DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Czy pontyfikat Franciszka będzie krótki?

Czy pontyfikat Franciszka będzie krótki?
Zuma Press / FORUM

Historyk i publicysta Roberto de Mattei prognozuje rychłe ustąpienie papieża Franciszka z Tronu Piotrowego. Czas pokaże czy stanie się to za sprawą dobrowolnej abdykacji czy też pod wpływem spodziewanej korekty jego nauczania przez czterech kardynałów. Włoski autor twierdzi, że franciszkowy projekt transformacji Kościoła poniósł porażkę. Choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, poparcie dla wątpliwości czterech kardynałów jest coraz większe.


Włoski historyk Kościoła, profesor Roberto de Mattei przypomina, że Franciszek zapowiadał, że ma przeczucie, że zgodnie z wolą Bożą jego pontyfikat będzie krótki i potrwa 4 do 5 lat. Czy jest to zapowiedź rychłej abdykacji? Czas pokaże, gdyż, jak podkreślił sam papież wszystkie możliwości pozostają otwarte. 


Roberto de Mattei zwraca uwagę, że sytuacja, w której kardynałowie w wieku 80 lat muszą przechodzić na emeryturę, ale nie dotyczy to papieża, stanowi wewnętrzną sprzeczność. Jeśli wiek 80 lat jest uznawany za przeszkodę dla kardynałów uniemożliwiającą im sprawowanie swej posługi i udział w konklawe, to dlaczego osiągnięcie go nie uniemożliwia działalności papieskiej?   


Czy jednak dni Franciszkowego pontyfikatu są policzone? Jak twierdzi Roberto de Mattei przyczyną ewentualnej abdykacji Franciszka może okazać się uświadomienie sobie przezeń porażki jego projektu reformy Kościoła. Chcąc nie chcąc, doprowadził on bowiem do głębokich podziałów wśród katolików - głównie za sprawą fragmentów adhortacji Amoris Laetitia.


Roberto de Mattei zarzuca papieżowi dążenie do „zmiany wiary Kościoła”. Twierdzi, że w ten sposób zrzeka się on prawa do sprawowania mandatu Wikariusza Chrystusa i prędzej czy później zostanie zmuszony do rezygnacji zeń. Jeśli nastąpi to na drodze dobrowolnej abdykacji, to Franciszek będzie mógł odejść uważany za niezrozumiałego reformatora, poszkodowanego przez sztywną rzymską kurię. Taka forma pozwoli mu wyjść z twarzą, co zwiększy szanse na wybór na papieża innego, podobnie myślącego kardynała.


Zdaniem włoskiego historyka możliwe jest także ustąpienie Ojca Świętego wskutek dokonania „formalnej korekty błędów” przez czterech kardynałów – autorów tak zwanych dubiów (wątpliwości dotyczących adhortacji Amoris Laetitia). Jeśli Ojciec Święty nie odpowie na pytania kardynałów, to – zgodnie z zapowiedzią kardynała Burke’a – po święcie Objawienia Pańskiego dokonają oni owej „korekty”. Zdaniem Roberto de Mattei będzie to równoznaczne ze stwierdzeniem papieskiej herezji.


Włoski uczony polemizuje też z poglądem, jakoby wyrażający wątpliwości odnośnie Amoris Laetitia stanowili nieznaczącą mniejszość. Jego zdaniem hierarchów popierających stanowisko autorów „dubiów" jest znacznie więcej. Niektórzy przełamują już milczenie - choćby kardynał Paul Josef Corders, były przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”, a także kardynał George Pell, Sekretariatu ds. Gospodarczych. W sporze powstałym wokół papieskiej adhortacji opowiadają się oni po stronie czterech kardynałów, krytycznych wobec możliwości przyjmowania Komunii świętej przez rozwodników żyjących w ponownych związkach.


Włoski historyk wskazuje także na ograniczenia władzy papieskiej. Podkreśla, że papież nie jest politykiem. Nie może – niczym Barack Obama – powiedzieć beztrosko: „tak, możemy!”. Ogranicza go bowiem Pismo Święte i Tradycja. „Najwyższy Pasterz posiada najwyższą władzę, pełną i bezpośrednią nad całym Kościołem, jednak nie dysponuje prawem zmieniania Prawa Bożego, danego przez Jezusa Chrystusa Jego Kościołowi ani prawa naturalnego wyrytego przez Boga w sercu każdego człowieka. Jest wikariuszem Chrystusa, lecz nie jego następcą. Nie może zmieniać Pisma Świętego ani Tradycji (...) lecz musi się im podporządkować". 

Źródła:  Il Tempo / rorate-caeli.blogspot.com  

mjend 
DATA: 2016-12-22 13:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Spokojnie. Kościół przetwał Borgię, przetrwa i Bergoglio. Może i serial nakręcą za jakieś 500 lat.
ponad 3 lata temu / gość
 
@DEBICA i LUKI Przeczytać którąkolwiek ewangelię a potem zapraszamy do dyskusji.
ponad 3 lata temu / Leaf427
 
@Dę[email protected] Nie plećcie bzdur. Jeśli jakiś katolik spożywa Ciało i Krew Pana niegodnie, sam ściąga na siebie ogień. Ale jeśli papież na to pozwala to jest to niszczenie Kościoła Świętego. Jeśli chodzi o abdykację to absolutnie w to nie wierzę. Nie po to moderniści zdobyli władzę, żeby ją dobrowolnie oddać.
ponad 3 lata temu / marco
 
@DEBICA @LUKI Promujecie tu Komunie świętokradzkie, bo Wam się coś widzi, wydaje, i tym sposobem chcecie miłościwie dołożyć ciężki grzech do ciężkiego grzechu. A do lekarza to chodzicie takiego, któremu się coś widzi, czy do znającego przedmiot, którym się zajmuje? A w innych branżach? W kulinarnej proponuję np. barszcz czerwony z cynamonem, dlaczego nie, czy cynamon to coś złego? Mi się tak widzi. Zatem do roboty i smacznego życzę.
ponad 3 lata temu / katarynka
 
JEŻELI SIĘ LUDZIOM WYDAJE ŻE SĄ MĄDRZEJSI OD PAPIEŻA TO SŁUCHAJCIE SIEBIE. MACIE TAKIE PRAWO I WCALE NIE MUSICIE MIEĆ GRZECHU NA SUMIENIU.A GDZIE ZAUFANIE DO BOGA? JEŻELI JUŻ JEST TAKI PAPIEŻ I TAK NAUCZA TO ZAUFAJMY. PRZECIEŻ WIERNI NIE PONOSZĄ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ZŁE NAUCZANIE. BO NAS OBOWIĄZUJE POSŁUSZEŃSTWO. JA JESTEM CAŁYM SERCEM ZA NAUKĄ FRANCISZKA I NAWET WIĘCEJ. ZNIÓSŁBYM TRADYCJE I PODZIAŁY I ZROBIŁBYM Z WOLĄ SAMEGO CHRYSTUSA KOMUNIE ŚW. DLA WSZYSTKICH .A NIE OGRANICZAL O TY CIEŻKI GRZESZNIK TY NIE MOŻESZ. NIE ! UWAŻAM INACZEJ. JEŚLI IDZIESZ WŁAŚNIE PO UZDROWIENIE TO IDŹ PRZYJMIJ I BŁAGAJ CHRYSTUSA O ULECZENIE WŁAŚNIE PRZYJMUJĄC JEGO CIAŁO.ILE SOBORÓW WZAJEMNIE SIĘ POTĘPIAŁO. ZAPRZECZAŁO. POZDRAWIAM.
ponad 3 lata temu / LUKI
 
JESTEM ZA NAUCZANIEM PAPIEŻA FRANCISZKA.A NAWET WIĘCEJ. UWAŻAM ŻE JEŚLI KOMUNIA ŚWIĘTA TO PRAWDZIWIE CHRYSTUS OBECNY. TO WSZYSCY MOGĄ IŚĆ.CHRYSTUS JUŻ SIĘ ODDAŁ W RĘCE LUDZI JAK UMIERAŁ NA KRZYŻU.I TAK JEDNI IDĄ GODNIE. A INNI NIE GODNIE. JEDEN SIĘ SPOWIADA DOKŁADNIE A INNY NIE.LUDZIE PODZIAŁ JEST W NAUCE KOŚCIOŁA OD ZAWSZE.TO LUDZKIE SUMIENIE POWINNO DECYDOWAĆ CZY MOGĘ CZY NIE IŚĆ DO KOMUNII.BO SUMIENIE TO SANKTUARIUM I JEST WYCHODZI NA TO PONAD PAPIEŻEM.A ILU LUDZI IDZIE NA ŚWIĘTA TRADYCYJNIE DO KOŚCIOŁKA POTEM DO KOMUNII I CO? I TO BOGA NIE RANI ? NIE ATAKUJCIE PAPIEŻA TYLKO DLATEGO ŻE COŚ SIĘ WAM NIE PODOBA.
ponad 3 lata temu / DEBICA
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.