DZIŚ JEST:   17   SIERPNIA   2019 r.

Św. Jacka Odrowąża
Św. Klary od Krzyża
 
 
 
 

Czy skrajnie proaborcyjny polityk powinien zostać ekskomunikowany? Dyskusja trwa

Czy skrajnie proaborcyjny polityk powinien zostać ekskomunikowany? Dyskusja trwa
fot.REUTERS/Ivan Alvarado/FORUM

Oburzająca ustawa aborcyjna w stanie Nowy Jork i jej poparcie przez gubernatora Andrew Cuomo wywołała żądania ekskomuniki uważającego się za katolika polityka. W sprawie głos zabrali hierarchowie, a także prawnicy kanoniczni.  

 

Przyjęta w styczniu przez stan Nowy Jork ustawa pozwala między innymi na dokonanie aborcji do 9 miesiąca ciąży, jeśli zagrożone jest zdrowie matki, lub istnieje pewność, że płód nie będzie mógł żyć. O tym czy istnieje zagrożenie dla zdrowia, decydować mają medycy (niekoniecznie lekarze). W przyjęciu ustawy znaczącą rolę odegrał gubernator tego stanu Andrew Cuomo. W związku z tym pojawiły się wezwania do jego ekskomuniki.

 

Biskup Joseph Strickland stwierdził, że gdyby był ordynariuszem diecezji Nowy Jork, to ekskomunikowałby Andrew Cuomo. Świętowanie przeforsowania ustawy przez nowojorskich ustawodawców określił mianem „celebracji z piekła rodem”.

 

Nowe przepisy skrytykował także arcybiskup Nowego Jorku kardynał Timothy Dolan. Jednak ordynariusz miejsca dla Cuomo odrzucił wezwania do ekskomuniki. Stwierdził bowiem, że zbyt często wzywa się do wymierzenia tej najwyższej kary z powodu gniewu lub frustracji. Kardynał Dolan podkreślił, że wybitni prawnicy kanoniczni stwierdzili, że zgodnie z prawem kanonicznym popieranie lub głosowanie za ustawą aborcyjną nie stanowi powodu do ekskomuniki.

 

Jednak jak twierdzi prawnik kanoniczny Ed Condon na łamach pisma „First Things”, gubernator Nowego Jorku naruszył inny kanon 1364 – nakładający ekskomunikę za herezję. Tę zaś kanon 751 definiuje jako „uporczywe, po przyjęciu chrztu, zaprzeczanie jakiejś prawdzie, w którą należy wierzyć wiarą boską i katolicką, albo uporczywe powątpiewanie o niej”.

 

Za owe prawdy „boskiej i katolickiej wiary” uchodzą głównie dogmaty Chrystologiczne, Maryjne, et cetera. Jednak Kongregacja Nauki wiary w poczet tych prawd zaliczyła zdaniem publicysty „First Things” również doktrynę o tym, że zabójstwo niewinnej osoby ludzkiej jest ciężką niemoralnością. Poparcie dla aborcji stanowi w świetle prawa naturalnego i nauki Kościoła zaprzeczanie tej doktrynie.

 

Według publicysty „First Things” nie każdy proaborcyjny „katolicki” polityk powinien zostać ekskomunikowany. Jednak przypadek gubernatora Cuomo jest szczególny z powodu jego stałego wsparcia dla ustawy, wsparcia w jej wcielaniu w życie, pomimo upomnień ze strony dwóch biskupów. Dlatego też – jak przekonuje Ed Condon – polityk zaciągnął na siebie ekskomunikę. Według prawnika kanonicznego biskup miejsca powinien tę karę zadeklarować, kierując się dobrem dusz zarówno samego gubernatora jak i innych osób. 

 

Do artykułu Eda Condona odniósł się też Edward Peters na łamach canonlawblog.wordpress.com.   Według Petersa wątpliwe jest stwierdzenie czy działania gubernatora Nowego Jorku stanowi przejaw herezji. Wszak w dokumencie Kongregacji Nauki Wiary (na który powołuje się publicysta „First Things”) znajduje się dwuznaczność. Nie ulega wątpliwości, że gubernator popadł w konflikt z nauczaniem Kościoła o aborcji (prawdopodobnie nieomylnym). Jednak niekoniecznie oznacza to herezję w prawnokanonicznym znaczeniu tego słowa. Nie każde zaprzeczanie nauczaniu nieomylnego stanowi bowiem herezję.

 

Dlatego też Edward Peters zaleca rozważenie ukarania Andrew Cuomo na podstawie kanonu 1369, mówiący o publicznym zgorszeniu. Kara ta może, ale nie musi od razu być ekskomuniką. Zgodnie z tym kanonem „kto w publicznym widowisku, w kazaniu, w rozpowszechnionym piśmie albo w inny sposób przy pomocy środków społecznego przekazu, wypowiada bluźnierstwo, poważnie narusza dobre obyczaje albo znieważa religię lub Kościół bądź wywołuje nienawiść lub pogardę, powinien być ukarany sprawiedliwą karą”. W każdym razie jego zdaniem biskupi powinni podjąć kroki służące ukaraniu polityka.

 

Należy pamiętać, że omawiana dyskusja dotyczy subtelności prawnych, a fakt poważnego wykroczenia przeciw prawu naturalnemu i Kościołowi przez gubernatora Cuomo nie ulega wątpliwości. W tym kontekście warto także pamiętać, że zabójstwo niewinnego człowieka stanowi grzech wołający o pomstę do nieba. 

 

Źródła: firstthings.com / canonlawblog.wordpress.com / Kodeks Prawa Kanonicznego wersja online na trybunal.mkw.pl / pch24.pl

mjend


DATA: 2019-01-31 12:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tu nie ma co dyskutować! Ekskomunika natychmiast!
6 miesięcy temu / Max
 
Natychmiast ekskomunika. Sprawa jest jasna jak słońce!
6 miesięcy temu / DNA
 
Tak
6 miesięcy temu / X
 
Prosta Logika mówi, że TAK.
6 miesięcy temu / Logika
 
Dlaczego tylko skrajnie proaborcyjnych? Każdy, choćby najmniej restrykcyjnie proaborcyjny polityk czy niepolityk musi być ekskomunikowany. I to latae sententiae.
6 miesięcy temu / Robert
 
Jeśli nawet ekskomunika niekoniecznie, wg powyższego rozumienia - moim zdaniem słusznego - nie powinna być zastosowana to na pewno politkk stojący po stronie legalizacji zabójstwa, a nawet morderstwa, nie ma prawa przyjmować komunii. Może rzeczywście lepiej unikać kontrowersji związanych z niesłusznie nałożoną ekskomuniką.
6 miesięcy temu / magis
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.