DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

Czy obrońcy Lwowa i ofiary zbrodni wołyńskiej doczekają się odnalezienia i godnego pochówku?

Czy obrońcy Lwowa i ofiary zbrodni wołyńskiej doczekają się odnalezienia i godnego pochówku?
Badania archeologiczne na cmentarzu w Hruszowicach. Fot. IPN.gov.pl

Nie będziemy blokować Ukrainie możliwości prac w Polsce, również na cmentarzu w Hruszowicach po spełnieniu wszelkich wymogów (…) i na zasadzie wzajemności. Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy strona ukraińska prowadzi prace w Polsce, a Polska ma zakaz wjazdu na Ukrainę – powiedziała Anna Szeląg, wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

 

Gość audycji rozgłośni katolickich „Poranek Siódma – Dziewiąta” mówiła o efektach niedawnych badań prowadzonych w Hruszowicach, na terenie, gdzie znajdował się zdemontowany pomnik żołnierzy zbrodniczej formacji UPA.

 

Badania były przeprowadzone w ubiegłym tygodniu. Trwały od czwartku do soboty. Ujawniono tam szereg pochówków. Oględzinom poddano szczątki 16 osób. Według i archeologów, i medyka sądowego, który był obecny przy tych pracach, są to pochówki cywilne pochodzące w większości z okresu przedwojennego. Są tam szkielety zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ale również dzieci, niemowląt – mówiła przedstawicielka Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Dyrektor Szeląg wskazywała na przesłanki świadczące o tym, że szczątki znalezione na miejscu dawnego monumentu nie należą do żołnierzy banderowskiej organizacji. Otóż przy szkieletach odnaleziono przedwojenne monety, jakie wkładano zmarłym w dłonie. Pochowani w Hruszowicach mieli na sobie elementy ubioru wskazujące na zwyczajny pochówek, np. biżuterię.

 

Strona ukraińska z tymi naszymi ustaleniami się nie zgadza, dała temu wyraz w przestrzeni publicznej. Apelowałabym, żeby wstrzymać się jeszcze chwilę. W tej chwili trwają prace w celu opracowania szczegółowego sprawozdania z prac archeologicznych i opinii medyczno-sądowej. Te dokumenty będą stronie ukraińskiej przekazane i myślę, że dopiero na tej podstawie będzie można dyskutować z naszymi ustaleniami – mówiła Anna Szeląg.

 

Nasze ustalenia są oparte na wiedzy specjalistów mających bardzo duże doświadczenie w pracach poszukiwawczych, ekshumacyjnych i jesteśmy dalecy od tego, aby snuć teorie na podstawie jakichś przypuszczeń niemających potwierdzenia w faktach i w rzeczywistości – dodała.

 

Prace prowadzone w Hruszowicach są istotne z kilku powodów. Również dlatego, że dzięki nim Polska może odzyskać prawo do prowadzenia własnych poszukiwań za wschodnią granicą. To właśnie z powodu demontażu pomnika UPA Ukraińcy postawili naszym badaczom weto. Jeśli jednak okaże się, iż przy monumencie nie byli pochowani żołnierze, a Kijów uzna wyniki polskich prac, czy też sam dojdzie do podobnych wniosków, wysłannicy IPN mogliby wrócić do poszukiwań na dawnych Kresach Rzeczypospolitej.

 

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy strona ukraińska prowadzi prace w Polsce, a Polska ma zakaz wjazdu na Ukrainę. Zasada wzajemności będzie wyrazem dobrej współpracy i myślę, że to jest warunek, żeby ta współpraca przebiegała pomyślnie. 16 maja ponowiliśmy formalny wniosek o to, aby strona ukraińska wyraziła zgodę na prowadzenie przez polski IPN prac poszukiwawczych na Ukrainie. Wskazaliśmy ponad 10 miejsc, m.in. chodzi o miejsca wokół Lwowa, gdzie mamy do czynienia z grobami obrońców Lwowa z 1939 roku, ale także ofiar ludobójstwa na Wołyniu – wyjaśniła Anna Szeląg.

 

 

Źródło: Siodma9.pl

RoM

 

 


DATA: 2018-05-31 16:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czekaj tatka latka. Ucierpiał by na tym Wielki Sojusz Ubekistańsko Banderowski. Jedwabne i Wołyń, nie do rozgrzebania.
ponad 1 rok temu / agricola
 
CZAS NA JEDWABNE..
ponad 1 rok temu / PIO
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.