DZIŚ JEST:   22   MAJA   2019 r.

Św. Rity z Cascii, zakonnicy
Św. Julii
 
 
 
 

Czy Polska się ugnie i uzna „homomałżeństwa”? W styczniu wchodzą w życie przepisy unijne

Czy Polska się ugnie i uzna „homomałżeństwa”? W styczniu wchodzą w życie przepisy unijne
źródło: pixabay.com
#LGBT    #POLSKA    #HOMOSEKSUALIZM    #LEGALIZACJA    #ZWIĄZKI  PARTNERSKIE    #UE    #KE    #PRAWO

W styczniu 2019 r. wejdą w życie nowe przepisy unijne o tzw. wzmocnieniu współpracy jurysdykcyjnej w ramach UE dotyczące uznawania praw małżeństw mieszanych, związków partnerskich oraz pseudomałżeństw homoseksualnych. To sposób Komisji Europejskiej na prawne zalegalizowanie związków homoseksualnych w całej UE.

 

Polska na razie nie dołączyła do „nowego reżimu prawa rodzinnego UE”. Komisja ma nadzieję, że nowe przepisy obejmą swym zasięgiem cały blok europejski. Komisarz ds. sprawiedliwości Věra Jourová twierdzi, że nowy system prawny jest „jasny, solidny i elastyczny” i ma nadzieję, że więcej krajów dołączy do niego, gdy ujrzą korzyści płynące ze wzmocnionej współpracy. Jak tłumaczy, „w czerwcu 2016 r. UE przyjęła przepisy, które mają pomóc parom międzynarodowym, czy to w małżeństwie, czy w zarejestrowanym związku partnerskim, w zarządzaniu swoim majątkiem na co dzień, a także podzieleniu się nim w przypadku niefortunnego rozwodu lub śmierci partnera”.

 

Nowe zasady będą obowiązywać od 29 stycznia 2019 r. Na „wzmocnioną współpracę” zgodziło się 18 państw członkowskich UE. Są to: Szwecja, Belgia, Grecja, Chorwacja, Słowenia, Hiszpania, Francja, Portugalia, Włochy, Malta, Luksemburg, Niemcy, Republika Czeska, Holandia, Austria, Bułgaria, Finlandia i Cypr. Każde inne państwo członkowskie może dołączyć do porozumienia w dowolnym czasie – wyjaśniła komisarz.

 

Nowe prawo ma ułatwić życie parom międzynarodowym w przypadku rozwodu lub śmierci partnera. Na przykład, sądy danego kraju będą uznawały i wykonywały orzeczenia dotyczące par mieszanych, wydane w sprawach cywilnych i rodzinnych w innym kraju. Szacuje się, że w UE żyje 16 milionów par międzynarodowych.  - Przepisy te wypełnią istotną lukę w dziedzinie unijnego prawa rodzinnego i pozwolą na pełne funkcjonowanie unijnych przepisów dotyczących rozwodów i dziedziczenia - oznajmiła Jurova. Dodała, że „nieuczestniczące państwa członkowskie zachowają swój obecny status, czyli nadal będą stosować swoje prawo krajowe w tego typu przypadkach”. Jednak, wyraziła nadzieję, że zmienią zdanie i przystąpią do „wzmocnionej współpracy”. Umowa jest otwarta i można to zrobić w dowolnym momencie.

 

Nowa decyzja KE - dotycząca wzmocnionej współpracy w obszarze jurysdykcji, prawa właściwego oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w zakresie ustrojów majątkowych par międzynarodowych, obejmującej zarówno małżeńskie ustroje majątkowe, jak i skutki majątkowe zarejestrowanych związków partnerskich - nie została zaakceptowane przez ministra Ziobrę. Minister sprawiedliwości obawiał się – i słusznie – że przepisy mogą posłużyć do prawnej zmiany definicji małżeństwa, uznając homoseksualne pseudomałżeństwa.

 

Taki bowiem cel pierwotnie przyświecał inicjatorom projektu. 16 marca 2011 r. Komisja przyjęła dwa wnioski: pierwszy dotyczący rozporządzenia Rady w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń w zakresie małżeńskich ustrojów majątkowych oraz drugi dotyczące rozporządzenia Rady w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych w zakresie skutków majątkowych zarejestrowanych związków partnerskich.

 

 

Jako uzasadnienie przywołano 81 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności przepisy dotyczące współpracy sądowej w sprawach cywilnych obejmującej „aspekty dotyczące prawa rodzinnego”. Wspomniana podstawa prawna stanowi, że środki przyjmowane są przez Radę jednomyślnie po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego.

 

 

Od grudnia 2012 r. wnioski Komisji były przedmiotem dyskusji w Grupie Roboczej ds. Prawa Cywilnego. W grudniu 2012 r. wnioski były przedmiotem obrad na posiedzeniu Rady i ministrowie uzgodnili wytyczne mające usprawnić prowadzenie negocjacji w sprawie obu wniosków.

 

10 września 2013 r. Parlament Europejski wydał pozytywną opinię. Do grudnia 2014 r. uregulowano większość kwestii technicznych. Rozpoczęły się negocjacje polityczne, które przedłużały się z powodu obaw niektórych państw o próbę zalegalizowania niejako tylnymi drzwiami związków homoseksualnych. Kilka państw wyraziło obawy, że nawet jeśli przyszłe instrumenty nie wiązałyby się z koniecznością wprowadzenia do ich prawa krajowego nieznanych instytucji homoseksualnych pseudomałżeństw, to jednak konieczność uznania przez te państwa skutków majątkowych istnienia takich zagranicznych instytucji małżeństw/związków miałoby pośredni wpływ na ich prawo rodzinne i politykę w tej dziedzinie.

 

Optowały więc one za głosowaniem w sprawie każdego z wniosków oddzielnie. KE, wiedząc, że drugi kontrowersyjny wniosek nie miał szansy na pełną akceptację, sprzeciwiła się temu, przekonując, że jedynie przyjęcie całego pakietu gwarantuje właściwe stosowanie prawa.

 

W 2015 r., zwłaszcza za prezydencji luksemburskiej, odbywały się intensywne konsultacje. Wprowadzono odpowiednie zmiany do proponowanych przepisów, by mogły je zaaprobować wszystkie państwa członkowskie. Niemniej jednak, po rozważeniu zmienionych tekstów kompromisowych, Rada uznała na posiedzeniu dnia 3 grudnia 2015 r., że osiągnięcie unijnego porozumienia w sprawie przyjęcia obu rozporządzeń w rozsądnym terminie nie będzie możliwe. Mimo to 18 państw zdecydowało się na ustanowienie wzmocnionej współpracy w kwestiach wchodzących w zakres rozporządzeń. Państwa te od stycznia będą respektować skutki prawne także pseudomałżeństw homoseksualnych zawartych poza ich krajem.

 

Rozporządzenie stanowi wprost „o wzmocnionej współpracy w obszarze jurysdykcji, prawa właściwego oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w zakresie ustrojów majątkowych par międzynarodowych, obejmująca zarówno małżeńskie ustroje majątkowe, jak i skutki majątkowe zarejestrowanych związków partnerskich”.

 

Przepisy służą „rozwinięciu współpracy sądowej w sprawach cywilnych mających skutki transgraniczne, w myśl zasady wzajemnego uznawania orzeczeń, a także zapewnieniu zgodności przepisów kolizyjnych obowiązujących w państwach członkowskich”.

 

Polskie władze, podobnie jak i pozostałe państwa UE – jak stanowi rozporządzenie – mogą w dowolnej chwili dołączyć do umowy. Oby tak się nigdy nie stało.

 

Źródło: euractiv.com, eur-lex.europa.eu

AS


DATA: 2018-10-23 15:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Smutne jest to, że zgodziły się na to Bułgaria, Chorwacja i Włochy. Myślałem, że rządzą tam jednak konserwatyści.
6 miesięcy temu / Zdenek
 
To dziwne ale kiedy premierem byla P Beata Szydlo ,jakoś bylem pewniejszy ,ze Polska bedzie bronila moralnosci,rodziny i nie ulegnie presji LGBT
6 miesięcy temu / Tommy
 
PiS nie idźcie droga PO i nie zamieniajcie stanowisk w UE na stanowiska w onzetach. Kto się czubi ten się lubi.
6 miesięcy temu / Alek
 
Fatima Różaniec!
6 miesięcy temu / Gość
 
Znaczy sie fircyki z ue napisaly a fircyki z panstw czlonkowskich podpisaly dla nich to chyba cyrograf a dla nas nic nie warty swistek klamstw bez umocowania w prawdzie.
6 miesięcy temu / Nick
 
Znając Mateuszka i jego ciągoty do liberlaizmu i zlewaczenia, może być nieciekawie. Pis brnie w dawne PO. Masakra.
6 miesięcy temu / Widok
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "63662"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.