DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


a gangsterski rap nikogo nie obrazał.....????
2 miesiące temu / RESPECT TUPAC
 
Myślę, że jako osoba, która spędziła trochę życia w Afryce mam prawo powiedzieć: kompletnie nie rozumiecie na czym polega istota rasizmu. Sprowadzanie tego do poziomu etymologii słowa i rozpatrywanie czy ono może wywoływać negatywne konotacje to absurd i odlot. Polecam osobom białym pojechać do Afryki - ale nie na jakieś wczasy all-inclusive, za płotem z ochroną z karabinami ale na taką prawdziwą Afrykę, na przykład do Pointe Noire w Kongo, albo gdzieś do Dakaru w Senegalu. Nie są to najgorsze miejsca, ale tam zbierzecie doświadczenie czym jest rasizm. I jak, przez to że jest się białym traktują cię murzyni. Retorycznie zapytam: czy np. murzyni muszą przechodzić kursy SERE by funkcjonować w społeczeństwie europejskim? Dobra koleżanka siostry wyjechała z RPA, bo na chwilę obecną w RPA czarnoskórzy prześladują i mordują białych, bo rząd uznał, że znaleźli się tam bezprawnie i zabrali ziemię. A Wy? Prowadzicie dyskusję, czy słowo Murzyn może mieć negatywny wydźwięk.
2 miesiące temu / M
 
@martinic Jeśli mamy coś takiego jak wolność słowa itd. To właściciel może sobie psa nazywać jak tam sobie chce. Wile psów czy kotów ma imię pochodzące od imion ludzi. Mają imiona jak wielu polaków i polek. Kiedyś tak nie robiono ale dzisiaj ludziom odbija na punkcie psów i traktują je jak ludzi. Łącznie z nazewnictwem. Doszukiwanie się wszędzie dyskryminacji jest błędem i godzi w wolność jednostki
2 miesiące temu / F1
 
@wwm Niepotrzebnie się tak tutaj produkujesz z tymi swoimi wpisami. Jest coś takiego jak wolność słowa i prawo do swobodnego wyrażania opinii. Przynajmniej w teorii bo w praktyce śmierdzące czerwono-tęczowe robaki próbują za pomocą pseudo ''autorytetów'' wmawiać normalnym ludziom że tego i tamtego to im mówić nie wolno, robić tego i tamtego też nie wolno. A najlepiej to zrobić z ludzi tępy motłoch który nic nie mówi tylko płaci grzecznie podatki, siedzi jak mysz pod miotłą i nadstawia tyłek do kopania przez byle kogo. Na zgniłym zachodzie już tak jest. Tam francuzi czy szwedzi przepraszają nachodzców za to że żyją i grzeczniutko łożą na social dla ubogacaczy kulturowych. Chodzą jak po skorupkach jajek na bosaka. Jakoś białych nikt nie określa tytułami: białoskórzy, budowniczowie Europy, gospodarze, założyciele cywilizacji, pionierzy itd. Może rdzenni Europejczycy chcą aby ich tak określano bo jak nie to poczują się zdyskryminowani
2 miesiące temu / Neron
 
No cóż, bywam często na wsi. Tam co trzeci dom a tym samym co trzeci pies nazywają się "murzyn". Nie sądzę by ci ludzie byli rasistami ale ... każdy sam sobie odpowie jak to brzmi.
2 miesiące temu / martinic
 
To jak mamy mówić o mieszkańcach Afryki? Rozumując w ten sposób, to każde określenie jest nacechowane negatywnie. I jeszcze gorzej to wygląda w odniesieniu do słowa "czarny" niż "Murzyn"! Argument p. Łazińskiego przypomina mi działania bolszewickie: wyrzucić ze słownika wyrazy, które są niezgodne z obecną ideologią. Szczególnie w Polsce oskarżanie o rasizm wymierzony historycznie w mieszkańców Afryki jest kompletnym nonsensem. Proponuję podjąć walkę ze słowem Niemiec, bo to uwłacza temu narodowi.
2 miesiące temu / Janina
 
a może zamiast pytać językoznawców zapytamy osoby czarnoskóre? rozmawiałam z kilkoma i widziałam również wypowiedzi w internecie i zdania są podzielone, więc może zanim kogoś tak nazwiemy zapytajmy czy nie mają nic przeciwko.
2 miesiące temu / .
 
Och co za walka nas czeka. Mała czarna, biały dom, ciemno aż oko wykole, czarny jak smoła, Czarnobyl, czarnuszka, murzynek ciasto, czarna śmierć, czarny humor, czarna robota, czarna owca, biały jak śnieg, białogłowa, Białka Tatrzańska, Białystok, ciemnota, Bielsko Biała, czary koń, itd itp Długo by jeszcze wymieniać, Ta rewolucja przeorze naszą świadomość jeśli nie zostanie powstrzymana.
2 miesiące temu / emk
 
Również będący w składzie Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN w VII kadencji, dr hab. Marek Łaziński, prof. UW językoznawca, wyraził diametralnie przeciwną opinię. Argumentował, że w językach świata zachodniego nazwy osób czarnoskórych z epoki niewolnictwa ustąpiły lub ustępują nazwom nowszym. Słowo "Murzyn" w języku polskim obrosło wyjątkowo silną frazeologią obraźliwą, jak "100 lat za Murzynami". Ponadto ciemnoskórzy Polacy, w większości przybyli z Afryki w pierwszym lub drugim pokoleniu, oraz mieszkający w Polsce czasowo Amerykanie w zdecydowanej większości traktują to słowo jako obraźliwe. Taka analogia z oburzeniem księży, do których zdarza się komuś zwrócić per proszę pana. A najważniejsze dla językoznawcy: w wielu kontekstach słowo "Murzyn" było i jest używane niepotrzebnie, bo określa nie narodowość ani pochodzenie geograficzne, tylko kolor skóry, a ta cecha podobnie jak kolor włosów, wzrost, typ figury nie musi być istotna w opisie człowieka.
2 miesiące temu / wwm
 
Uwaga uwaga uwaga!!! Wczoraj w Mediolanie Egipcjanin wszedł do katedry z nożem i wziął zakładnika. Żadne media nie informują o tym. Mial pozwolenie na pobyt prawdopodobnie jako uchodzą.
2 miesiące temu / Ahmedabad
 
Mnie w 1 klasie uczono na elementarzu z wierszyk o murzynku bambo, i nikt tego nie zmieni. Taki był program nauczania!
2 miesiące temu / Mariusz
 
Każde polskie dziecko znało kiedyś wierszyk o murzynku Bambo, który tłumaczył, że jest on dzieckiem takim samym, jak każde inne.
2 miesiące temu / sp
 
zgadzam się z Panią Profesor, ale dodam, że obraxliwym jest termin "czarnuch"!
2 miesiące temu / ano
 
A "czarny koń" o kimś to w takim razie jest obraźliwe teraz czy wciąż ma pozytywny wydźwięk?
2 miesiące temu / oo
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.