DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Czy niemieccy katolicy powinni przestać płacić podatek kościelny? Mocne słowa profesora Roberto de Mattei

Czy niemieccy katolicy powinni przestać płacić podatek kościelny? Mocne słowa profesora Roberto de Mattei
Roberto de Mattei. PCh24TV Polonia Christiana/YouTube

Świeccy katolicy związani z inicjatywą „Acies Ordinata” po raz trzeci zorganizowali protest przeciwko niepokojącym działaniom katolickich hierarchów zmieniających odwieczne nauczanie Kościoła. Tym razem ponad stu wiernym ustawionym w szeregu i modlącym się w milczeniu na placu przed jednym z monachijskich kościołów towarzyszył m.in. były nuncjusz abp. Carlo Maria Vigano.

 

18 stycznia uczestnicy protestu przez godzinę odmawiali w milczeniu Różaniec w obronie ortodoksji w Kościele katolickim. Jednym z inicjatorów wydarzenia był profesor Roberto de Mattei, historyk i szef Fundacji Lepanto. W wydarzeniu uczestniczyło około 130 osób – głównie z Włoch i Niemiec, ale też z USA, Austrii, Anglii, Francji i Chile. Uczestnicy zostali poinformowani o modlitewnym spotkaniu w sposób poufny, gdyż – jak stwierdził historyk – „w Europie żyjemy w reżimie, w którym nie ma pełnej wolności myśli i wypowiedzi”.

 

Profesor w rozmowie z „La Verità” podkreślił, że była to trzecia – a pierwsza poza Włochami – demonstracja „Acies Ordinata”. Tłumaczył też, że wybrano Monachium, gdyż miasto jest stolicą arcybiskupią przewodniczącego niemieckiego episkopatu kardynała Reinharda Marxa, zaś Kościół w RFN rozpoczął tzw. Drogę Synodalną, której celem jest zmiana katolickiego nauczania. Ów proces ma teoretycznie pomóc Kościołowi w odzyskaniu zaufania utraconego po skandalach obyczajowych.

 

Prof. De Mattei przypomniał, że w Niemczech istnieje bogata tradycja teologiczna i to właśnie stąd pochodził główny teolog Soboru Watykańskiego II – Karl Rahner. To jednak nie wszystko, gdyż kilka dni po swoim wyborze papież Franciszek powołał się na innego wpływowego Niemca, a ucznia Rahnera – kard. Waltera Kaspera. Ponadto, zdaniem włoskiego publicysty, to niemiecki episkopat stał za synodem amazońskim, a ważną rolę odgrywał na nim brazylijski kardynał niemieckiego pochodzenia – Claudio Hummes. Jest on też autorem „tajnego listu” do hierarchów w celu przygotowania ich do wydania papieskiej adhortacji na temat synodu – stwierdził historyk.

 

Nazwa protestów – „Acies Ordinata” – została wybrana, by wyrazić waleczność, ale też porządek w życiu publicznym. Nazwę zaczerpnięto z Pieśni nad pieśniami – biblijnego poematu o miłości Boga. Chodzi o zdanie: Quae est ista, quae ascendit sicut aurora consurgens, pulchra ut luna, electa ut sol, terribilis ut castrorum acies ordinata? (Kim jest Ta, która powstaje jak wschodząca jutrzenka, piękna jak księżyc, wybrana jak słońce, godna podziwu jak uporządkowany szyk wojennych zastępów). „Przed soborową reformą ksiąg liturgicznych słowa te stanowiły antyfonę do Benedictus w Laudesach na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny” – czytamy na opoka.org.pl (ks. Tomasz Jelonek, „Kim jest ta, która przychodzi?”). Prof. De Mattei przypomniał, że słowa te odnoszą się do Matki Bożej opisywanej jako terribilis ut castrorum acies ordynata, czyli jak straszna armia przygotowana do bitwy. – Ten aspekt zwykle nie jest przypisywany Matce Bożej, która w tym przypadku walczy i wygrywa, chroniąc obrońców wiary przed zamieszaniem – powiedział historyk w rozmowie z „La Verità”. „Acies Ordinata” to także publiczne wyznanie wiary – zauważył dodając, że o akcji w Monachium poinformowały liczne media, gdyż po raz pierwszy katolicy wyrazili opór wobec niemieckiego episkopatu.

 

Profesor po modlitewnym proteście zaapelował do katolików w Niemczech, by nie płacili podatku kościelnego. Potępił to jako „akt symonii”, zauważając, że zapłata podatku kościelnego nie może stanowić kryterium związków z wiarą. – Heretycy, jeśli zapłacą podatek, pozostaną w Kościele. Jeśli zaś prawowierni katolicy nie zapłacą, zostaną wydaleni – stwierdził. Przedstawił też teologiczne, moralne i kanoniczne powody odmowy płacenia podatku kościelnego oraz brak zasadności odmawiania udzielania sakramentów z tego powodu. Przyznał jednak, że jest to „bardzo delikatna sprawa sumienia”.

 

Zdaniem prof. de Matteiego taki protest nawet wąskiej grupy katolików mógłby zachwiać niemieckim episkopatem, który w oczach chrześcijan jest niczym organizacja biznesowa. Sam podatek jest natomiast niesprawiedliwy, nawet jeśli środki przeznacza się na właściwe cele, gdyż biskupi niemieccy „chcą narzucić w całym Kościele małżeństwo kapłanów, liberalną moralność seksualną, tzw. kapłaństwo kobiet” i inne aberracje. Dlatego też włoski historyk pyta, czy katolik swoimi podatkami może finansować ów proces?

 

Działacz katolicki zwrócił ponadto uwagę, że nie wszyscy hierarchowie podzielają poglądy kard. Marxa, jednak – za sprawą istnienia Konferencji Episkopatu – ich autonomia biskupia zostaje podważana, co uderza w hierarchiczną strukturę Kościoła. Są w niej bowiem papież i biskupi, a nie Konferencje.

 

Roberto de Mattei przyznał także, że obecność abp. Viganò na modlitwie w Monachium pozytywnie go zaskoczyła. Z kolei obawą napełnia historyka perspektywa radykalnej transformacji Kościoła i ryzyko dokonania jej przez mniejszość wspartą dużymi zasobami finansowymi i medialnymi. Dlatego też za istotny uznał fakt oporu wobec działań rewolucyjnej mniejszości przez mniejszość chroniącą katolickiej wiary.

 

Od 20 stycznia do 1 lutego we Frankfurcie odbywać się będzie pierwsze spotkanie Drogi Synodalnej, która ma zaowocować reformami wewnętrznymi. Przedstawiciele inicjatywy „Acies Ordinata” w swoim oświadczeniu z 18 stycznia stwierdzili, że owa niemiecka Droga nie może być „niczym innym, jak tylko utworzeniem Kościoła oddzielonego od Rzymu”.

 

W ramach Drogi Synodalnej przygotowywane są cztery dokumenty robocze odnośnie moralności seksualnej, formy życia kapłańskiego, władzy i jej podziału oraz roli kobiet w służbie i urzędach Kościoła. Tematyka ta ma być dyskutowana w czterech około 30-osobowych gremiach doradczych – forach Drogi Synodalnej.

 

 

Źródło: rorate-caeli.blogspot.com / „La Verità” / ekai.pl

AS

 

 


DATA: 2020-01-28 14:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak
24 dni temu / Dr.P.Kopetzky
 
Te "konferencje episkopatu" to faktycznie przejaw wdrażania tzw. szatańskiej "demokracji" do Kościoła Katolickiego, celem służącym rozmontowywaniu dogmatów i świętej tradycji Kościoła
27 dni temu / irtur
 
Ciag dalszy Lutra,Marksa i Engelsa i to widac.
27 dni temu / Jara
 
Widze ze niektorzy pomylili portale albo specjalnie jatrza i wypisuja jakies zalatujace lewactwem bzdury.
27 dni temu / Stan
 
Nir wiem czy w Nirmczech nie jesy tak ze musisz oglosic apostazje aby przestac placic taki podatek. Zsstrzegam sie ze nie jestem pewiem. Jezeli tylko oswiadczenie w US to ok jak najbardziej. Jezeli wiaze sie to z apostszja to nie wiem czy ktos zdecyduje sie na taki krok a jak sie zdecyduje to co dalej ? Z drugiej strony KK w Niemczech przestaje byc katolicki.
27 dni temu / Stan
 
@Gal Anonim. Czytaj uważnie. Przyszli tylko ci, którzy zostali zaproszeni, także z innych krajów. Bali się że jeśli zrobią to oficjalnie, to będzie tam mnóstwo policji i różnego rodzaju lewactwa, które zakłócałyby spokój modlitwy. Tam rządzą lewacy. Także i w Polsce, coraz bardziej widoczni i bezczelni.
27 dni temu / taki 1
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.