DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Czy oddolne ruchy rozsadzą Unię Europejską?

Czy oddolne ruchy rozsadzą Unię Europejską?
fot. FE/FORUM

Wciągu tylko kilku ostatnich dni przez Europę przetoczyła się fala protestów przeciwko narzucanym przez Brukselę oszczędnościom. Parę dni temu protestowali Grecy, Hiszpanie i Portugalczycy, potem przyszła kolej na mieszkańców Paryża, protestują także Belgowie. Widać wyraźnie, że sytuacja zaczyna się wymykać spod kontroli europejskim politykom.

 

Bruksela ma coraz większą chrapkę na całkowitą centralizacje władzy w Unii Europejskiej. Problem w tym, że jak na razie radzi sobie fatalnie z zapanowaniem nad obecną sytuacją zarówno gospodarczą jak i wynikającym z tego masowym niezadowoleniem obywateli. Centralizacja raczej tego nie zmieni.

 

W ubiegłym tygodniu w Grecji wybuchły, nie pierwsze zresztą, zamieszki na tle drastycznych oszczędności jakie planuje zaprowadzić rząd Antonisa Samarasa. W stronę policji poleciały kamienie i butelki zapalające. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym. Sytuacja została opanowana, ale ludzie są rozgoryczeni. - Dłużej nie wytrzymamy - wykrwawimy się (...) Podwyżki podatków i obniżki pensji dobijają nas – powiedziała agencji DPA jedna z protestujących. Zastrajkowali kierowcy autobusów, załogi promów w Pireusie, pracownicy komunikacji lotniczej, szkół, sklepów, urzędów celnych i urzędów skarbowych a nawet dziennikarze. Rząd planuje w ciągu dwóch najbliższych lat oszczędzić blisko 12 mld euro po to, aby otrzymać kolejną transze pomocy od MFW i UE. Samara nie tylko więc tnie wydatki, ale coraz bardziej podnosi podatki, czym dorzyna i tak ledwo dychającą gospodarkę, a ludzi wpędza w nędzę.

 

Spokojnie przebiegał natomiast kilkudziesięciotysięczny protest w Portugalii, choć oskarżenia padające pod adresem tamtejszego rządu pokazują, że ludzie również są zdesperowani. - Wyrażamy nasz sprzeciw w sytuacji w jakiej znajduje się kraj. Od czasów goździkowej rewolucji 38 lat temu, jest coraz gorzej. Nie ma pracy, a ludzie nie mają czego jeść. Wina leży zarówno po stronie Unii Europejskiej jak i wszystkich dotychczasowych rządów – mówi Polskiemu Radiu uczestnik manifestacji. Powszechna Konfederacja Robotników Portugalii zastanawia się nad ogłoszeniem w kraju strajku generalnego.

 

W Madrycie również tysiące ludzi wyszło na ulicę w proteście przeciwko oszczędnościom, które miałyby zdaniem rządu Mariano Rajoya sięgnąć 40 mld euro. Według planów zamrożone zostaną płace budżetówki, zasiłki dla bezrobotnych oraz wydatki na rodzinę królewską. 1/4 wszystkich wydatków państwa będzie przeznaczona na spłatę długów. Bezrobocie w Hiszpanii sięgnęło już 24 proc. a ludzie, zwłaszcza młodzi i wykształceni, wyjeżdżają za granicę, aby tam poszukać pracy. Protesty odbywają się nie tylko w stolicy, ale także w innych miastach, choć w Madrycie przybrały najbardziej ostre formy. Aż 60 osób zostało rannych w wyniku zamieszek pod parlamentem.

 

W niedzielę w Paryżu tysiące osób manifestowało przeciwko „Europie oszczędności”. Protest wsparło 60 organizacji i związków zawodowych. Przyczyną niezadowolenia jest to, że Francja jest zobowiązana do ratyfikowania paktu, na mocy którego będzie zmuszona dokonać dużych oszczędności. Według jego zapisów każdy sygnatariusz musi zachować tzw. złotą regułę, czyli nie dopuścić do wzrostu deficytu strukturalnego powyżej 0,5 proc. PKB. Sprzeciw wobec paktu połączył zarówno lewicowe frakcje jak i prawicowy Front Narodowy.

 

W tym samym czasie również w Brukseli odbyła się demonstracja przeciwko oszczędnościom zorganizowana przez związki zawodowe i stowarzyszenie do walki z ubóstwem. Wzięło w niej udział 2 tys. osób domagających się wyższych zasiłków dla bezrobotnych, podwyższenia płacy minimalnej oraz ogólnie zahamowania obniżki kosztów pracy (!). Wszystko oczywiście w imię troski o najbiedniejszych. Ta demonstracja nie cieszyła się jednak powszechnym społecznym poparciem, podobnie jak planowany na 3 października strajk na kolei. Być może dlatego, że akurat Belgia nie odczuła jeszcze boleśnie skutków kryzysu.

 

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.money.pl, www.forsal.pl

 


DATA: 2012-10-02 11:56
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czas najwyższy, żeby to upadło. Bóg zesłał robaczka, aby podgryzł korzenie krzewu i krzew usechł. Poczytajcie Księgę Jonasza ze ST.
ponad 7 lat temu / Christophoros
 
Daj Boże, żeby ta wielka europejska nierządnica przestała istnieć!
ponad 7 lat temu / Antymason
 
Jak Niemce pozwolą to unija padnie, jak powiedzą "nein", to ruchy i ruchawki mogą sobie...
ponad 7 lat temu / John Galt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.