DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Czy po dekomunizacji ulic będzie dekomunizacja państwowych instytucji?

Czy po dekomunizacji ulic będzie dekomunizacja państwowych instytucji?
Fot. Grazyna Myslinska / FORUM

Radny miejski Gdańska Piotr Walentynowicz, syn legendy Solidarności śp. Anny Walentynowicz oraz dr inż. Bogdan Sedler, skierowali do przewodniczących klubów poselskich i mediów pisemny postulat przeprowadzenia dekomunizacji kadr kierowniczych w instytucjach publicznych, jednostkach skarbu państwa oraz uczelniach wyższych.

 

Autorzy postulatu piszą w nim: „W ciągu 28 ośmiu lat od rozpoczęcia przemian ustrojowych, zaniechano przeprowadzenia dekomunizacji istotnych dziedzin funkcjonowania państwa – kadr kierowniczych instytucji publicznych, jednostek skarbu państwa, wyższych uczelni i jednostek naukowo – badawczych. Ma to demoralizujący wpływ na społeczeństwo” – czytamy w przesłanym nam  postulacie. „Funkcje kierownicze w szeregu instytucji, w tym większości uczelni i m.in. jednostek naukowo – badawczych PAN sprawują osoby, które w poprzednim systemie, jako członkowie gremium kierowniczego PZPR, już wówczas pełnili eksponowane funkcje partyjne w jednostkach naukowych” – podano dalej w dokumencie.

 

Doktor inż. Bogdan Sedler, prezes Fundacji Naukowo – Technicznej Gdańsk wskazuje, że byli sekretarze PZPR wciąż sprawują kierownicze stanowiska w sądownictwie, w instytucjach skarbu państwa czy też w szkolnictwie wyższym. W postulacie podaje on: „Powyższa okoliczność powoduje także, że w rankingach wyższych uczelni i tych dotyczących innowacyjności naukowo-badawczych jesteśmy mocno opóźnieni, praktycznie na szarym końcu Europy”.

 

Dr. Sedler przypomina, iż ostatnia próba dekomunizacji instytucji państwowych miała miejsce kilkanaście lat temu i z powodu ogromnego oporu oraz sprzeciwu środowisk postkomunistycznych, których przedstawiciele do dziś są w tym instytucjach, nie osiągnęła ona swoich celów.  „Problem dekomunizacji kadr został swego czasu zaniechany i teraz czas najwyższy podjąć działania kompleksowe, gdyż jak to widać na przykładzie środowiska prawniczego, szkody poczynione i czynione nadal są, ze społecznego punktu widzenia, stanowczo zbyt wysokie” – pisze on w postulacie. 

 

Z kolei Piotr Walentynowicz mówi w nim o problemie obsady, często wysokich, kierowniczych stanowisk w instytucjach państwowych, przez osoby w przeszłości mocno  związanych z PZPR, jako o sprawie ciągle aktualnej i wciąż szkodliwej. „Ta sytuacja ma charakter demoralizujący. Bo jeśli młodsza kadra pracownicza m.in. jednostek skarbu państwa lub uczelni wyższych, widzi na co dzień, że jakiś działacz PZPR ma się dziś dobrze i po raz kolejny jest przedstawiany do uhonorowania go Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, to jaki to ma wpływ na jej morale? Poza tym taki działacz struktur poprzedniego systemu, nie może dziś dobrze służyć, zupełnie odmiennemu światopoglądowo, obecnemu systemowi. Uniemożliwiają mu to poprzednio przyswojone przez niego przekonania społeczno – polityczne. Te przekonania mogą również wywierać negatywny wpływ na podlegające mu młode kadry dydaktyczno -  naukowe ” – twierdzi Piotr Walentynowicz.

 

Autorzy dokumentu przesłanego wszystkim klubom parlamentarnym podają, że w swoim postulacie nie domagają się zemsty na prominentnych działaczach PRL-u, ale zwykłej, ludzkiej sprawiedliwości. „Uważamy że z powyższych powodów osoby, które uprzednio, jako eksponowani członkowie partii(…), pełniły kierownicze funkcję w administracji państwowej, wyższych uczelniach i jednostkach naukowo-badawczych, a także aktualnie pełnią eksponowane stanowiska, powinny podlegać właściwej ocenie w ramach dekomunizacji” – podkreślono w postulacie.  

 

Adam Białous

 

 

 


DATA: 2017-10-20 15:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bardzo dobrze ujęto poważny problem konieczność pilnego ustawowego potraktowania dekomunizacji Kadry Kierowniczej a nawet weryfikacja stopni naukowych fikcyjnych naukowców, którzy niszczą młodych o poglądach prawicowo-patriotycznych Dekomunizacją trzeba również objąć: samorządy, stowarzyszenia pozarządowe, korporacje,związki zawodowe i wyznaniowe-a w pierwszej kolejności którzy mają wpływ na wychowywanie młodego pokolenia już od przedszkola i po wyższe uczelnie
ponad 2 lata temu / Stoczniowiec
 
A kiedy sterypianuchy postawią wreszcie pomnik kochanemu Edwardowi Gierkowi ? - chociaż odrobina wdzięczności i przyzwoitości
ponad 2 lata temu / Leon
 
Możecie mi nagwizdać :-D
ponad 2 lata temu / Stolzmer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.