DZIŚ JEST:   28   LISTOPADA   2020 r.

Św. Jakuba z Marchii
Bł. Marii Heleny Stollenwerk
 
 
 
 

Czy pomysł prezydenta oznacza, że Andrzej Duda zaciągnie na siebie ekskomunikę?

Czy pomysł prezydenta oznacza, że Andrzej Duda zaciągnie na siebie ekskomunikę?
Fot Adam Chelstowski/ FORUM

Wiele wypowiedzi ważnych duchownych katolickich sprzed lat pozwala sądzić, że jeśli Andrzej Duda sprawi, że chore dzieci będą jednak w Polsce zabijane w majestacie prawa to zaciągnie na siebie ekskomunikę. Czekamy na głos biskupów, którzy wyjaśnią nam tę wątpliwość.

 

Prezydent Andrzej Duda wysłał marszałek Sejmu Elżbiecie Witek projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.  Jak zaznaczył, „uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne”. 

 

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego zabicie nienarodzonego dziecka – nie ważne czy chorego czy zdrowego – wiąże się z automatyczną ekskomuniką wszystkich, którzy mieli w tym współudział.

 

Kto jest katolikiem, musi się liczyć z tym, że w Kościele traktuje się poważnie Dekalog i prawo naturalne. Gdy ktoś je łamie i lekceważy w jakiejś szczególnie ważnej sprawie – musi się spodziewać publicznej reakcji. Taką reakcją jest m.in. kara ekskomuniki, czyli wyłączenie ze wspólnoty Kościoła. Przypomniał o tym choćby Benedykt XVI, gdy opowiedział się za ekskomuniką polityków, którzy poparli w Mieście Meksyk decyzję o zalegalizowaniu aborcji w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Niepotrzebna jest wtedy formalna decyzja Watykanu. Objęty ekskomuniką jest personel medyczny, sędziowie i politycy; jeśli chcą, by ekskomunika została zdjęta, muszą m.in. dokonać publicznej ekspiacji – przypominały wówczas media katolickie.

 

Jeśli dziś jesteśmy w Polsce w sytuacji, w której system polityczny – a dokładniej jego część składowa, a więc Trybunał Konstytucyjny – chroni życie od poczęcia, i zakazuje aborcji również dzieci chorych, to złożenie przez Andrzeja Dudę wniosku o to, by niektóre dzieci nie były objęte ochroną państwa jest działaniem na rzecz poszerzenia prawa do aborcji. A właśnie działanie na rzecz poszerzenia prawa do aborcji równa się z ekskomuniką.

 

Tak więc czekamy na głos biskupa miejsca, kardynała Kazimierza Nycza metropolity warszawskiego, który stwierdzi czy tak jest faktycznie.

 

Taka sytuacja miała miejsce już nie tylko we wspomnianym Meksyku, ale również w USA. W ubiegłym roku proboszcz parafii św. Antoniego w diecezji Charleston w Karolinie Południowej nie udzielił sakramentu Komunii świętej Joe Bidenowi. Duchowny jako powód wskazał fakt, że kandydat na prezydenta USA popiera aborcję. Z kolei biskup Thomas John Paprocki, ordynariusz diecezji Springfield w amerykańskim stanie Illinois, zakazał udzielania Komunii Świętej politykom, którzy głosowali za ustawą dotyczącą liberalizacji aborcji.

 

W tym roku stanowisko takie potwierdził również kardynał Raymond Burke – były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej w styczniu 2020 roku w wywiadzie telewizyjnym dla „Fox News” podkreślił, że polityk, który popiera aborcję nie może przystępować do Komunii Świętej.

 

Andrzej Duda nie jest pierwszym z brzegu politykiem, ale prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej – wielokrotnie deklarował się jako katolik i wielokrotnie wypowiadał się przeciwko aborcji. Jego postawa może teraz być zgorszeniem dla innych katolików, nie tylko w Polsce ale i na świecie.

 

Krystian Kratiuk

 

Czytaj także:
DATA: 2020-11-02 14:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
23
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Hanka Owszem, ekskomunika tzw. automatyczna dotyczy tylko tych, których dobrowolne działanie bezpośrednio powoduje skutek pozbawienia życia dziecka nienarodzonego, a więc którzy uczestniczą w procederze formalnie i materialnie, np. dziadek dziecka który zleca morderstwo i płaci za nie. Co nie znaczy, że politykowi, który bezpośrednio przedkłada morderczą ustawę nie należy się kara ekskomuniki, a co najmniej interdyktu. Jednak karę musiałby nałożyć biskup miejsca. A już z pewnością takiemu politykowi nie wolno udzielać Komunii Św. zanim nie odwoła swojego wsparcia dla morderstw nienarodzonych. Zresztą jakiekolwiek publiczne wsparcie katolika dla dzieciobójstwa w łonie matki zasługuje na karę kościelną, zwłaszcza gdy dotyczy osoby publicznej.
23 dni temu / Murem
 
Każdy dzień opóźnienia w opublikowaniu wyroku TK to mozliwa śmierć, smierc!!!, kliku dzieci. Oskarżam wszystkich, ktorzy przyczynili się do tego opóźnienia o przyczynienia się do zabicia niewinnych ludzi. Poza osądem na Sądzie Ostatecznym, to zachowanie powinno być osądzone w zgodzie z przepisami prawa.
25 dni temu / RobertzŁodzi
 
@Askja. Ekskomunika spada na tego, kto dąży do aborcji abortum procurat i osiąga skutek, czyli dziecko umiera. Nie ma kary za nieudaną aborcję, choć ktoś do niej dążył. Prezydent Duda nie propaguje aborcji, nie zachwala, nie wykonuje, na nagabuje, nie nakazuje, zatem mówienie o niej jest wobec niego niewłaściwe.
26 dni temu / Hanka
 
Może napiszecie coś w końcu o "obrońcach życia" z Konfederacji,którzy ostatnio coś cienko zaczęli śpiewać?Czy tylko temat Prezydenta będzie wałkowany do oporu?
26 dni temu / as
 
ale nie usunięcie nieżywego płodu, lub takiego, który zagraża matce. np. rozkładem, chorobą wady letarne to wady takie jak uporczywe podtrzymywanie życia. nawet jp2 nie chciał tego dla siebie. jeśli płód nie zyje lub niszczy ciało matki może zostać usunięte. inne przesłanki wybór==eugenika, wady, społeczne itd. sa oczywiście niedopuszczalne. Ja bym nie chciał byc podtrzymywany na siłe przy zyciu jeśli sam nie oddycham dłużej niz to konieczne by sprawdzić czy przezyję. Dziś medycyna na prawdę wiele potrafi. A nie jest zabiciem odłaczenie kogoś od sztucznego płuca, nerek itd. Nawet jeśli przesłanka jest tylko np. brak pieniędzy. Nie może być tak, że ktos bedzie zył i zadłużał rodzine bo nie można go odłączyć od aparatury
26 dni temu / rr5ry5y
 
A czy za czynny, świadomy i dobrowolny udział w niekatolickich obrzędach religijnych, takich jak judaistyczna chanuka, nie ma przypadkiem ekskomuniki z automatu?
26 dni temu / nielubiebetonu
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.