DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Czy obligacje państwowe to dobry interes?

Czy obligacje państwowe to dobry interes?
fot.picaland/sxc.hu

Na portalu Bankier.pl ukazała się analiza dotycząca sposobów oszczędzania na tzw. trzeci filar. Dla obwarowanych kilkoma warunkami indywidualnych kont emerytalnych (IKE) autor proponuje alternatywę w postaci obligacji Skarbu Państwa, jako sposób na dywersyfikację portfela. Czy jednak naprawdę rządowe papiery dłużne to dobre rozwiązanie?

 

Szczegółowe specyfikacje zarówno IKE, jak i obligacji skarbowych, kiedy zapłacimy tzw. podatek Belki, a kiedy nie, kiedy trzeba liczyć się ze szczególnymi opłatami, itp. nie mają większego znaczenia w obliczu zasadniczej kwestii, która nie znalazła odzwierciedlenia w analizie. Co prawda, autor stawia pytanie, czy warto pożyczać państwu, jednakże w ogóle nań nie odpowiada. Tymczasem należałoby sięgnąć do klasyka myśli ekonomicznej, Ludwiga von Misesa, który już ponad 70 lat temu stwierdził, że ekonomia to nauka o ludzkim działaniu, na które składają się aspekty psychologiczne, socjologiczne i historyczne. Analizowane wspólnie, pozwalają ex ante ocenić błędność niektórych teorii ekonomicznych na podstawie zakodowanych w nich pewnych wad „genetycznych”, a ich ujawnienie jest tylko kwestią czasu.

 

Nie inaczej jest w przypadku kupna obligacji skarbowych. Skąd państwo weźmie bowiem pieniądze na odsetki dla posiadaczy papierów dłużnych, które wyemitowało? Frank Chodorov napisał 50 lat temu: użycie słowa „inwestycja” w odniesieniu do obligacji wyemitowanych przez Skarb Państwa to podstępny eufemizm. (…) W przeciwieństwie do firm państwo nie przeznacza pożyczonych od ciebie pieniędzy na produkcję. Zamiast tego wydaje je – i jest to jedyna rzecz, którą państwo potrafi dobrze robić – a, co za tym idzie, twoje oszczędności przepadają. Odsetki, które otrzymujesz, pochodzą z funduszu podatkowego, na rzecz którego również uiszczasz składki, które należy powiększyć o koszt obsługi twojej obligacji. W rezultacie płacisz sobie sam. Czy to można nazwać inwestycją? W skrócie: państwo, zanim wypłaci nam odsetki od pieniędzy, które od nas pożyczyło, sięgnie po nie do naszych kieszeni.

 

Nie należy też zapominać o jednym z wielu absurdów polskiego systemu emerytalnego, związanym z obligacjami Skarbu Państwa. Państwo dokłada do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, by ZUS mógł sprostać bieżącej wypłacie świadczeń emerytalnych. Utworzenie Otwartych Funduszy Emerytalnych spowodowało konieczność przesunięcia do nich części środków z FUS-u. Ten niedobór państwo pokrywa m.in. emisją obligacji. OFE są ustawowo zobowiązane do nabywania za część środków właśnie obligacji SP. W ten sposób państwo otrzymuje środki na swe bieżące wydatki, w tym na dotowanie ZUS-u. Innymi słowy: błędne koło, którego już obecnie efektem jest mit o „odkładaniu na emeryturę”, ponieważ nie płacimy „składek” emerytalnych, by odłożyć pieniądze na swoją przyszłość, ale po to, by państwo mogło sfinansować obecne emerytury. Taki zaś mechanizm, przy coraz większej ilości emerytów i jednocześnie mniejszej liczbie rodzących się dzieci jest nie do utrzymania.

 

Tomasz Tokarski


DATA: 2012-11-29 10:47
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z obligacjami w kontekście GPW jest również "zabawnie". Składka ubezpieczeniowa jest tak naprawdę opodatkowaniem pracy, z którym najbardziej nie radzi sobie sektor małych i średnich przedsiębiorstw, trzon polskiej gospodarki i dlatego ucieka w szarą strefę. OFE inwestują w spółki notowane na giełdzie. A jak przyciągnąć inwestora? Zredukować koszty. A jak duża spółka zrobi to najłatwiej? Zredukuje zatrudnienie (czego często nie są w stanie zrobić tzw. misie). OFE to nawet nie miecz obosieczny, ale cep, który wyrządza niesamowite szkody, młócąc na oślep. Autorzy reformy o OFE powinni być publicznie wytarzani w smole i pierzu.
ponad 7 lat temu / Tomasz Tokarski
 
Z obligacjami jest problem. Wyobraźmy sobie kogoś kto je kupił w 1938... No to może lokata jest lepsza? Nie bardzo bo pieniądz papierowy zawsze można dodrukować jak rząd nie będzie miał na emerytury. A może nieruchomości i wynajem lokali na stare lata? Tutaj także może być problem bo mamy ujemny przyrost naturalny. Złoto itp? Zaletą takowego jest pewna niezależność od systemu złoto zawsze jest coś warte w przeciwieństwie do pieniądza. Można inwestować na GPW, ryzyko jest duże: nagła podaż akcji przez właściciela (niektóre akcje potrafią stracić w ciągu paru lat nawet 95% początkowej wartości), albo np premier Tusk i jego nowy podatek nałożony na KGHM (kiedyś KGHM to był pewniak giełdowy i bardziej opłacało się go mieć dla samej dywidendy niż trzymać pieniądze w banku). Tak niestety nie ma mądrych na inwestowanie. Hmm... Ale na III filar najlepiej inwestować we własne dzieci i je dobrze wychować z dala od lewaków na porządnych i pracowitych ludzi. IV przykazanie...
ponad 7 lat temu / Kamil
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.