8 marca 2019

Czy święty Józef na pewno był cieślą? 7 rzeczy, które warto wiedzieć o przybranym ojcu Pana Jezusa

(Guido Reni )

Kim święty Józef był z zawodu? Jak rozwijał się jego kult? Czyim jest opiekunem w szczególny sposób?

 

1. Ewangelie piszą o świętym Józefie na łamach 26 wierszy. Jego imię wymieniają zaś 14 razy. Więcej uwagi poświęcają mu apokryfy. Tu jednak trudno oddzielić prawdziwe informacje od fałszywych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

2. Święty Józef niekoniecznie był cieślą. Wprawdzie autor pseudoewangelii Filipa z III wieku nazywa go stolarzem, jednak niekoniecznie musimy mu wierzyć. Na przykład święty Justyn (100-166) twierdził, że święty Józef wykonywał narzędzia rolnicze i gospodarcze, takie jak drewniane sochy i jarzma na woły.

 

3. Kult świętego Józefa rozwinął się najpierw na chrześcijańskim Wschodzie. Dopiero następnie stał się obecny również w Kościele zachodnim. Ze czcią o świętym Józefie piszą między innymi Orygenes (+ 253), św. Ambroży (+ 397), św. Jana Chryzostom, (+ 407), św. Hieronim (+ 420), św. Augustyn (+ 430) i św. Piotr Chryzolog (+ 450).

 

4. W XX stuleciu kult świętego Józefa bardzo się nasilił. Litanię do świętego Józefa zatwierdzono w 1909 roku. Papież Pius XII nakazał obchodzenie 19 marca jako uroczystości ku czci świętego Józefa. Z kolei w 1919 roku Benedykt XV zatwierdził prefację o świętym Józefie, a jego następca Pius XI włączył jego imię do modlitw za umierających. Pius XII w 1955 roku ustanowił 1 maja święto Józefa Robotnika. W 1962 roku imię świętego Józefa dodano do kanonu rzymskiego odmawianego podczas Mszy świętej.

 

5. W Polsce kult świętego Józefa kwitł już w średniowieczu, a następnie znalazł ujście w myśli księży Piotra Skargi, Adama Opatowczyka, ojca Justyna Zapartowicza, arcybiskupa Józefa Bilczewskiego i nie tylko. W 1796 roku w sanktuarium w Kaliszu ukoronowano obraz świętego Józefa.

 

6. Święty Józef jest wzorem miłości ziemskiej i nadprzyrodzonej. Stanowi też przykład pokory, pracowitości. Litania określa go między innymi mianem „wzoru pracujących”, „opiekuna dziewic”, „podpory rodzin”, „patrona umierających” i „pociechy nieszczęśliwych”. Wierni uciekają się do niego w potrzebach związanych z życiem doczesnym, w tym w sprawach materialnych.

 

7. Jak zauważa ksiądz prof. dr hab. Jerzy Misiurek [swietyjozef.kalisz.pl] część teologów uważa, że święty Józef i Maryja przynależeli do porządku przekraczającego zwykły stan łaski uświęcającej. Stało się to za sprawą jego powołania do współpracy ze zbawczym dziełem Chrystusa.

 

Źródła: brewiarz.pl / swietyjozef.kalisz.pl

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram