DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Czy rządowa nowelizacja ustawy o przemocy domowej pomoże chronić rodziny? Znamy opinię Ordo Iuris!

Czy rządowa nowelizacja ustawy o przemocy domowej pomoże chronić rodziny? Znamy opinię Ordo Iuris!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

W ostatnim czasie wiele komentarzy wywołało opublikowanie rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Należy zadać sobie pytanie o skuteczność obecnie obowiązujących przepisów w tym obszarze. W opinii ekspertów Ordo Iuris zmiany są konieczne dla zapewnienia ochrony wszystkich ofiar przemocy, w tym dzieci. Jednak projekt rządowy, obok propozycji zasadnych, zawierał zapisy nie do przyjęcia. Instytut przygotował jego analizę, która została przekazana Premierowi oraz Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Uwagi dotyczące rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw można przeczytać TUTAJ.

 

Zaprezentowany z końcem 2018 roku rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej stał się przedmiotem wielu komentarzy ze strony środowisk politycznych, eksperckich i publicystycznych. Choć prawnicy Ordo Iuris – wbrew twierdzeniom pojawiającym się w niektórych przekazach medialnych – nie uczestniczyli przy redagowaniu projektu, to jednak wielokrotnie zabierali głos w sprawie ustawy, negatywnie oceniając kształt jaki nadała jej nowelizacja z 2010 roku.

 

Polska Konstytucja zakłada ochronę życia rodzinnego, dlatego przeciwdziałanie przemocy domowej jest istotnym zadaniem państwa. Jednocześnie należy pamiętać, że jeden z instrumentów polityki antyprzemocowej – odbieranie dzieci rodzicom – jest drastycznym sposobem ingerencji w życie rodzinne. Powinien on być podejmowany ze szczególną ostrożnością przy uwzględnieniu zasady dobra dziecka. Ochrona członków rodziny przed przemocą to sprawa kluczowa. Dlatego uzasadnione wątpliwości wzbudził zapis, który znalazł się w rządowym projekcie. Zakładał on, że przemocą domową miałoby być jedynie działanie „powtarzające się”.

 

Pochopna wydaje się rezygnacja z uznawania za przemoc domową poważnego, jednorazowego aktu agresji. Można domniemywać, że słuszną intencją projektodawców było wyeliminowanie przypadków, w których jednorazowy incydent stałby się podstawą do głębokiej, nieuzasadnionej ingerencji w życie rodziny. Mechaniczne wykreślenie jednorazowego aktu przemocy uniemożliwiałoby jednak interwencję nawet w niebudzących wątpliwości przypadkach przemocy autentycznie zagrażającej życiu lub zdrowiu – komentuje mec. Rafał Dorosiński, Koordynator Zespołu Analitycznego Ordo Iuris.

 

Eksperci Instytutu wskazują na konieczność zmiany zaproponowanego sposobu definiowania przemocy domowej. Wartą rozważenia jest następująca definicja przemocy: „jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie naruszające prawa innej osoby, stanowiące czyn zabroniony, skierowane przeciwko życiu, zdrowiu, nietykalności cielesnej, wolności lub mieniu, do którego dochodzi w rodzinie lub gospodarstwie domowym, między byłymi małżonkami lub osobami pozostającymi we wspólnym pożyciu, niezależnie od tego, czy sprawca i ofiara dzielą miejsce zamieszkania, czy nie”.

 

Pozytywnie oceniona przez ekspertów Ordo Iuris została propozycja przekazania policji jednej z dotychczasowych kompetencji pracowników socjalnych – możliwość interwencyjnego odebrania dziecka rodzinie – przy zachowaniu wszystkich ich pozostałych kompetencji. Do takiego rozwiązaniu skłania m.in. nadużywanie tej kompetencji przez pracowników socjalnych. Praktyki stosowane obecnie przez pomoc społeczną wpływają negatywnie na poziom zaufania wobec OPS. Łączy się to z obawą o możliwość inwigilacji i rozbicia rodziny. Instytut wskazuje nadto na konieczność wprowadzenia możliwości dostępu do informacji zgromadzonych w procedurze zakładania „Niebieskiej Karty” dla osób, których ono dotyczy oraz umożliwienie bycia wysłuchanym w tym postępowaniu. Istotne jest także wprowadzenia obligatoryjnego sporządzenia przez sąd uzasadnienia postanowienia w sprawie zażalenia na odebranie dziecka.

 

W projekcie zaproponowano też uzupełnienie aktualnych regulacji o możliwość sądowego zakazu zbliżania się do ofiary przemocy, a nawet kontaktowania się z nią przez telefon czy Internet. Może to być skuteczną odpowiedzią na przypadki nękania i zastraszania przez osobę stosującą przemoc domową. Musi być jednak stosowane z konieczną w takich przypadkach ostrożnością i rozwagą – zaznacza mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

 

Ponadto projekt rządowy nie wprowadzał obligatoryjnej reprezentacji przed sądem przez profesjonalnego pełnomocnika, co jest negatywnie oceniane przez ekspertów Ordo Iuris. Ten brak jest tylko częściowo niwelowany przez projektowane powołanie grupy mającej dokonywać wstępnej diagnozy zgłoszenia podejrzenia wystąpienia przemocy domowej. Miałoby to zabezpieczać przed m.in. złośliwymi donosami.

 

 

Źródło: Ordo Iuris

MWł

 

  


DATA: 2019-01-15 11:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do ordo luris i wszystkich niedoinformowanych w temacie. Kilka lat temu NIK wydał raport, w którym doszczętnie zaorał obecną ustawę o przec. przemocy w rodzinie (można go znaleźć w internecie), postulując, że lepsze były przepisy obowiązujące przed wejściem jej w życie. Czy ktoś coś z tym zrobił? Nikt. Raport trafił do kosza dysydentów. Obecnie próbuje się wprowadzić zmiany, które i tak niczego nie poprawią a jeszcze bardziej skomplikują sprawę. Ponadto, przemoc (ta w rodzinie również) to przestępstwo, a przestępstwo odnosi się do kodeksu karnego a nie ustawy o pomocy społecznej. Dlaczego zatem główny ciężar realizacji zadania spoczywa na Ośrodkach Pomocy Społecznej, a nie na Policji, Prokuraturze i Sądach??? A na dokładkę dodam, że ustawa ta miała na celu przede wszystkim zmniejszenie biurokracji i formalności. No to ja się pytam jakim sposobem?, skoro przedtem była jedna Niebieska Karta, która miała kilka stron, a obecnie są cztery po kilka stron każda???
ponad 1 rok temu / vxn
 
Pięknie napisał Marek że największą organizacją przemocową jedt Państwo... kodeks karny jest od spraw przemocy a nie taki bubel. Ordo Luris: tym razem się ośmieszyliście. To powinno trafic do kosza. To wskazuje że rodzina to patologia. A więc LGBT będzie górą.
ponad 1 rok temu / John
 
Po to by pozornie chronić pojedyncze przypadki patologii niszczy się całe wielowiekowe zaufanie społeczne dotyczące rodziny. Obok mnie przez lata mieszkała strasza Pani. Pomagaliśmy sobie w różnych sytuacjach. Sprzedała mieszkanie. Potrzebowała parteru. Pojawiła się młoda dziewczyna, której rodzice kupili miezkanie. Moja sąsiadka (skrajna lewica-face) kiedyś postanowiła sprawdzić "czy nic złego się nie dzieje", jak się później okazało. Potem przez pół roku przychodzilo babsko z MOPS-u dopytując o dziwne rzeczy. Strach u dzieci pozostał do dziś. A emocjonalne rozmowy odbywają się "szeptem" by nikt nie słyszał. Patologia. Tak to może wyglądac w praktyce. Baba z MOPSU nie pójdzie do pijaków, bo tam śmierdzi i w ryj można dostać. Woli czyste mieszkania i normalne rodziny. Taki system jak obecnie nie sprawdza się.
ponad 1 rok temu / Gienek
 
Im bardziej państwo wtrąca się w rodzinę (zarówno od strony prawnej jak i finansowej), tym bardziej odechciewa się ludziom ją zakładać. Jak ostatnio powiedział pewien rozumny ksiądz: Niedługo rodzić będą tylko głupie dziewuchy, które opiły się piwska na zabawie.
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
największą organizacją przemocową jest ze swej natury państwo;ustawa o przemocy w rodzinie nie powinna nigdy zaistniec,ponieważ z definicji uznaje rodzinę jako organizację przestępczą/w której nieodłączną cechą jest przemoc/;rozwiązywanie konfliktów małżeńko-rodzinnych rodzinne przez tysiące lat następowało w trybie cywilnoprawnym np. poprzez rozwód,a jeśli doszłoby do poważnych przestępstw,to od tego jest kodeks karny. Ustawa o przemocy w rodzinei,w istocie niszczy rodzinę a nie ją chroni,i politycy na całym świecie,już takiego myślenia nie dopuszczają do siebie.Niebieska karta to nic innego jak ustawiczna kontrola urzędncza nad sytuacją w rodzinie porpzez wiwisekcję zachowań.Syndrom sztokholmski to mechanizm utrzymywania członków rodziny we wzajemnej nienawiści,bowiem przebaczenie urazów jest traktowane jako oznaka słabości,masochizm etc.Przez tą ustawę rodzina została już całkowicie upaństwowiona,a w zasadzie wszystkie bliskie relacje między ludźmi w domu.
ponad 1 rok temu / marek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.