DZIŚ JEST:   22   MARCA   2019 r.

Św. Zachariasza, papieża
Bł. Baldwina z Boucle
 
 
 
 

Czy po 16 miesiącach zostaną postawione zarzuty reżyserowi „Klątwy”? Jest opinia biegłego

Czy po 16 miesiącach zostaną postawione zarzuty reżyserowi „Klątwy”? Jest opinia biegłego
Klątwa w Teatrze Powszechnym (próba). Fot: Krystian Maj/FORUM

„Spektakl Klątwa obraża uczucia religijne” – stwierdził powołany przez Prokuraturę biegły prof. Eugeniusz Sakowicz z UKSW, współpracownik Konferencji Episkopatu Polski. Oznacza to, że reżyser antykatolickiego paszkwilu chorwacki reżyser Oliver Frjlić już niedługo może usłyszeć zarzuty.

 

O działaniach w tej sprawie poinformował na Twitterze dziennikarz Radia Zet Mariusz Gierszewski.

 

 

 

Zgodnie z artykułem 196 kodeksu karnego „kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych” Frjliciowi grozi grzywna lub „kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

Premiera „Klątwy” odbyła się w lutym 2017 r. w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hubnera w Warszawie. Sceny, które mogli zobaczyć widzowie trudno opisać tak, aby nie stać się przyczyną zgorszenia. Na scenie doszło do bluźnierczych profanacji, pseudoartyści w swym obrzydliwym seksualnym wyuzdaniu nie oszczędzili ani Chrystusowego Krzyża, ani świętego Jana Pawła II. W spektaklu pojawia się wiele pełnych nienawiści komunikatów, których ofiarami są osoby wierzące i przywiązane do swojego kraju.

 

W spektaklu „Klątwa” pojawiają się również drwiny z katastrofy smoleńskiej i pochwała aborcji. Aktorka Karolina Adamczyk, pokazując zdjęcie USG dziecka mówi, że to „prawdopodobnie dziewczynka”, którą, jak deklaruje, „abortuje”. Adamczyk pokazująca brzuch z napisem „1000 zł” podkreśla, że usunie dziecko, które nie ma wad genetycznych, jest zdrowe, nie jest wynikiem gwałtu i jego ciąża nie zagraża życiu. – Będę zachodziła w ciążę co 3 miesiące, jak będę chciała, i co 3 miesiące będę ją usuwać. Będę usuwać każdą ciążę, którą będę chciała, bo mogę – krzyczy aktorka na scenie.

 

Zbudowana na skandalizowaniu, obrażaniu i wyszydzaniu „kariera” Olivera Frljicia stanowi modelowy przykład ilustrujący sytuację, w której sztuka stoczyła się w rynsztok. Pojawiające się na deskach tutejszych teatrów, zrealizowane przez niego spektakle nieodmiennie stanowią apoteozę bluźnierstwa, obsceniczności i antypolskich stereotypów.

 

Źródło: Twitter, PCh24.pl

TK


DATA: 2018-06-20 13:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ktoś się tym zajmie? po obecnym ministrze raczej niczego nie oczekujmy...
9 miesięcy temu / pytanie
 
zamknąć go na 2 lata. następni się chwilę zastanowią
9 miesięcy temu / realista
 
trochę to przypomina sytuację kogoś kto podgląda przez dziurkę od klucza a potem ma pretensje że go zgorszono -co na takim spektaklu robili katolicy ??? przecież nie mogli nie wiedzieć co tam będzie po samych plakatach ,takie "sztuki" powinny znikać z teatrów z powodu pustych sal" a "tfurcy" powinni spać pod mostem z biedy
9 miesięcy temu / ewa
 
Aktorka tylko gra fikcyjną postać. Wcale nie musi być tak, że są to jej prywatne poglądy. Anthony Hopkins też nie zjada ludzi, mimo, że gra kanibala Hannibala. Nie znam sztuki, nie znam jej kontekstu, ale wiem, że jednym z zadań sztuki jest zwracanie uwagi na społeczne problemy. Jeżeli w tej sztuce postać krzyczy, że będzie sobie usuwać ciąże kiedy chce bo może to zwraca tym uwagę na zagrożenie jakie niesie za sobą zniesienie zakazu aborcji. W tym względzie sztuka ta jest pożyteczna. Trzeba czasami spojrzeć poza schematy, być może coś co oceniamy na pierwszy rzut oka jako złe wcale nie jest złe, natomiast diabeł często chowa się za wspaniała oprawą.
9 miesięcy temu / Refleksja
 
jesteśmy wykpiwani czy zaraz będziemy przesladowani w Polsce fizycznie? chociaż już parę przypadków napaści fizycznej na chrześcijan było...
9 miesięcy temu / Ad
 
Powinien dostać karę wysokiej grzywny i pokryć koszta procesu aby odczuł to mocno na własnym portfelu. Pieniądze zaś powinny być przekazane na jakąś organizację katolicką albo KUL, czyli na cele na jakie od nigdy by pieniędzy nie dał.
9 miesięcy temu / ORION
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.