DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Czy niemieccy biskupi nakażą kapłanom popełniać świętokradztwo?

Czy niemieccy biskupi nakażą kapłanom popełniać świętokradztwo?
Fot. Krzysztof (Kriss) Szkurlatowski / freeimages.com

Czy niemiecki episkopat zmusi kapłanów do świętokradztwa? Takie pytanie stawia Mathias von Gersdorff nawiązując do oświadczenia biskupów Niemiec, wydanego w związku z adhortacją „Amoris laetitia”. Postawa hierarchów każe się zastanawiać, czy będą oni forsować świętokradcze zmiany w podejściu do rozwodników – podkreśla niemiecki publicysta.

 

„Po publikacji adhortacji apostolskiej Amoris laetitia większość kapłanów i teologów, których przypisuje się do tzw. obozu konserwatywnego, zajęła się pytaniem, czy dokument oznacza zerwanie z Tradycją i rzymsko-katolickim Urzędem Nauczycielskim” – zauważa Mathias von Gersdorff. Jak dodaje, odpowiedź konserwatystów brzmiała na ogół: nie, nic się nie zmieniło, także gdy idzie o kwestię dopuszczenia do Eucharystii rozwodników żyjących w kolejnych związkach.

 

„Taka ocena Amoris laetitia stoi w sprzeczności z wypowiedziami różnych członków episkopatu a także wysokich rangą prałatów, jak na przykład kardynał Walter Kasper. Ten ostatni – zaufany papieża – wyraził w jednym z wywiadów przypuszczenie, że Franciszek otworzył drzwi dla rozwodników w nowych związkach. Jest to zdumiewające dlatego, że żaden przedstawiciel tzw. obozu konserwatywnego nie zadaje sobie pytania, co stanie się, jeżeli zostanie zmuszony przez niemieckich biskupów do dopuszczenia rozwodników w nowych związkach do Eucharystii, wbrew własnemu sumieniu uformowanemu przez katolicki Urząd Nauczycielski” – pisze von Gerdorff.

 

Zdaniem publicysty taki przebieg wydarzeń jest jak najbardziej możliwy. By potwierdzić swój sąd, autor cytuje ustęp z deklaracji wydanej przez niemieckich biskupów po publikacji adhortacji „Amoris laetitia”: „Ten zasadniczy wgląd ma szerokie konsekwencje dla duszpasterskiego postępowania z rozwodnikami w nowych związkach. Nie wystarcza w żadnej mierze osąd, proste stwierdzenie, że drugi związek cywilny stoi w sprzeczności z pierwszym, sakramentalnym małżeństwem, stojąc w związku z tym w sprzeczności z obiektywną normą. Bez wątpienia należy raczej rozpatrywać każdy przypadek w świetle szczególnej sytuacji życiowej danej osoby”.

 

„Konsekwencją tej myśli jest, że papież nie przedstawia żadnej generalnej regulacji dopuszczenia rozwodników w nowych związkach do sakramentalnej Komunii. Tylko w spojrzeniu na każdą historię życiową i rzeczywistość można razem z daną osobą wyjaśnić, czy i jak w jej sytuacji zachodzi wina, która przeciwstawia się przystępowaniu do Eucharystii. W związku z tym na pytanie o dostęp do sakramentów pojednania i komunii należy odpowiadać zawsze w kontekście biografii danego człowieka i jego starań o życie chrześcijańskie. Na oba wymienione aspekty wyraźnie wskazuje papież (por. przypisy 336 oraz 351)” – podkreślali niemieccy biskupi.

 

Zdaniem von Gersdorffa hierarchowie nie wykluczają zatem wprowadzenia wytycznych, które byłyby obowiązujące dla kapłanów. Jak przypomina, już podczas prezentacji adhortacji 8 kwietnia 2016 roku w Rzymie kard. Lorenzo Baldisseri wskazał, że duszpasterze mogą kierować się wytycznymi episkopatów. „Jeżeli niemiecki episkopat nakaże kapłanom i innym duszpasterzom wydawać Komunię rozwodnikom w nowych związkach (nawet w pojedynczych przypadkach), to konserwatywni duchowni staną przed poważną decyzją sumienia. Zasadniczo będą postrzegać się jako zmuszeni do popełniania świętokradztwa, a więc grzechu ciężkiego” – pisze publicysta.

 

„Mogliby oczywiście zwrócić się do Rzymu, nic jednak nie wskazuje, by mieli stamtąd otrzymać pomoc. Sam papież po publikacji [adhortacji] nie wspomniał, że wypowie się ponownie w tej kwestii. W jednym z wywiadów wyjaśnił, że kardynał Schönborn właściwie zinterpretował Amoris laetitia. Wiedeński kardynał należy jednak do partii, która najbardziej popierała dopuszczenie rozwodników w nowych związkach do Komunii” – ocenia von Gersdorff.

 

„Duszpasterzom, którzy widzą w Komunii dla rozwodników w nowych związkach świętokradztwo, nie pomoże nic to, że w ostatnich tygodniach szereg teologów wypowiedział się pisemnie, wykluczając zmianę nauczania Kościoła. [Duszpasterze] staną przed alternatywą popełnienia świętokradztwa albo otwartego oporu względem swoich biskupów” – kończy autor.

 

Źródło: mathias-von-gersdorff.blogspot.de

pach
DATA: 2016-05-05 09:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gorzej, bo gangreną schizmy objęty jest sam Rzym. Gdzie teraz szukać prawdziwego Kościoła katolickiego?
ponad 4 lata temu / tradycyjny katolik
 
Chyba już najwyższy czas na oficjalną schizmę. Dalsze trzymanie w łonie Kościoła tej niemieckiej gangreny i udawanie jedności może doprowadzić tylko do katastrofy.
ponad 4 lata temu / abc
 
Papież w tej sprawie nie wypowiada się żeby nie robić dymu.a tak naprawdę popiera rewolucjonistów.
ponad 4 lata temu / bjs
 
Z wizji Teresy Neumann: "Puszcza będzie szumiała nad gruzami Berlina- miasta zbrodni i pychy".
ponad 4 lata temu / wmo
 
Obserwując rozkład Kościoła u Niemców i obecne dążenie do \'zalegalizowania świętokradztwa\', nie dziwią wizje Teresy Neuman o jej własnym narodzie...
ponad 4 lata temu / Nina
 
Nikt nikomu niczego nie może nakazać. Każdy decyduje sam.
ponad 4 lata temu / Stormer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.