się to, o czym mówiłem o uczniach-misjonarzach - nazywam to «parafią wychodzącą- stwierdził Ojciec Święty.

 

W rozmowie z biskupami Franciszek mówił także o migracji i uchodźcach. Przypomniał, że migrację ludności powoduje zazwyczaj brak pracy, a uchodźstwo - przede wszystkim wojny i głód. Powodem migracji jest wyzysk ludzi, by zarobić więcej pieniędzy, korupcja oraz eksploatacja ziemi. Powołując się na opinię ekonomistów zwrócił uwagę, że aby powstrzymać falę migracji trzeba przede wszystkim dokonywać inwestycji w krajach, w których jest ona największa.

 

Mówiąc o uchodźstwie wskazał na jego główne przyczyny: wojny plemienne, wojny ideologiczne lub sztuczne, przygotowane przez handlarzy bronią, którzy z tego żyją. Podkreślił, że na problem uchodźców nie można dać odpowiedzi uniwersalnej, ponieważ gościnność zależy od sytuacji każdego kraju, a także kultury. "Mamy kraje, które potrafią od wielu lat dobrze integrować imigrantów! W innych, niestety, utworzyły się jakby getta" - zwrócił uwagę i wskazał na potrzebę reformy, którą należy podjąć na poziomie globalnym odnośnie do imigrantów. Zastrzegł jednak, że jest to kwestia relatywna i podkreślił: "Absolutne jest serce otwarte na przyjęcie. To jest absolutne! Z modlitwą, wstawiennictwem uczynić to, co mogę. Relatywny jest sposób, w jaki mogę to uczynić: nie wszyscy mogą zrobić to w taki sam sposób. Ale problem ma charakter globalny!". Wskazując na przyczyny migracji wskazał raz jeszcze na "wyzysk stworzenia i wyzysk osób".

 

Na zakończenie papież zachęcił biskupów polskich do wprowadzeniem godziny modlitwy w parafiach, jednej godziny tygodniowo adoracji i modlitwy za imigrantów. "Modlitwa góry przenosi!" – przypomniał.

 

Zapis rozmowy opublikowało dzisiaj Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

 

 

KAI

luk

 

 

 


DATA: 2016-08-03 08:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Wolnościowiec Polecam poczytać Chestertona-w skrócie ultra telegraficznym, socjalizm i kapitalizm to jest to samo, bo co to za różnica, gdy cały majątek jest w ręku partii która jest ekspozyturą międzynarodowych banków a gdy cały majątek jest w ręku kilku zaledwie bandytów dla zmylenia przeciwnika zwanych kapitalistami i banków będących z nimi w zmowie?
ponad 3 lata temu / Pielgrzym
 
Wolnościowiec - skończ te żałośne kapitalistyczne herezje. Troska o ubogich to lewactwo? Trzeba być skończonym głupkiem żeby coś takiego stwierdzić. Dowiedz się co to Katolicka Nauka Społeczna. Twój liberalizm został potępiony przez Kościół, bo to ideologia dla bezdusznych egoistów.
ponad 3 lata temu / mk
 
Czy papież mówił czy nie mówił na tym spotkaniu o Komunii świetej dla rozwodników w nowych związkach? Są sprzeczne informacje w tej materii. Oficjalny zapis rozmowy nie zawiera tego tematu, ale na stronie KEP piszą jakoby sprawa była poruszana. Jaka jest prawda, czy ktoś wie?
ponad 3 lata temu / pytanie
 
...albo dystrybucjonizm.
ponad 3 lata temu / Drajkutek
 
Jak już zacząłem się cieszyć i dziękować Panu Bogu za to, że jednak papież przestał flirtować z ludem, ale nie tym Bożym, a tym w znaczeniu filozofii marksistowskiej, to znowu zaczyna coś o ubóstwie i powtarza bzdury antykapitalistycznej lewicy (czyli bezkompromisowej lewicy socjalistycznej, komunistycznej i anarchistycznej zwanej w skrócie lewactwem). A fakty są bezlitosne: albo antychrześcijański socjalizm i troska o ubogich, albo chrześcijański kapitalizm i indywidualizm oraz zerwanie z myśleniem o społeczeństwie, którego nie ma, gdyż są rodziny składające się z jednostek (jak mawiała słusznie śp. Lady Thatcher).
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Prawda
ponad 3 lata temu / M
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.