DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Czy papież może znieść tradycyjną liturgię Kościoła?

Czy papież może znieść tradycyjną liturgię Kościoła?
Zdjęcie ilustracyjne Fot. PCh24 TV
#LITURGIA    #SOBÓR    #RYT    #PAPIEŻ    #WATYKAN

„Rewizja dokonana w roku 1965 nie dotknęła tradycyjnego rytu liturgicznego. Zgodnie z mandatem wyrażonym w punkcie 50. Konstytucji o liturgii świętej, zasadniczym celem było usunięcie z porządku Mszy późniejszych dodatków. Jednakże publikacja Ordo Missae w roku 1969 stworzyła nowy ryt liturgiczny. Innymi słowy, tradycyjny ryt liturgii nie został poddany przeglądowi, jak życzył sobie tego sobór. Został raczej całkowicie zniesiony, a kilka lat później został tak naprawdę zakazany. Wszystko to prowadzi do pytania: czy taka radykalna reforma odpowiada tradycji Kościoła?” – pisał znany i ceniony katolicki liturgista, ks. Klaus Gamber.

 

Niemiecki kapłan przypominał, że w kwestii ustanowienia zupełnie nowego rytu ktoś mógłby podnieść argument wynikający z doktryny prymatu Piotrowego. Biskup Rzymu, zgodnie z nauką I Soboru Watykańskiego, posiada „najwyższą i pełną władzę” w Kościele, obejmującą kwestie dyscypliny i rządzenia Kościołem na całym świecie (quæ ad disciplinam et regimen ecclesiæ per totum orbem diffusæ pertinent). „Jednakże słowo dyscyplina w żaden sposób nie odnosi się do liturgicznego rytu Mszy, zwłaszcza kiedy weźmie się pod uwagę fakt, że papieże wielokrotnie zwracali uwagę na to, że ryt ten opiera się na tradycji apostolskiej. Już tylko z tego powodu ryt liturgiczny nie może być zaliczany do kategorii dyscypliny i rządów w Kościele” – pisał ks. Gamber.

 

Liturgista zauważał następnie, że w historii Kościoła nie sposób odnaleźć dokumentów poświadczających, że biskup Rzymu, jako najwyższy pasterz, ma prawo znosić tradycyjny ryt liturgiczny. Co więcej, nie sposób odnaleźć argumentu potwierdzającego tezę, że posiada on władzę znoszenia autentycznych tradycji lokalnych. Pełna i najwyższa władza papieża posiada swoje ograniczenia poświadczane przez historię Kościoła. „Dla przykładu, nie ma żadnej wątpliwości, że nawet w sprawach dogmatów papież musi podążać za tradycją Kościoła powszechnego, to jest, jak uczył św. Wincenty z Lerynu, za tym co zawsze, co wszędzie i co przez wszystkich było wierzone (quod semper, quod ubique, quod ab omnibus). Co więcej, istniało kilku autorów całkiem jasno stwierdzających, że zniesienie tradycyjnego rytu jest rzeczą leżącą poza władzą papieża. Tak więc wybitny teolog Suárez (zmarły w roku 1617), przytaczając wcześniejszych autorów takich jak Kajetan (zmarły w roku 1534), prezentował stanowisko, zgodnie z którym papież popadłby w schizmę, gdyby zgodnie z obowiązkiem nie znajdował się w pełnej komunii z ciałem Kościoła, na przykład chcąc ekskomunikować cały Kościół lub gdyby chciał zmienić wszystkie ryty liturgiczne Kościoła potwierdzane tradycją apostolską” – czytamy na łamach pracy „.Die Reform der römischen Liturgie: Vorgeschichte und Problematik”. Ksiądz Klaus Gamber zauważa, że nawet jeśli stanowisko prezentowane przez Francisca Suáreza nie jest w pełni przekonujące, to wskazuje na bardzo istotny fakt. Aż do czasów Pawła VI w historii Kościoła nie było papieża, który wprowadziłby w liturgii tak poważne zmiany.

 

Ks. Klaus Gamber urodził się w roku 1919, zmarł w roku 1989 w Regensburgu. Był uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych znawców i badaczy zachodnich tradycji liturgicznych. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1948, doktorat obronił jednak dopiero w roku 1967, mając za sobie wiele lat studiów i pracy badawczej. Ostatni okres jego aktywności naukowej koncentrował się wokół kwestii „reformy” liturgicznej – w świetle liturgiki, historii i tradycji Kościoła. W języku polskim ukazały jego prace zatytułowane „Reforma liturgii rzymskiej – organiczny rozwój czy destrukcja” oraz „Zwróćmy się ku Panu!”.

 

Źródło: rorate-caeli.blogspot.com

mat


DATA: 2020-09-25 09:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Uważam, że może to nastąpić - zostało jeszcze Orate Fratres, które jak się wyeliminuje, to już nie będzie można twierdzić, że to ofiara
21 dni temu / anonim_galeon
 
Nie może, gdy się na to porwie, to będzie zwykłym jałowym nadużyciem, człowieka niezorientowanego.
24 dni temu / Linkc
 
Nawet jeśli papież zakaże Tradycyjnej liturgii to jeszcze jest FSSPX i dzięki Bogu ma się bardzo dobrze,za sprawą Abp. Marcela Lefebvre, Atanazego XX w. Kościół jak mawiał Św.Hieronim, jest tam, gdzie jest prawdziwa wiara. Która Msza Św. jest godniejsza, czy ta Najświętsza Ofiara Ołtarza, na której nasi przodkowie od 1000 lat otrzymywali niezliczone łaski, do której służył król Jan III Sobieski przed bitwą pod Wiedniem, która wychowała rzesze Świętych Pańskich czy ta, posoborowa uczta, którą spreparowali moderniści i protestanci 50 lat temu pod wodzą ks. Annibale Bugniniego - w interesie jakiegoś pseudo ekumenizmu i którzy wciąż usilnie próbują zmieniać doktrynę Kościoła ? Ano, jak mawiał Apostoł Narodów w liście do Galatów: " ...są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową"/Ga 1, 7/ - oni stale sieją zamęt, bo jak świat światem, szatan dąży do tego by zniszczyć Kościół Chrystusowy, a zastąpić go swoim.
25 dni temu / tak tylko
 
Całym sensem Kościoła Katolickiego jest jego nazwa: Katolicki, JEDYNY POWSZECHNIE UZNANY ZA PRAWDZIWIE OBJAWIONY! Objawienie pochodzi od założyciela Jezusa Chrystusa i tylko on jest jego Panem i Zarządcą. Jakim to cudem 2 tys. lat później jakiś człowieczyna, bez względu na urząd, może powiedzieć, że coś jest lepsze dla Zbawienia?!Trzeba wielkiej pychy by stawiać się w pozycji Odkupiciela i jego uczniów Apostołów. Papież ma BRONIĆ Depozytu Wiary, a nie w nim mieszać jak małpa w zegarku.Nawet w ziemskim wymiarze,co by zrobiono z jakimś generałem, prezydentem, królem czy prezesem, gdy po przyjęciu urzędu zacząłby działać na szkodę tegoż?!Kijami by go pognano-ale nie w KK, tutaj każdy ma wolność i to do tego ekumeniczną.Sam fakt sprzeczności między Papieżami to już jest Zgorszenie i radość piekieł, a co dopiero burzenie podstaw tego Świętego Urzędu.Usunięcie łaciny już w egzorcyzmach dało efekt ich nieskuteczności,a co dopiero Msza Św.pozbawiona swego Kanonu?!!!
25 dni temu / AndrzejBR
 
@ola: twierdził tak także św Pius X.
25 dni temu / Marcin
 
Dlaczego nie pisze się pełnej prawdy. Msza św. w rycie rzymskim została przecież skodyfikowana ostatecznie przez Sobór Trydencki i potwierdzona i kanonizowana Bullą Quo Primum tempore jako wieczysta, przez Piusa V z zaznaczeniem, że jeżeli "ktokolwiek" odważyłby się zmienić podlega nie tylko karze Kościoła, ale samego Boga. Chyba to jest argument najsilniejszy, ponieważ wyrażony oficjalnym uroczystym nauczaniem Kościoła.
25 dni temu / Tadeusz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.