DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Czy pościmy w piątek po uroczystości Bożego Ciała?

Czy pościmy w piątek po uroczystości Bożego Ciała?
Fot. RitaE/Pixabay

Wielu katolików zastanawia się, czy w oktawie uroczystości Bożego Ciała, a więc także w najbliższy piątek, wiernych Kościoła obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

Przepisy odnoszące się do postu Kościół zawarł w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Szczegółowe rozporządzenia wydają też księża biskupi w poszczególnych krajach i diecezjach. Generalnie obowiązek piątkowej wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych zniesiony jest w uroczystości, w tym również w całej Oktawie Wielkanocnej. Zatem dzień po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej katolicy zobowiązani są pościć.

 

Osoby, którym szczególnie trudno powstrzymać się od spożywania mięsnych posiłków w tym dniu, mogą sprawdzić, czy w ich diecezji nie została ogłoszona specjalna dyspensa, ustanawiana przez ordynariusza. Idąc z duchem czasu, niektóre kurie zdejmują z wiernych postny obowiązek w najbliższy piątek.

 

 

RoM

 


DATA: 2018-06-01 11:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W diecezji ko-ko "duch czasu" rulez :-) Nawet w pierwszy piątek. Oczywiście można jednak zobaczyć "butelkę do połowy pełną" i podciągnąć dyspense Naszej Exc. pod tęsknote za utraconą oktawą BC i hucznymi processyjami codziennymi. Niestety finalnie łatwiej jest "katolikom" w kolejny długi łykend robić weseliska z fajerwerkami- których sam musiałem wczoraj wysłuchiwać...
ponad 1 rok temu / secessio
 
No przecież wszystko jasne. Jest dziś uroczystość? Nie ma. Jest Oktawa Wielkiej Nocy? Nie ma. Nawet okres wielkanocny już się skończył, tak nawiasem mówiąc. Jest piątek? Jest. No to jest post! Proste i jasne.
ponad 1 rok temu / @Verna
 
"Generalnie obowiązek piątkowej wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych zniesiona jest w uroczystości, w tym również w całej Oktawie Wielkanocnej." -czyli postu nie ma, bo jest oktawa uroczystość. "Zatem dzień po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej katolicy zobowiązani są pościć." -??? Reasumując: Z racji uroczystości NIE MA POSTU, ZATEM JEST POST! Aleście wyjaśnili, nie ma co...
ponad 1 rok temu / Verna
 
niedługo wszyscy będziemy poscic na stałe, zwłaszcza wyborcy pisu.
ponad 1 rok temu / franek
 
Ten duch czasu już wymiutł i opustoszył serca z Boga i wiernych z kościołów zachodniej europy . Ku przestrodze pasterzom
ponad 1 rok temu / Sten
 
@DNA, naprawdę nie widzisz ironii, zawartej w tym krótkim określeniu?
ponad 1 rok temu / Eulalia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.