DZIŚ JEST:   10   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Piątek
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
 
 
 
 

Czy święty Józef na pewno był cieślą? 7 rzeczy, które warto wiedzieć o przybranym ojcu Pana Jezusa

Czy święty Józef na pewno był cieślą? 7 rzeczy, które warto wiedzieć o przybranym ojcu Pana Jezusa
Guido Reni

Kim święty Józef był z zawodu? Jak rozwijał się jego kult? Czyim jest opiekunem w szczególny sposób?

 

1. Ewangelie piszą o świętym Józefie na łamach 26 wierszy. Jego imię wymieniają zaś 14 razy. Więcej uwagi poświęcają mu apokryfy. Tu jednak trudno oddzielić prawdziwe informacje od fałszywych.

 

2. Święty Józef niekoniecznie był cieślą. Wprawdzie autor pseudoewangelii Filipa z III wieku nazywa go stolarzem, jednak niekoniecznie musimy mu wierzyć. Na przykład święty Justyn (100-166) twierdził, że święty Józef wykonywał narzędzia rolnicze i gospodarcze, takie jak drewniane sochy i jarzma na woły.

 

3. Kult świętego Józefa rozwinął się najpierw na chrześcijańskim Wschodzie. Dopiero następnie stał się obecny również w Kościele zachodnim. Ze czcią o świętym Józefie piszą między innymi Orygenes (+ 253), św. Ambroży (+ 397), św. Jana Chryzostom, (+ 407), św. Hieronim (+ 420), św. Augustyn (+ 430) i św. Piotr Chryzolog (+ 450).

 

4. W XX stuleciu kult świętego Józefa bardzo się nasilił. Litanię do świętego Józefa zatwierdzono w 1909 roku. Papież Pius XII nakazał obchodzenie 19 marca jako uroczystości ku czci świętego Józefa. Z kolei w 1919 roku Benedykt XV zatwierdził prefację o świętym Józefie, a jego następca Pius XI włączył jego imię do modlitw za umierających. Pius XII w 1955 roku ustanowił 1 maja święto Józefa Robotnika. W 1962 roku imię świętego Józefa dodano do kanonu rzymskiego odmawianego podczas Mszy świętej.

 

5. W Polsce kult świętego Józefa kwitł już w średniowieczu, a następnie znalazł ujście w myśli księży Piotra Skargi, Adama Opatowczyka, ojca Justyna Zapartowicza, arcybiskupa Józefa Bilczewskiego i nie tylko. W 1796 roku w sanktuarium w Kaliszu ukoronowano obraz świętego Józefa.

 

6. Święty Józef jest wzorem miłości ziemskiej i nadprzyrodzonej. Stanowi też przykład pokory, pracowitości. Litania określa go między innymi mianem „wzoru pracujących”, „opiekuna dziewic”, „podpory rodzin”, „patrona umierających” i „pociechy nieszczęśliwych”. Wierni uciekają się do niego w potrzebach związanych z życiem doczesnym, w tym w sprawach materialnych.

 

7. Jak zauważa ksiądz prof. dr hab. Jerzy Misiurek [swietyjozef.kalisz.pl] część teologów uważa, że święty Józef i Maryja przynależeli do porządku przekraczającego zwykły stan łaski uświęcającej. Stało się to za sprawą jego powołania do współpracy ze zbawczym dziełem Chrystusa.

 

Źródła: brewiarz.pl / swietyjozef.kalisz.pl

mjend


DATA: 2020-03-19 14:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
30
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zatem święty Józef to patron całego cyklu życia mężczyzny :
19 dni temu / Muelhausen
 
By dowiedzieć się więcej o św. Józefie, polecamprzeczytać "Dom Józefa" autorstwa o. Augustyna Pelanowskiego.
11 miesięcy temu / ursus2400
 
"Pius XII w 1955 roku ustanowił 1 maja święto Józefa Robotnika." - co jest faktem w istocie. Ale czy św. Józef był w istocie robotnikiem? Robotnik to pracownik najemny. Był raaczej posiadającym własny zakład rzemieślnikiem. Do tego kapitalistą wykorzystującym nieletniego Syna Bożego do pracy. Nie uważam, że to źle. Uważam tylko że kapitaliści, w sensie drobnych przedsiębiorców, nie zaś korporacji czy syndykatów, które nic z kapitalizmem nie mają wspólnego, są aż nadto demonizowani w pop kulturze. Może właśnie dlatego Pius XII ustanowił święto jako Józefa Robotnika, aby nie rozdrażnić ludu pracującego miast i wsi?
11 miesięcy temu / JSK
 
Dobry artykuł
11 miesięcy temu / stoLica
 
@Republikanin. Był w tym miejscu w zeszłym roku. Chciałbym tylko żebyś miał na uwadze, na ile jest to rzeczywiste lub domniemane miejsce życia św. Józefa. O tym że jest to dom św. Józefa mówi nam Tradycja. Poza tym źródeł chyba brak wg. stanu mojej wiedzy. Chyba że wiesz coś więcej.
ponad 1 rok temu / Dijskra
 
W Nazarecie miałem przyjemność zwiedzać dom Józefa ściślej - ściany i podłogi. To zdecydowanie nie było mieszkanie jakiegoś biedaka. Można śmiało przyjąć, że była to rodzina stosunkowo zamożna.
ponad 1 rok temu / Republikanin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.