DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2019 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Czy rewolucja Franciszka obejmie modlitwę „Ojcze Nasz”?

Czy rewolucja Franciszka obejmie modlitwę „Ojcze Nasz”?
Fot. Reuters / Tony Gentile / FORUM

Papież Franciszek opowiedział się za zmianą w tekście Modlitwy Pańskiej. Chodzi o rezygnację ze sformułowania „I nie wódź nas na pokuszenie” i zastąpienie go bardziej precyzyjnie oddającym sens prośby.

 

„Nie pozwól, abym uległ pokusie”, ponieważ to ja upadam, to nie Bóg wiedzie mnie na pokuszenie, a potem patrzy, jak upadłem. Ojciec tego nie robi, ojciec pomaga ci natychmiast wstać – powiedział papież w rozmowie z włoską telewizją katolicką TV2000.


Zgodnie z sugestią Franciszka, obowiązujące dziś wezwanie należy zastąpić innym: „i nie pozwól, byśmy ulegli pokusie”. Papież zauważył, że używa się go już w niektórych kościołach francuskich.

 

Kwestię znaczenia tego wezwania Modlitwy Pańskiej precyzyjnie wyjaśnia Katechizm Kościoła Katolickiego. Mówi on: „Prośba ta [i nie wódź nas na pokuszenie” – red.] nawiązuje do poprzedniej, ponieważ nasze grzechy są skutkiem przyzwolenia na pokusę. Prosimy naszego Ojca, by nas nie „wodził na pokuszenie”. Pojęcie greckie, które występuje w tym miejscu, jest bardzo trudne do przetłumaczenia. Ma ono wiele znaczeń: „abyśmy nie ulegli pokusie” , „nie pozwól, byśmy doznali pokusy”. „Bóg nie podlega pokusie ku złemu, ani też nikogo nie kusi” (Jk 1, 13); przeciwnie, chce nas wszystkich wyzwolić. Prosimy Go, by nie pozwolił nam wejść na drogę, która prowadzi do grzechu. Jesteśmy zaangażowani w walkę „między ciałem a Duchem”. Prośba ta jest błaganiem o Ducha rozeznania i mocy (2846)”.

 

 

Źródło: bbc.com, Katechizm Kościoła Katolickiego

RoM

 

 

 

 

 


DATA: 2017-12-10 10:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wszystkie te dziwne i pokrętne uzasadnienia zmiany słowa ?nie wódź? na słowa ?nie pozwól?, są zupełnie zbędne. Wystarczy sprawdzić jak jest w oryginale. Przynajmniej greckim, jeśli aramejski nie jest dostępny. A oryginalnie Jezus powiedział? ?Nie wódź nas na pokuszenie? w sensie ?nie prowadź?. Słowo ???????????? oznacza bowiem uwikłanie, prowadzenie. Natomiast słowo ?pozwalać? to coś zupełnie innego. Każdy chyba rozumie różnicę między ?prowadzić? a ?pozwolić?. Każde inne tłumaczenie za zmianą, to krętactwo i sianie zamętu.
1 miesiąc temu / Benek
 
ja rozaniec odmawiam bez tajemnicy swiatla... trzymam sie mojej "starej" Drogi do Nieba... i dziala :)
ponad 1 rok temu / olek
 
Przynajmniej w tej kwestii papież Franciszek zgadza się z Katechizmem KK.
ponad 1 rok temu / Johanka
 
Jesli papiez Franciszek chce sie modlic inaczej to ma takie prawo a ja bede odmawiala Ojcze Nasz tak jak odmawialam cale moje zycie. Zadne nakazay z Watykanu tego nie zmienia. Papieze sie zmieniaja, nauka Jezusa Chrystusa jest ta sama, niezmienna.
ponad 1 rok temu / Ewa
 
Od wielu, wielu lat, modlę się wersją z Mt. 6,13 i Łk.11,4 (Biblia Tysiąclecia wyd. 5)"i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie" P. Bóg nie wiedzie człowieka na pokuszenie!!! Księga Rodzaju 3,3 Ewa mówi do szatana, że P. Bóg powiedział nie wolno jeść z drzewa poznania dobra i zła, a nawet go dotykać tzn. człowiekowi nie wolno zbliżać się do zła bo ulegnie mu i poniesie tego konsekwencje. Kiedyś mówili kapłani odrzucać wszystko co ma choćby pozory zła. Człowiek ulega, bo widzi odrobinę dobra ( "owoce dobre do jedzenia",drzewo "rozkoszą dla oczu", owoce "nadają się do zdobycia wiedzy" - to tłumaczenie Ewy, wyłączyło jej czujność, odpowiedzialność i wierność Bogu.
ponad 1 rok temu / Ewa
 
pokusy w życiu zawsze są i będą a Ty człowieku módl się abyś im nie uległ.Proś Boga aby Cię nie wystawiał na ciężkie próby. "Ojciec tego nie robi,Ojciec pomaga Ci natychmiast wstać"-co ten Franciszek mówi.Bóg wystawia nas na próby, chce naszego świadectwa wiary Dobrze synku upadłeś otrzep kolana i idź dalej a gdzie doświadczenie upadku gdzie skrucha,żal...
ponad 1 rok temu / ib
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.