DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Czy Polacy zastąpią w Syrii Amerykanów? Szef Pentagonu o nowej misji obserwacyjnej

Czy Polacy zastąpią w Syrii Amerykanów? Szef Pentagonu o nowej misji obserwacyjnej
Fot. Jakub Szymczuk/Foto Gość/Forum
#NATO    #MISJE    #WOJSKO    #SYRIA    #BLISKI WSCHÓD    #WOJSKO POLSKIE    #KONTYNGENT    #PENTAGON    #USA

Pełniący obowiązki sekretarza obrony USA, Patrick Shanahan zanim udał się do Warszawy, przybył na dwudniowy szczyt ministrów obrony NATO do Brukseli, gdzie rozmawiał z sojusznikami o powołaniu nowej międzynarodowej „misji obserwacyjnej”, aby zastąpić amerykańskie oddziały w północno-wschodniej Syrii.

 

Shanahan zaznaczył, że z ministrami obrony państw NATO omawiano kwestię zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności w północno-wschodniej Syrii po wycofaniu się żołnierzy amerykańskich. Ma być utworzona nowa międzynarodowa koalicja. Swoją natychmiastową gotowość do działania wyrazili Brytyjczycy. Sekretarz obrony, Gavin Williamson oświadczył, że jego kraj jest gotów zrobić wszystko, co konieczne w tej sprawie.

 

Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Donalda Trumpa z grudnia ub.r. około 2 tys. amerykańskich żołnierzy powinno opuścić Syrię do marca 2019 roku. W następstwie tej decyzji, szef Pentagonu, gen. Mattis zrezygnował ze stanowiska. Oświadczenie Trumpa wywołało zamieszanie i obawy związane z turecką operacją wojskową przeciwko zdominowanym przez Kurdów siłom kontrolującym znaczną część północnej Syrii. Powszechne Jednostki Ochrony (YPG) i jej filie odegrały kluczową rolę w walce z Państwem Islamskim, ale Turcja postrzega te grupy jako zbrojne ramię Partii Pracujących Kurdystanu, która od dziesięcioleci walczy z władzą w Ankarze. Turcy, jak i Amerykanie uznają ją za organizację terrorystyczną.

 

Trump później stonował swoją wypowiedź odnośnie natychmiastowego wycofania żołnierzy amerykańskich. Napotkał bowiem sprzeciw ze strony kongresmenów, którzy podobnie jak gen. Mattis uznali, że wycofanie się zostanie odebrane przez YPG jako zdrada. Do tej pory nie przedstawiono jasnych planów uregulowania sytuacji w spornym obszarze Syrii, które byłyby do przyjęcia zarówno przez YPG, jak i Turcję.

 

We wtorek, jeszcze przed wizytą w Warszawie, pełniący obowiązki sekretarza obrony USA, Patrick Shanahan ujawnił, jak Waszyngton planuje zająć się kluczową kwestią „zabezpieczenia” w związku z wycofaniem sił amerykańskich z północno-wschodniej Syrii, jednocześnie zapewniając, że tamtejsi sojusznicy - Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) zarządzane przez Kurdów - będą chronione.

 

Waszyngton dąży do ustanowienia „misji obserwacyjnej” w bezpiecznej strefie wzdłuż granicy tureckiej, która powstanie wraz z wycofaniem sił amerykańskich. Obserwatorzy mają składać się z żołnierzy nowej koalicji, w głównej mierze opartej na siłach NATO, ale nie amerykańskich żołnierzach – miał mówić Shanahan reporterom, kiedy przyleciał z Bagdadu do Brukseli na dwudniowe posiedzenie NATO.

 

„Misja obserwacyjna” miałaby zapewnić bezpieczeństwo YPG, ale także mieszkającym w tym regionie chrześcijanom i jazydom. Jest obawa, że jeśli siły tureckie, w tym ich sojusznicy z Armii Wolnej Syrii, w skład której wchodzą także dzihadyści, będą mogli kontrolować bezpieczną strefę, wówczas dojdzie tam do masakr i masowych wysiedleni ludności.

 

W sobotę emerytowany gen. Jack Keane, były zastępca szefa sztabu armii USA, poinformował Fox News, że pospieszne i źle zaplanowane wycofanie się USA z Syrii doprowadzi do szybkiej odbudowy Państwa Islamskiego. Dodał jednak, że takie wycofanie może być przeprowadzone z powodzeniem, jeśli zostanie to zrobione z rozwagą i jeśli USA utrzymają „kontrolę nad przestrzenią powietrzną”.

 

Waszyngton „bada możliwość utrzymania ogólnej kontroli amerykańskiej bez udziału amerykańskich żołnierzy” -  donosił z kolei „Washington Post”. „Małe kontyngenty wojsk brytyjskich i francuskich, które działają już u boku Amerykanów, pozostaną w tej strefie z SDF, a być może także z prywatnymi amerykańskimi kontrahentami wojskowymi i obserwatorami ONZ, podczas gdy Stany Zjednoczone zapewnią ochronę powietrzną” – pisał dziennik.

 

Shanahan mówił dziennikarzom, że obecnie kwestia Syrii jest dla niego jedną z najważniejszych. Pełniący funkcję szefa Pentagonu odwiedził również Afganistan, skąd Stany Zjednoczone także planują usunąć swoich żołnierzy. Prowadzone są właśnie negocjacje z talibami.

 

Źródło: ahvalnews.com, kurdistan24.net

AS


DATA: 2019-02-14 14:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Może by tak izraelskie myśliwce ZAMIAST polskich patrolowały przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii? Polskie już patrolowały przestrzeń powietrzna Izraela, a dla polskich pilotów to trudne, bo tamtejsza przestrzeń jest (jeszcze) mniejsza od polskiej - dla izraelczyków obszar trzech krajów "bałtyckich" jest bardzo podobnych rozmiarów jak Izrael, więc żydowskim pilotom powinno być łatwiej nad dorzeczami Niemna i Dźwiny niż naszym nad dorzeczem Jordanu.
ponad 1 rok temu / Konrad Józef Turzyński
 
Koalicja Antypolska POPiS z pewnością się zgodzi. Dbają tylko o własne tyłki i stołki.
ponad 1 rok temu / nd
 
Polacy mają interes do zrobienia w Polsce a do syrii albo iranu nic nie mamy
ponad 1 rok temu / Jasne
 
Znowu chcą walczyć do ostatniej krwi Polaka? W czyim interesie? Izraela? My nie mamy tam nic do szukania. Nasze granice są 2 000 km dalej
ponad 1 rok temu / taki 1
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.