DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

„Czy papież jest katolikiem?” – zastanawiali się religijni intelektualiści na jezuickiej uczelni

„Czy papież jest katolikiem?” – zastanawiali się religijni intelektualiści na jezuickiej uczelni
fot. REUTERS / FORUM
#NOWY JORK    #FRANCISZEK    #AMORIS LAETITIA    #RODZINA    #SYNOD    #DYSKUSJA    #DEBATA    #JEZUICI    #CRUXNOW    #PAPIEŻ

Ogromne zamieszanie, jakie pośród katolickich komentatorów wywołała adhortacja dotycząca życia rodzinnego – „Amoris Laetitia” - sprawia, że pytanie „Czy papież jest katolikiem?”, uważane do niedawna za absurdalne, teraz okazuje się być poważnym problemem dla intelektualistów katolickich – pisze liberalny magazyn „Cruxnow”. Pismo odniosło się do ostatniej prelekcji zorganizowanej pod takim właśnie tytułem w Nowym Jorku.

 

Prelegenci – raczej o umiarkowanym bądź liberalnym nastawieniu do katolicyzmu - wyrazili obawy, że Franciszek wydał dokument, który podważa nauczanie Kościoła dotyczące trwałości małżeństwa.

 

Magazyn „Cruxnow” przypomina, że „środowiska tradycyjne” jednoznacznie oceniają dokument papieski jako „katastrofę” i „odejście od nauczania Kościoła”. Jedna z komentatorek konserwatywnego portalu „The Federalist”, Claire Chretien napisała: „Nagle pytanie retoryczne Czy papież jest katolikiem? nie wydaje się już tak retoryczne”.

 

Pod takim samym tytułem we wtorek w Nowym Jorku odbyła się debata, którą zorganizował jezuicki Uniwersytet Fordham. Wśród panelistów znalazł się były komentator religijny gazety „The New York Times”, Ross Douthat – główny krytyk Franciszka po prawej stronie katolickiej, jak go przedstawił magazyn „Cruxnow”.

 

Udział w dyskusji wzięli także: Peter Steifels również były dziennikarz „NYT” i wydawca magazynu „Commonewal”; Natalia Imperatori-Lee, teolog w Manhattan College; Alice Kearney Alwin, dyrektor szkoły katolickiej dla dziewcząt - Marymount School na Manhattanie oraz John Sexton, emerytowany dziekan New York University i absolwent Fordham.

 

Douthat podkreślił, że „Amoris laetitia” została „tak napisana, że jeszcze nigdy w Kościele nie zdarzyło się, aby pojawił się dokument, który by wprowadzał tyle zamieszania”.

 

- To jest bez wątpienia celowo destabilizujący dokument i czy ta destabilizacja jest dobra czy zła jest czymś o co liberałowie i konserwatyści mogą się spierać – stwierdził.

 

Steinfels podjął ten argument, mówiąc, że „to co prelegent uznał za niejednoznaczność można by określić mianem złożoności”, która może przynieść dobre owoce dla Kościoła. Douthat odparł jednak, że z pesymizmem patrzy na przyszłość Kościoła w Ameryce Północnej.

 

Alwin, która prowadzi szkołę dla dziewcząt przekonywała, że nie ma się czego obawiać. „Nowy radosny i bardziej miłosierny katolicyzm”, który uosabia wedle niej obecny papież, jest dobrze przyjmowany przez dzieci i dlatego, abstrahując od sporów doktrynalnych, będzie on miał pozytywny wpływ na następne pokolenie.

 

Imperatori-Lee była również stosunkowo optymistyczna. W pewnym momencie zauważyła, że to dziwne, iż dwie kobiety patrzą z nadzieją w przyszłość – w przeciwieństwie do pozostałych uczestników dyskusji. Kobiecie spodobało się w dokumencie to, co papież mówił o feminizmie.

 

Douthat nieugięcie przekonywał, że współczesny Kościół katolicki „nie ma obsesji na punkcie wszelkich surowych zasad”, które „wedle Franciszka i jego zwolenników muszą być zmienione w duchu miłosierdzia”. - Wręcz przeciwnie – mówił - nie widzę żadnych oznak takiego konserwatyzmu. Przyznał, że konserwatywny katolicyzm jest „podzielony i zagubiony” i „nie ma jasnych odpowiedzi” na kryzys.

 

- Jednak idea, że Kościół będzie czekać wspaniała przyszłość, jeśli tylko pozbędzie się konserwatyzmu właściwego dla lat 50. ub. stulecia, który Franciszek zdaje się dostrzegać na każdym kroku, jest po prostu szaleństwem! – ripostował wyraźnie oburzony Douthat. - Takiego katolicyzmu już dawno nie ma na Zachodzie – dodawał.

 

Wyjaśnił, że współczesny katolicyzm jest podzielony, nieuporządkowany, ludzie są źle katechizowani i sami katolicy są bardzo zliberalizowani.

 

Paneliści zgodzili się, że w Kościele bez wątpienia dokonuje się zmiana, której nie chcą uznać „tradycjonaliści”, a która „może się okazać zgubna”, jeśli Kościół zatraci swój podstawowy cel, jakim jest zbawienie jak największej liczby ludzi.

 

- Myślę, że zgodzicie się Państwo ze mną, że Kościół, zamiast starać się być lubianym, w pełni wyraża się poprzez realizację pragnienia Bożego zbawienia – mówiła Imperatori-Lee. – Gdyby Kościół nie wywiązywał się z tego zadania, to byłaby to porażka – dodała.

 

Dalej wyjaśniła, że Kościół musi starać się zbawić jak największą liczbę ludzi w danym momencie w historii. Dlatego powinien odrzucić wszystko to, co jest przeszkodą, uniemożliwiającą osiągnięcie tego celu.

 

Ostatecznie dyskusja pt. „Czy papież jest katolikiem?” przerodziła się w dyskusję o to, czym jest katolicyzm.

 

Źródło: cruxnow.com

AS   


DATA: 2016-04-22 08:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przeczytałem w komentarzach: "Gdy sól straci swój smak, czymże ją posolić?" i ... uśmiałem się po pachi. Czy naprawdę w życiu chodzi o solenie soli? Zastanawia mnie, z jaką bezrefleksyjnością, nieuwagą wręcz, podchodzą do tekstów Biblii, rzekomi obrońcy chrześcijaństwa i katolicyzmu. Wpierw należy okazać się być ugruntowanym w wierze i w doktrynie a po tym, pouczać! Read more: http://www.pch24.pl/czy-papiez-jest-katolikiem----zastanawiali-sie-religijni-intelektualisci-na-jezuickiej-uczelni,42748,i.html#ixzz46sIsoHbx
ponad 4 lata temu / Wątpliwe cytaty
 
Ważne pytanie, ważna dyskusja. Osobiście mam zastrzeżenia do zachowania Franciszka - jest głową Kościoła, nie może pleść co popadnie, mówić nieściśle, niejednoznacznie, wprowadzając zamęt! żeby później inni tłumaczyli wiernym, co papież miał na myśli - nie do zaakceptowania! Czy Jan Paweł II albo Benedykt wyrażali się kiedykolwiek w taki sposób? Zawsze wypowiadali się w sposób przemyślany, konkretny, rozjaśniający i upraszczający, nie gmatwający i wprowadzający niepewność! Mieli świadomość odpowiedzialności ich stanowiska i brali tę odpowiedzialność, wspaniali, wielcy papieże. A teraz... Franciszek niestety nie umywa się do nich zupełnie, nie wiem... jestem zaniepokojona tym, co Franciszek wyprawia... Zaczynam się zastanawiać, czy nie jest Antychrystem, poważnie... Może na krótką metę kogoś do Kościoła przekona swoim luźnym podejściem, ale na dłuższą metę, wydaje mi się, że zrobi więcej szkody niż pożytku...
ponad 4 lata temu / M
 
Na SW2 Watykan został przejęty przez masonerię. Jan Paweł I podjął walkę z watykańską masonerią na polu materialnym i ? (skończyli, jak skończyli). Jan Paweł II nie podjął walki z watykańską masonerią i? (skończył, jak skończył). Benedykt XVI podjął walkę z watykańską masonerią na polu eklezjalnym i? (skończyli, jak skończyli; wygnali z Watykanu, obecnie trzymają w odosobnieniu).
ponad 4 lata temu / Jurek
 
@ab - Nie jestem naiwna, Kościół przeszedł przez różne doświadczenia, miał różnych papieży i trwa, może gdzieniegdzie okaleczony, ale wyjdzie z tego. Trzeba modlić się za papieża Franciszka, bo bardzo tej modlitwy potrzebuje. A Bóg i tak ma wszystko w swoim ręku, potrafi zło przekuć w dobro, potrzebuje tylko naszej wierności.
ponad 4 lata temu / Maria
 
Gdy sól straci swój smak, czymże ją posolić?
ponad 4 lata temu / xxx
 
Stormer. Problemy to masz ty. Sam ze sobą.
ponad 4 lata temu / zniesmaczony
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.