DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Czy polskim władzom przeszkadzają kościelne dzwony?

Czy polskim władzom przeszkadzają kościelne dzwony?
fot.poonanydan/sxc.hu

„Trudno w to uwierzyć, ale w Polsce od 2015 roku obowiązuje ministerialna instrukcja, która wprost nakazuje władzom, m.in. burmistrzom, prezydentom i komendantom policji, występowanie do sądów z żądaniem ukarania proboszczów jako sprawców nadmiernego hałasu, który robią kościelne dzwony” - pisze na łamach tygodnika „Sieci” Jan Rokita.

 

Publicysta wyjaśnia, że chodzi o dokument wydany 16 listopada 2015 roku przez Ministerstwo Środowiska dotyczący „represji za wytwarzanie nadmiernego hałasu”. Zapisy zawarte w instrukcji nakazują, aby „traktować kościoły jako zakłady, dzwonnice zaś i dzwony kościelne jako instalacje, czyli stacjonarne urządzenia techniczne”.

 

„Rzecz o kluczowym znaczeniu, gdyż w ten sposób głos dzwonu wzywającego wspólnotę na modlitwę jest traktowany przez państwo jako groźny hałas przemysłowy, wytwarzany przez maszyny, który nie może w związku z tym przekraczać dopuszczalnych norm. Co więcej, owa instrukcja wprost nakazuje wszystkim władzom (wymienia je nawet po imieniu: wójtom, burmistrzom, prezydentom, starostom, marszałkom, wojewodom i komendantom policji) występowanie do sądów z żądaniem ukarania proboszczów jako sprawców nadmiernego hałasu” - alarmuje Rokita.

 

Jego zdaniem nie ma najmniejszych wątpliwości, że głównym celem tego typu rozwiązań zawartych w instrukcji jest „wywołanie fali procesów sądowych przeciw proboszczom z powodu dzwonów”. Nie wiadomo, kto podpisał „kontrowersyjną instrukcję”. 16 listopada 2015 premierem polskiego rządu została Beata Szydło, a wraz z nią tekę ministra środowiska objął Jan Szyszko. Nie wiadomo jednak, czy to on podpisał dokument, czy zrobił to jego poprzednik – Maciej Grabowski. „Nie zmienia to faktu, że wiele urzędów państwowych działa nadal zgodnie z ową instrukcją, a niektóre sądy w tym samym duchu wydają wyroki” - zauważa publicysta.

 

Rokita zwraca również uwagę, że walka z kościelnymi dzwonami i rzekomo „produkowanym” przez nie hałasem to kolejny etap walki z Kościołem i „ostatecznej rozprawy z chrześcijaństwem i stworzoną przez nie polską i europejską kulturą”. Na potwierdzenie tej tezy były polityk przytoczył słowa jednego z aktywistów antykościelnej kampanii: „Dla mnie te dzwony to symbol pokazujący miejsce Kościoła w naszym pięknym kraju. Niczym obcy okupant codziennie puszcza on w przestrzeń swój hymn i wyciąga flagę, pokazując podbitemu narodowi, kto tu rządzi”.

 

 

Źródło: tygodnik „Sieci”

TK


DATA: 2018-03-26 12:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cytaty wziąłem z tłumaczenia Koranu według Józefa Bielawskiego. Zgadza się, nie mam tego chłamu w domu, bo po co mi on? Owszem, to żadna sztuka wziąć z internetu, od tego wszak jest internet by ułatwiać życie, ale ty oczywiście jeszcze tej "sztuki" nie odkryłeś, co? No i u nas katolików nie ma cytatów o przymusie konwersji czy o dozwoleniu na okłamywanie "niewiernych" by im potem znienacka poderżnąć gardło. A w islamie jest, czego lewaccy ateistyczni/antyteistyczni frajerzy nie pojmują. Zresztą, w twoich "świętych księgach" lewactwa też jest o agresji: "wolność, równość, braterstwo albo śmierć", "walka klas" itd. I tak się składa że to wy macie na koncie najwięcej mordów na niewinnych - dużo więcej niż nawet ten krwiożerczy islam :)
ponad 2 lata temu / do ollek
 
Te cytaty wziąłeś z jakieś strony, bo na pewno nie masz go w domu. To żadna sztuka. U was też macie agresywne cytaty. Na przykład o niewolnictwie (Księga Kapłańska 25:44-46 " Jeśli będziecie potrzebować niewolników i niewolnice, będziecie ich kupować od narodów, które są obok was" (Powtórzonego Prawa) 21:18-21 ?Jeśli ktoś będzie miał syna nieposłusznego i krnąbrnego, nie słuchającego upomnień ojca ani matki, tak że nawet po upomnieniach jest im nieposłuszny, 19 ojciec i matka pochwycą go, zaprowadzą do bramy, do starszych miasta, 20 i powiedzą starszym miasta: ?Oto nasz syn jest nieposłuszny i krnąbrny, nie słucha naszego upomnienia, oddaje się rozpuście i pijaństwu?. 21 Wtedy mężowie tego miasta będą kamieniowali go, aż umrze. Usuniesz zło spośród siebie, a cały Izrael, słysząc o tym, ulęknie się.?
ponad 2 lata temu / ollek
 
Gdybyś tak zrobił, to by logicznie dowodziło że coś tam wiesz o islamie, czyli każdy kto by w takiej sytuacji napisał o tobie: "nic nie wiesz o islamie" - byłby łgarzem. Dokładnie na tej zasadzie udowodniłeś że jesteś łgarzem. A że jest to kolejne twoje udowodnione łgarstwo, znowu udowodniłeś że jesteś bezczelnym łgarzem :)
ponad 2 lata temu / do ollek
 
Też jestem w stanie wziąć z Internetu kilka przypadkowych fragmentów, to żadna sztuka. Niczego to nie dowodzi.
ponad 2 lata temu / ollek
 
Skoro piszesz że nie jesteś w stanie mi odpowiedzieć, tym samym potwierdzasz że widziałeś te cytaty z Koranu które podałem, a więc potwierdzasz swoje bezczelne łgarstwo jakobym NIC nie wiedział o islamie. Chcesz żebym podziękował moderacji? Dobrze, po starej znajomości spełniam twoje życzenie. Dziękuję moderatorom że nie dopuścili kolejnej porcji bezsensownego bełkotu bezczelnego łgarza. Zadowolony? :) A co do hałasu, mi nie przeszkadza ani hałas dzwonów, ani hałas dzieci, ani hałas nocy sylwestrowej. Ja tylko podaję przykłady hałasu który przekracza normy, a MIMO TO nie jest traktowany jako przestępstwo. To dowodzi, że tylko ty sobie uroiłeś iż jest to przestępstwo. A że nie jest to twoje pierwsze urojenie (przypominam o twojej urojonej katofobii), więc zdziwiony nie jestem :)
ponad 2 lata temu / do ollek
 
A jak mierzysz poziom hałasowania dzieci? Co jeśli to 59dB a nie 60? Jeśli Ci to przeszkadza to poproś urzędników, żeby to zmierzyli, proste. Co do tych cytatów. Nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć, ponieważ cenzura na tym portalu nie dopuszcza komentarza. Podziękuj im.
ponad 2 lata temu / ollek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.