DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Czy niemiecki Sąd Najwyższy złamał prawo europejskie? Chodzi o „polskie obozy koncentracyjne”

Czy niemiecki Sąd Najwyższy złamał prawo europejskie? Chodzi o „polskie obozy koncentracyjne”
fot. pam

Prawnicy Stowarzyszenia Patria Nostra twierdzą, że Federalny Trybunał Sprawiedliwości, wyrokiem stanowiącym, iż niemiecka telewizja ZDF nie musi przepraszać za użycie fałszującego historię sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”, złamał prawo europejskie. Patria Nostra wystąpi z petycją w tej sprawie do Komisji Europejskiej.

 

Znaleźliśmy drogę, która może doprowadzić w końcu do wykonania przez ZDF wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który nakazał tej niemieckiej telewizji umieścić przeprosiny na głównej stronie internetowej za użycie w artykule fałszującego historię sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”. Drogą tą jest skierowanie petycji przez Stowarzyszenie Patria Nostra lub rząd polski do Komisji Europejskiej w sprawie złamania przez niemiecki Sąd Najwyższy prawa europejskiego o wykonywaniu wyroków i odpowiedniego orzecznictwa  – powiedział PCh24.pl mecenas Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra, który reprezentuje w procesie z ZDF Karola Tenderę, byłego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

 

Mecenas Lech Obara poinformował również, że po wyroku Niemieckiego Federalnego Trybunały Sprawiedliwości rozgorzała w Niemczech dyskusja, która trwa do dziś, wśród tamtejszych prawników, co do jakości werdyktu. – Wielu niemieckich profesorów prawa wyraża publicznie duże wątpliwości i krytyczne uwagi co do werdyktu niemieckiego sądu najwyższego, który stanowi, iż wyrok polskiego sądu nie może być egzekwowany na terenie Niemiec – podkreślił mec. Obara.

 

15 lipca 2013 roku na portalu zdf.de w informacji o planowanej emisji programu dokumentalnego „Verschollene Filmschatze. 1945. Die Befreiung der Konzentrationslager” posłużono się określeniem „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”. Oburzony tym okropnym fałszem Karol Tendera, były więzień Auschwitz, wystąpił z pozwem cywilnym przeciwko ZDF do krakowskiego sądu.

 

Tendera domagał się przeprosin i sądowego zakazu posługiwania się określeniami fałszującymi historię. W grudniu 2016 roku krakowski Sąd Apelacyjny nakazał niemieckiej stacji telewizyjnej Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF) m.in. umieścić przeprosiny za użycie określenia „polskie obozy” na stronie głównej serwisu internetowego tej stacji.

 

W listopadzie 2017 roku Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji orzekł, że telewizja ZDF musi przeprosić za nazwanie obozów zagłady „polskimi”. Było to pierwsze takie postanowienie, które zapadło na terenie Niemiec. 27 stycznia 2018 roku sąd w Moguncji nadał klauzulę wykonalności wyrokowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Jednak ZDF odwołał się do niemieckiego sądu najwyższego, który anulował decyzje niższych niemieckich instancji w tej sprawie i oddalił wniosek 96-letniego Karola Tendery.

 

Federalny Trybunał Sprawiedliwości uznał, że wyrok polskiego sądu nie może być egzekwowany na terenie Niemiec. Prawnicy Patria Nostra po dokładnym przyjrzeniu się temu werdyktowi, stwierdzili że łamie on przepisy prawa europejskiego i dlatego skierują petycje w tej sprawie do Komisji Europejskiej.

 

Adam Białous  


DATA: 2018-12-11 15:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niemcy twierdzą, że są ponad prawem europejskim i każdym innym, poza niemieckim. Lubią pouczać innych, drenować ich z pieniędzy, bo są przecież sprytniejsi i mądrzejsi. Kupują firmy za granicą, ale swoich kupować nie pozwalają (interweniuje rząd). Kupują media za granicą, ale swoich nie pozwalają. Co ciekawe, ZAWSZE mają na to uzasadnienie. Na bezczela potrafią napisać, że u nich tak można, bo są ucywilizowani bardziej.
ponad 1 rok temu / Nick
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.