DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Czy Szymon Hołownia będzie kandydatem na prezydenta?

Czy Szymon Hołownia będzie kandydatem na prezydenta?
Fot. Lukasz Gagulski / FORUM

Decyzja Donalda Tuska o niekandydowaniu w wyborach prezydenckich uruchomiła dziennikarską giełdę nazwisk. Kto będzie opozycyjnym kandydatem na prezydenta – zastanawia się i lewica, i centrum, i prawica. Czy będzie nim Szymon Hołownia – twarz polskiego „katolicyzmu otwartego”?

 

Po raz pierwszy informację taką podał kilkanaście dni temu serwis Polityka Insight – według portalu wpolityce.pl jest to serwis tworzony przez środowisko postkomunistycznego tygodnika „Polityka”. Co ciekawe sam Szymon Hołownia, w ostatnich miesiącach bardzo aktywny w mediach społecznościowych i często komentujący informacje na swój temat, do tych rewelacji w żaden sposób się nie odniósł.

 

W dniu, w którym Donald Tusk oznajmił, że nie zamierza startować w wyborach prezydenckich, Szymon Hołownia dokonał ciekawego wpisu na swoim profilu na Facebooku. Informował w nim szeroko o dwóch nowych książkach swego autorstwa, które wkrótce ukażą się drukiem, a mimochodem przyznał, że kończy przygodę z jednym z show w TVN. Dlaczego? Otóż jak pisze: Ta książka jest też wybiciem się do skoku w kolejną czterdziestkę (jak Bóg da). Obaj kończymy teraz w naszym życiu jakieś sprawy (ja superfajną, trwającą już 12 lat przygodę z „Mam Talent!”, tegoroczna - to moja ostatnia edycja) zaczynamy w naszym życiu nowe rzeczy, budujemy zupełnie nowe stragany. I ja, i on [Marcin Prokop – red.] wiemy, że naszym córkom nie chcielibyśmy zostawić w spadku biblioteczki pełnej mądrych myśli. Ten świat trzeba zmieniać. Realnie zmieniać. Nie tylko dla siebie, przede wszystkim dla tych, których bardzo kochamy.

 

Czy zapowiedź o wycofaniu się z programu na rzecz „realnego zmieniania świata” to potwierdzenie plotek o jego kandydaturze?

 

Siódmego listopada, dwa dni po decyzji Donalda Tuska, dziennik „Rzeczpospolita” napisał, że opozycja wystawi kandydata „obywatelskiego” i nie będzie to polityk partyjny. Taka kandydatura miałaby zaangażować i zachęcić do udziału w wyborach tych spośród wyborców, których odrzucają wszystkie partyjne propozycje po stronie opozycyjnej. Tego samego dnia Marcin Prokop – dotychczasowy partner Hołowni w prowadzeniu show TVN „Mam Talent” zasugerował, że „co prawda nie może zdradzić nazwiska, nie chcąc palić tego pomysłu zawczasu, ale w najbliższych dniach wszystko ma być już jasne”.

 

Jeśli plotki na temat wystawienia Hołowni przez opozycję (pozbawionej przecież wyrazistych postaci i głośnych nazwisk) okażą się prawdziwe, może stać się tak z kilku powodów.

 

Po pierwsze, we wciąż katolickiej wszak Polsce nikt nie zarzuci Hołowni, że jest antykościelny czy antykatolicki – dorobił się bowiem marki „katolickiego publicysty”. Skoro ostatnie kampanie wyborcze, z woli PiS przebiegały pod znakiem podziału cywilizacyjnego (PiS spozycjonował ją następująco: my, katolicy, kontra oni, antycywilizacja) i dało to zwycięstwo PiS-owi, to ów oręż zostanie z ręki partii rządzącej wytrącony. Andrzej Duda nie byłby bowiem jedynym człowiekiem jednoznacznie kojarzonym z Kościołem, który dostałby się do drugiej tury wyborów – trudno bowiem oczekiwać, by (w razie wystawienia przez blok antypisowski więcej niż jednego kandydata) znalazł się tam aktywista homoseksualny Robert Biedroń. A sam Hołownia wielokrotnie w ostatnich miesiącach atakował w mediach społecznościowych obecną władzę – w tym również prezydenta.

 

Po drugie, Hołownia jest człowiekiem rozpoznawalnym – nie tylko wśród części elektoratu złożonej z widzów TVN, ale również szerzej. Powoli staje się bowiem liderem ruchów ekologicznych w Polsce! Jego książka zatytułowana „Boskie zwierzęta”, w której namawia do wegetarianizmu i zwiększenia wysiłków „w walce ze zmianami klimatu”, jest silnie promowana, a na spotkania z autorem przychodzi wiele młodych osób zafascynowanych nową ideologią kilmatyczno-ekologiczną. Głośne podnoszenie kwestii „praw zwierząt” czy „globalnego ocieplenia” stanowi dziś bardzo dobrą ścieżkę kariery – udowadnia to opiewana za swą odwagę młoda Greta ze Szwecji czy nagrodzona Noblem Olga Tokarczuk. A warto również pamiętać, że i prezydent Słowacji Zuzana Čaputová zaczynała swą drogę polityczną od ekoaktywizmu. I, szybko i niespodziewanie, zaszła na sam szczyt.

 

Po trzecie, Szymon Hołownia to showman. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie, kilka miesięcy temu wybory prezydenckie również wygrał celebryta. Koalicja Obywatelska i podobne jej twory, po kilku ostatnich sromotnych klęskach, mogły więc dojść do wniosku, że powtórzenie manewru z Volodymyrem Zelenskym to ostatnia deska ratunku na wygranie jakichkolwiek wyborów. Nie wszystkim bowiem Szymon Hołownia kojarzy się z książkami religijnymi – niejednemu wystarczy przecież jego rozpoznawalność jako telewizyjnego wesołka.

 

Po czwarte, opór Polaków wobec homopropagandy i dokonywanych przez jej aktywistów bluźnierstw okazał się tak silny, że nawet niektórzy ideolodzy „nowego wspaniałego świata” apelowali o umiarkowanie. A Szymon Hołownia może przecież wydawać się wyborcom znacznie bardziej umiarkowany niż Robert Biedroń czy Adrian Zandberg. 

 

Czy to wszystko wystarczy jednak, by pokonać prezydenta Andrzeja Dudę?

 

Wystawienie Hołowni przez opozycję zapewne odrobinę zmieniłoby zaplanowany przez PiS scenariusz kampanii wyborczej. Z frontu ulepionego przez Jarosława Kaczyńskiego, który chce przedstawiać bitwę sił postokrągłostołowych jako starcie cywilizacji z antycywilizacją, kampania przekształciłaby się we front między „postępową Polską” oraz „Kościołem otwartym” od lat uosabianym przez Szymona Hołownię a tą częścią Polski i Kościoła, która przywiązana jest do tradycyjnych wartości – o której to głosy znów walczyć będzie Andrzej Duda.

 

Póki co jednak nie znamy nazwiska kandydata opozycji na prezydenta – może okazać się bowiem, że informacje o kandydaturze Hołowni stanowiły wyłącznie jakiś rodzaj zasłony dymnej, strategii marketingowej zupełnie innego produktu lub okazały się po prostu całkowicie wyssane z palca. Politycy zapowiadają, że rywali Andrzeja Dudy poznamy najpóźniej w przeciągu kilku najbliższych dni.

 

 

Łukasz Sitan

 

 


DATA: 2019-11-08 15:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Abyś nie był za PIS-em może na ciebie zagłosuje.
7 miesięcy temu / Henrykxx
 
@Gość To proszę o poważną odpowiedź, dlaczego nie Bosak. Jeżeli to jest takie oczywiste, to chyba nie powinien/powinna Pan/Pani mieć problemu z uargumentowaniem.
8 miesięcy temu / BP
 
Ten pomysł przebił stary: Lis na prezydenta.
8 miesięcy temu / normal
 
Ta nieciekawa figura? Z autentycznym katolicyzmem nie ma nic wspólnego - to dywersant!
8 miesięcy temu / Zbigniew
 
to określenie niestety pasuje do obecnego
8 miesięcy temu / do hhmm
 
Ja chyba śnię. Bosak, Hołownia i ludzie tak na poważnie. Odpowiem podobnie: nie świrujcie tylko Pszoniak.
8 miesięcy temu / Gość
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.