DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

Czy niedziele będą wolne od handlu? W całym kraju trwa zbiórka podpisów pod projektem ustawy

Czy niedziele będą wolne od handlu? W całym kraju trwa zbiórka podpisów pod projektem ustawy
Grzegorz Klatka/FORUM

We wtorek w kilkunastu polskich miastach przeprowadzona została uliczna zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Aby Sejm zajął się projektem, do końca sierpnia, przedstawiciele komitetu muszą zebrać co najmniej 100 tys. podpisów. Ustawa ma za zadanie ograniczenie handlu w sklepach wielkopowierzchniowych, a także wsparcie sprzedaży w małych punktach, prowadzonych przez prywatnych przedsiębiorców.


- Organizujemy skoordynowaną uliczną zbiórkę jednego dnia w całej Polsce, aby przypomnieć opinii publicznej o naszej inicjatywie i dotrzeć do jak największej liczby obywateli. Im więcej podpisów uda nam się zebrać, tym większa presja będzie ciążyć na posłach, którzy ostatecznie zdecydują o losie tej niezwykle ważnej dla pracowników handlu ustawy – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i ubezpieczeń NSZZ Solidarność.


W projekcie ustawy ograniczającej handel w niedziele znalazły się liczne wyjątki. Czynne w tym dniu będą mogły być m.in na stacje benzynowe, piekarnie, sklepy usytuowane na dworcach kolejowych i lotniskach czy w kioski z prasą. Handlować będą mogły być również małe, osiedlowe sklepy pod warunkiem, że za ladą stanie ich właściciel. To właśnie drobni sklepikarze mają obok pracowników handlu najbardziej skorzystać dzięki nowym przepisom.


Projekt zakłada też m.in. ustanowienie siedmiu tzw. niedziel handlowych w ciągu roku. Sklepy mają być czynne m.in. w niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz Wielkanoc oraz w okresach, w których organizowane są wyprzedaże.


Zdaniem autorów projektu, ograniczenie handlu w niedziele nie tylko nie spowoduje zmniejszenia obrotów w handlu i tym samym konieczności redukcji zatrudnienia, ale w początkowym okresie nawet zwiększy obroty sklepów. – Ludzie będą kupować na zapas, tak jak dzieje się to przed świętami wolnymi od pracy. Tylko z tytułu opodatkowania sprzedaży produktów spożywczych i napojów bezalkoholowych wpływy budżetowe wzrosną o ponad 1,4 mld zł. Ponadto ograniczenie handlu w niedzielę sprawi, że ludzie zamiast jeździć w tym dniu do galerii handlowych, wybiorą inne formy spędzania wolnego czasu. Zyska gastronomia oraz usługi rozrywkowe i rekreacyjne. Przewidujemy, że dzięki temu do budżetu trafi kolejne 400 mln zł - uważa Alfred Bujara.


Uliczna zbiórka podpisów została przeprowadzona m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Katowicach, Olsztynie, Opolu, Bydgoszczy, Rzeszowie, Nowym Targu i w Przemyślu. Jak tłumaczył szef „handlowej” Solidarności, w większości miast zbiórka podpisów pod projektem ustawy prowadzona była w centrach miast oraz w miejscach najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców.


Pomysłodawcy projektu oraz inicjatorzy kampanii zbierają podpisy od początku czerwca. Obok „Solidarności” i innych związków zawodowych, w akcję zaangażowały się również organizacje społeczne i katolickie, stowarzyszenia oraz organizacje zrzeszające pracodawców z branży handlowej w tym m.in. Polska Grupa Supermarketów, Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług czy Kongregacja Przemysłowo-Handlowa.

 


Źródło: KAI

POz

DATA: 2016-08-10 07:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zakaz handlu w niedziele popieram.Już istnieje zakaz handlu w 13 dniach swiatecznych w roku i bardzo sie to pozytywnie sprawdziło.Zadowoleni są polscy pracodawcy i polscy pracowanicy.Niezadowolone są tylko niepolskie korporacje ,krore czerpią ogromne zyski z niewolniczej pracy Polaków.
ponad 3 lata temu / Jan
 
@Rotmistrz: Otóż to! Zamknąć wszystkie sklepy, ale także należałoby wstrzymać na niedzielę każdą działalność: transport towarów i ludzi, elektrownie, wszystko. Co się da - zautomatyzować, co nie - trudno, nikt jeszcze bez prądu czy wody niedostarczonej przez dobę nie umarł. Albo uważamy niedzielę za dzień, który należy poświęcić Panu i zakazujemy wszelkiej pracy, albo bądźmy wolnościowcami na przekór lewactwu, które chciałoby najlepiej całego tygodnia wolnego dla swojego "uciemiężonego proletariatu".
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Cytat z orędzi danych Ks. Gobbi przez Matkę Bożą: "Za pośrednictwem dziesięciu przykazań Pan przekazał Swe Prawo, masoneria zaś ? mocą swych dziesięciu rogów ? szerzy wszędzie prawo pozostające w zupełnej sprzeczności z Prawem Bożym. Przeciwstawiając się przykazaniu Pańskiemu: ?Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie?, masoneria ustanawia fałszywe bożki, przed którymi wielu upada na twarz w adoracji. Przeciwstawia się przykazaniu: ?Nie będziesz wzywał Imienia Pana nadaremno? ? i bluźni Bogu i Jego Chrystusowi. Czyni to bardzo wieloma podstępnymi i diabelskimi sposobami. Wprowadza się nawet Jego Imię w niestosowne nazwy produktów handlowych i realizuje świętokradzkie filmy o Jego życiu i Boskiej Osobie. Wbrew przykazaniu: ?Pamiętaj, abyś dzień święty święcił?, masoneria przekształciła niedzielę w weekend, w dzień sportu, zabaw i rozrywek..." Polecam przeczytać całość. Dostępna w internecie. A najlepiej zakupić książkę z Orędziami.
ponad 3 lata temu / Luiz
 
Sklepy w niedzielę powinny być zamknięte. Wszystkie. Bez wyjątku. Niedziela to dzień Boży, który należy święcić, a więc iść do Kościoła na Mszę, a potem spędzić na czytaniu pobożnych Książek, czy modlitwie z rodziną. Matka Boża do Ojca Gobbi powiedziała, że masoneria zmieniła Dzień Pański w dzień zabaw, rozrywek, czasu spędzanego na odwiedzaniu rodziny, podczas gdy Niedziela, to dzień który ma być przeznaczony i poświęcony Bogu i na zajęcia związane z wysławianiem i oddawaniem Czci Bogu, choćby przez oglądanie chrześcijańskich filmów.
ponad 3 lata temu / Rotmistrz
 
Socjalistyczne pomysły nie umrą nawet w głowach "prawicowego" związku zawodowego, gdyż to... związek zawodowy, czyli marksizm w praktyce! To jak już ma być zakaz handlu, to niech będzie po całości, a nie tylko duże sklepy. Znowu projekt zakłada typowo lewicowe pomysły, by uprzywilejowywać określone grupy kosztem innych. Oczywiście w imię "równości".
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
To gdzie można podpisać petycję. Ja nie włóczę się po ulicach więc wolę przez internet.
ponad 3 lata temu / Niktoś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.