DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Czy podczas ŚDM może dojść do profanacji?

Czy podczas ŚDM może dojść do profanacji?

Przed Światowymi Dniami Młodzieży szerokie zainteresowanie społeczne budzą rozmaite kwestie organizacyjne, rozwiązania logistyczne, rozlokowanie pielgrzymów a przede wszystkim ich bezpieczeństwo. Czy jednak najważniejsza dla katolików postać – Pan Jezus ukryty w chlebie eucharystycznym – będzie bezpieczna od ewentualnych nadużyć, a nawet profanacji? Portal PCh24.pl zapytał organizatorów, jak przygotowali się do godnego udzielenia setkom tysięcy wiernych Ciała Chrystusa.

 

„Komitet Organizacyjny ŚDM już od dawna przygotowuje elementy liturgii podczas Światowych Dni Młodzieży tak, żeby przebiegały w sposób sprawny, z poszanowaniem Najświętszego Sakramentu i zasad liturgicznych Kościoła katolickiego” – zapewnia Ewa Korbut z Biura Prasowego ŚDM.

 

„Kielichy na ołtarzu będą zwyczajne, takie jakich używa się przy celebracjach liturgicznych. Naczynia do rozdawania Komunii Świętej są natomiast zrobione z ceramiki pokrytej specjalną warstwą emalii, sprowadzanej do tego celu z Niemiec. Są one odpowiednio zdobione, co wskazuje jednoznacznie na ich przeznaczenie. Przygotowano 12 tysięcy naczyń liturgicznych, odpowiednio zakrytych, wraz puryfikaterzami. Ta ilość pozwoli, by szafarze Komunii Świętej dotarli do wszystkich osób chcących przyjąć Komunię Świętą podczas Mszy Świętej na Błoniach oraz na Campus Misericordiae i udzielić Ją godnie” – powiedziała nam przedstawicielka organizatorów Światowych Dni Młodzieży.

 

Duże zainteresowanie wzbudzają szafarze mający udzielać Komunii Świętej podczas ŚDM. Z racji ogromnej liczby uczestników spotkania, jakiej spodziewają się organizatorzy, potrzebne będzie udzielanie Ciała Chrystusa przez znaczną liczbę osób do tego uprawnionych.

 

Jak dowiedział się w Biurze Prasowym ŚDM portal PCh24.pl, Komunii Świętej udzielać będą głównie kapłani i diakoni wspomagani przez kleryków (akolitów) ze wszystkich polskich seminariów. Nie zabraknie również nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

 

Organizatorzy zabezpieczają się na okoliczność ewentualnych uchybień Majestatowi Najświętszego Sakramentu.

 

„Sprawa niebezpieczeństwa nadużyć i profanacji była wielokrotnie podejmowana przez organizatorów. Osoby powołane do rozdzielania Komunii Świętej są weryfikowane przez diecezje i będą miały odpowiednie identyfikatory. Służby bezpieczeństwa zabezpieczą zgromadzenie liturgiczne przed ewentualnymi publicznymi profanacjami. Wszyscy musimy być uwrażliwieni i w konkretnych przypadkach odpowiednio reagować” – powiedziała portalowi PCh24.pl Ewa Korbut.

 

Przedstawicielkę organizatorów zapytaliśmy również o ryzyko ewentualnego powtórzenia gorszących scen, jakie miały miejsce w roku 2015 podczas pielgrzymki papieża Franciszka na Filipiny. Wtedy przed katedrą w Manili wierni – przyjmując Ciało Chrystusa do rąk – przekazywali Najświętszy Sakrament innym uczestnikom liturgii w sposób godzący w Majestat Pana Jezusa cudownie ukrytego w Konsekrowanej Hostii.

 

„Nie istnieje możliwość przekazywania sobie Komunii Świętej z ręki do ręki! To zawsze jest nadużycie!” – stanowczo odpowiedziała nasza rozmówczyni. Ponadto „zarówno na Błoniach jak i na Campus Misericordiae jest wystarczająco dużo miejsca, by wierni mogli przyjmować Komunię Świętą również na kolanach, gdy tego będą chcieli”. Tak więc uczestnicy Światowych Dni Młodzieży pragnący z największą pobożnością i w zgodzie z katolicką tradycją przyjąć Ciało Chrystusa będą mieli taką możliwość.

 

O bezpieczeństwo Najświętszego Sakramentu przed i po Mszach Świętych zatroszczą się również zastępy kleryków.

 

„Klerycy z polskich seminariów i diakoni będą zgromadzeni przy namiotach eucharystycznych. Tam będą pomagać zarówno przy przechowywaniu, rozdzielaniu i rozwożeniu pozostałej Komunii Świętej do wcześniej przewidzianych parafii. Będą także pomagać w zakrystii” – zapewnia Ewa Korbut.

 

„Do pomocy przy rozdawaniu Komunii Świętej w ramach Wydarzeń Centralnych wybrani są także wolontariusze - m.in. z Ruchu Światło Życie i harcerze - z patenami i parasolami. Mamy nadzieję, że wszyscy obecni w sektorach pomogą nam dobrze zorganizować ten ważny moment spotkania z Chrystusem Miłosiernym” – dodała.

 


Michał Wałach


DATA: 2017-04-13 10:23
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@marco - widzisz, ja nie mam nogi (straciłem ją w wypadku)i nie bardzo mogę klękać i dlatego Komunię ŚW. przyjmuję zawsze na stojąco - czy Twoim zdaniem robię to zawsze niegodnie i będę za to potępiony ?
ponad 4 lata temu / ktoś
 
"w wielu przypadkach Ciało Pana naszego Jezusa Chrystusa leżało na podłodze i było przez uczestników deptane" - a ty patrzyłaś na deptanego Pana Jezusa z założonymi rękoma i nie reagowałaś?
ponad 4 lata temu / do rina
 
Nie tylko może dojść do profanacji ale już doszło. Łódzka Atlas Arena dziś 24.07, Msza św. Komunia udzielana na łapę, na stojąco, żaden z kapłanów, nawet biskup nie używali pateny, czyli w wielu przypadkach Ciało Pana naszego Jezusa Chrystusa leżało na podłodze i było przez uczestników deptane. Strój uczestników też wiele pozostawiający do życzenia( no chyba że wziąć pod uwagę miejsce czyli hala sportowa), krótkie spodenki, bluzki bez rękawów, na nogach u niektórych obuwie plażowe, tzw.klapki japonki. Ogólnie luzik. Brak słów żeby to skomentować.
ponad 4 lata temu / rina
 
Nie tylko dojdzie do profanacji ale już doszło. Łódzka Atlas Arena, Komunia św. rozdawana na stojąco a nawet na rękę, żaden z kapłanów, nawet biskupi, nie używali pateny. Sposób ubrania się wielu uczestników adekwatny do miejsca w którym przebywali, czyli krótkie spodenki, bluzki na ramiączka, na nogach klapki japonki.A po Mszy miejsce w którym stała ołtarz stało się areną dla grajków. Tańce, pląsy i deptanie Ciała Pana naszego Jezusa Chrystusa.Płakać się chce
ponad 4 lata temu / rina
 
Sposób przyjmowania Komunii Świętej nie jest czymś mało istotnym, jak się niektórym wydaje. To jest sprawa zasadnicza. Jeśli wierzymy, ze Chrystus jest Bogiem i jeśli wierzymy, że jest realnie obecny w Najświętszym Sakramencie to nie ma innej opcji jak tylko przyjmować na kolanach. "Ktokolwiek zatem niegodnie spożywa chleb lub pije z kielicha Pana, ten będzie odpowiadał za spożywanie Ciała i Krwi Pana. Każdy więc człowiek, zanim przystąpi do spożywania tego chleba i picia z kielicha, powinien naprzód zbadać samego siebie. Kto bowiem spożywa i pije niegodnie, ściąga na siebie wyrok potępienia, ponieważ nie odróżnia Ciała Pana od zwykłego chleba. Oto dlaczego wśród nas jest tylu chorych,a niektórzy nawet pomarli." (1 Kor.11,27-30) Zwróćmy uwagę na fragment " nie odróżnia Ciała Pana od zwykłego chleba", wiec apologeci przyjmowania Komunii Świętej byle jak, niech mnie oświecą jak oni rozróżniają chleb zwykły od Ciała Pana. Ja klękam, a wy jak pokazujecie tę różnicę.
ponad 4 lata temu / marco
 
szafarze to juz jest profanacja.
ponad 4 lata temu / KoRz0n4GOD
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.