DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 

Czy Summorum pontificum zostanie „skorygowane”? Zatrważający apel włoskiego liturgisty

Czy Summorum pontificum zostanie „skorygowane”? Zatrważający apel włoskiego liturgisty
PCh24TV

Włoski liturgista Andrea Grillo, jeden z najzagorzalszych krytyków Motu proprio Summorum pontificum Benedykta XVI, żąda ograniczenia możliwości sprawowania Mszy Świętej w nadzwyczajnym rycie rzymskim.

 

Według Grilla rzeczone Motu proprio doprowadziło w Kościele do paraliżującego bałaganu, który należy teraz posprzątać dokonując korekty, to znaczy – uczynienia Novus Ordo Missae praktycznie wyłącznym dopuszczalnym rytem.

 

Grillo pracuje w Papieskim Instytucie Liturgicznym Św. Anzelma, wyższej szkole benedyktyńskiej na prawach papieskich. W ocenie wielu watykanistów cieszy się dużym szacunkiem papieża Franciszka, mogąc uchodzić wręcz za „liturgistę Domu św. Marty”. W 2017 roku to właśnie Grillo był jednym z tych, którzy najzagorzalej atakowali kard. Roberta Saraha w związku z jego apelem o sprawowanie Eucharystii ad orientem. Nazwał go „niekompetentnym” i „nienadającym się” na sprawowany urząd prefekta Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 

Grillo jest też prawdopodobnie członkiem tajnej watykańskiej komisji ds. liturgii, której istnienie ujawnił w 2016 roku dziennikarz Marco Tosatti, a później potwierdzili je Riccardo Cascioli z „Nuova Busola Quotidiana” i hiszpański watykanista Francisco Fernandez de la Cigoña. Komisja miałaby pracować nad opracowaniem „ekumenicznej mszy”, będąc swoistym zwieńczeniem zmian zainicjowanych reformą liturgiczną 1969 roku.

 

Grillo prowadzi nieustanną walkę przeciwko Benedyktowi XVI. Swego czasu posunął się nawet do tego, by skojarzyć Summorum pontificum… z faszyzmem. Od czerwca 2018 roku ministrem ds. rodziny we włoskim rządzie jest Lorenzo Fontana, który w każdą niedzielę uczestniczy we Mszy świętej w nadzwyczajnym rycie rzymskim. Grillo skomentował to w mediach społecznościowych, pisząc: „Jednym z warunków faszyzmu Fontany jest Summorum pontificum. Memento...”.

 

Jak pisze na łamach Katholisches.info Giuseppe Nardi, włoski liturgista uważa, że dawny ryt powinien zostać praktycznie całkowicie wyeliminowany, bo jego dopuszczalność prowadzi niemal wyłącznie do podziałów i konfliktów. Czołowym autorytetem wykorzystywanym przez Grilla w publicystyce jest ks. Hans Urs von Balthasar…

 

Źródło: Katholisches.info

Pach


DATA: 2019-04-14 09:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli rzeczywiście sami wiecie kto podejmie próbę ograniczenia lub zkazu Mszy Św klasycznej, to po 10 latach praktycznego stosowania Summorum pontificum kaplice FSSPX będą przeżywać absolutne oblężenie. Samo FSSPX czeka natomiast wzrost w postępie geometrycznym, wraz z miejscami celebracji. Może tak się stać, że istotnie będzie to ostoja w której przetrwa Mistyczne Ciało Chrystusa. Oczywiście pod warunkiem, że FSSPX się nie ugnie, bo na pewno najpierw sami wiecie kto będzie się chciał dogadać, aby móc wywierać na nich presję. Inna sprawa, że w przyszłości tzw. przynależność wyznaniowa będzie "legalna" tylko w stosunku do oficjalnych "religii" pod kontrolą pana tego świata, w obrębie wspólnej ekumenicznej wspólnoty. Reszta będzie traktowana jako ekstremiści, terroryści, faszyści etc i będą się ukrywać, tak jak teraz w chinach. Będzie trudno. Zgodnie z objawieniami Świętych w tym względzie Kościół Katolicki będzie prześladowany, a wierni będą się ukrywać.
ponad 1 rok temu / Gosc123
 
U mnie w Suwałkach odbywała się od tego roku Msza Święta Trydencka, w największym kościele w centrum miasta, ale po 3 miesiącach została przeniesiona do kościoła na uboczu i to tak po cichu, że ludzie nic nie wiedzieli. Ludzie przyszli na Msze Świętą, a jej po prostu nie było. Nic wcześniej nie powiedział o tym ani ksiądz, ani nie pojawiła się taka informacja w Ogłoszeniach Duszpasterskich, ani w gablocie, ani na stronie internetowej parafii... O przeniesieniu Mszy Świętej i nowym miejscu jej odprawiania dowiedziałem się za sprawą facebooka!.
ponad 1 rok temu / Homeomorfismus
 
@terkotekin - zgadza się. Niby msza trydencka nie była zabroniona, ale w większości napotykała na opór biskupów miejsca, od których zależała decyzja o odprawianiu mszy w rycie trydenckim. Teraz wystarczy zwykły ksiądz - chętny do odprawiania mszy trydenckiej - i garstka wiernych. Różnica jest i to kolosalna.
ponad 1 rok temu / Ewa
 
Antychryst walczy z Mszą Świętą w tradycyjnym rycie rzymskim. Ziemia może się zapaść pod takimi.
ponad 1 rok temu / BHO
 
@leaf427 Właśnie,że uwolnił Mszę Trydencką.Po SW II ten sposób sprawowania Ofiary,istotnie nie był zakazany,ale księża nie mogli jej odprawiać jak dotychczas to robili.Po za tym ksiądz,który chciał trwać przy Tradycji za każdym razem musiał ubiegać się o zgodę biskupa.Natomiast papież Benedykt zniósł ten wymóg i pozostawił decyzję o odprawianiu Mszy Wszechczasów w gestii proboszcza.To jest ta różnica dotycząca tego zagadnienia,bo biskupi w większości byli niechętni Mszy w tradycyjnym rycie.Stąd pojęcie uwolnienia czyli wyzwolenia z niewoli biskupiej tejże Mszy.
ponad 1 rok temu / terkotekin
 
"co wiedział Benedykt,że uwolnił Mszę Łacińską" A po co uwalniał skoro oficjalnie nie była nigdy więziona? A skoro zaczął uwalniać to dlaczego tak późno? A JPII-mistyk nie mógł uwolnić? Może i nie mógł, bo akurat zajmował się nakładaniem ekskomunik na tych, którzy Mszę Wszechczasów ratowali? Ludzie obudźcie się! Czytamy: Bulla Quo primum tempore
ponad 1 rok temu / Leaf427
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.