DZISIAJ JEST
WTOREK 19 WRZEŚNIA
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
NMP z La Salette
Imieniny obchodzą:
January, Emilia, Teodor, Konstancja
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Czy nadchodzi czas rozprawy z państwem islamskim? Syryjscy rebelianci w defensywie

Data publikacji: 2017-09-02 20:00
Data aktualizacji: 2017-09-02 20:11:00
Czy nadchodzi czas rozprawy z państwem islamskim? Syryjscy rebelianci w defensywie

W sobotę rosyjskie media podały informację o dużych stratach zadanych bojownikom Państwa Islamskiego w wyniku nalotów na tereny zajmowane przez ISIS w Syrii. Wojska prezydenta Baszara al-Asada oraz siły Kurdyjskie obijają z rąk rebeliantów kolejne obszary kontrolowane przez Państwo Islamskie.

 

Rozbijane siły islamistów mają coraz mniejsze możliwości ucieczki ponieważ jednocześnie Wielka Brytania wzmacnia swój potencjał wojskowy w Iraku a Stany Zjednoczone dysponują w Afganistanie siłami największymi od lat.

 

Cios z nieba

 

Według najnowszych informacji podanych w Moskwie przez Ministerstwo Obrony, Siły Powietrzno-Kosmiczne Rosji zniszczyły około 30 jednostek sprzętu oraz składy amunicji, należące do ISIS w syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur. W ciągu ostatnich dwóch dób rosyjskie samoloty zniszczyły 7 pojazdów opancerzonych, 2 czołgi, jedną wyrzutnię rakiet, 3 składy amunicji i ponad 20 samochodów ciężarowych z paliwem, bronią i amunicją, którymi dysponowały oddziały islamistów w Syrii.

 

Ataki rosyjskich sił powietrznych są skoordynowane z ofensywą wojsk rządowych prezydenta Baszara al-Asada, kontynuującymi ofensywę w kierunku Dajr az-Zaur. Przejęcie kontroli nad tym miastem, położonym we wschodniej części kraju i szlakami komunikacyjnymi o strategicznym znaczeniu dla eksploatacji złóż roponośnych będzie dla Damaszku przełomem w walce z ISIS.

 

Podzielona Syria

 

W końcu czerwca tereny państwa syryjskiego znajdowały się pod kontrolą pięciu sił polityczno – militarnych. Siły zbrojne prezydenta Baszara al-Asada, wspierane przez Rosję, miały kontrolę nad około 1/3 kraju, ale też nad ważnymi miastami Syrii – Damaszkiem, Aleppo, Homs, Palmirą, Hamą i najważniejszym portem Latakią. Kurdowie, stanowiący około 7 proc. populacji państwa syryjskiego, zajmowali tereny północne z miastami Marbidż i Al-Hasaka. Antyasadowscy imigranci, cieszący się wsparciem Zachodu, zajmowali tereny przy granicy z Jordanią i Irakiem na południu państwa oraz na północy, niedaleko granicy tureckiej, oraz na zachód od Aleppo.

 

Niewielkie obszary koło Turcji zajmowała Dżabhat an- Nusra (Front Obrony Ludności Lewantu) czyli resztki Al-Kaidy w Syrii. Problemem militarnym i gospodarczym dla rządu w Damaszku jest natomiast zwarty obszar w środkowej części kraju, biegnący na wschód od Homs w kierunku granicy z Irakiem.

 

Enklawa islamistów

 

Cały ten obszar nadal znajduje się pod kontrolą Państwa Islamskiego a jego głównym miastem jest leżący nad Eufratem Dajr az-Zaur. Liczące ponad 250 tys. mieszkańców miasto jest centrum regionu rolniczego, ośrodkiem przemysłu spożywczego i włókienniczego, z własnym lotniskiem. Dla komunikacji wewnątrz Syrii i dla połączeń międzynarodowych Daj az-Zaur jako węzeł drogowy (połączenia z Damaszkiem i Bagdadem) ma znaczenie kluczowe dla gospodarki Syrii ze względu na kontrolę sprzedaży eksportowego surowca Syrii – gazu ziemnego. Przez miejscowość Dajr az-Zaur poprowadzony jest gazociąg do Trypolisu.

 

Odbicie terenów kontrolowanych obecnie przez Państwo Islamskie pozwoli Damaszkowi odzyskać tereny ropo- i gazonośne. Dzisiaj bowiem złoża ropy naftowej i gazu ziemnego są głównie na obszarach kontrolowanych przez Państwo Islamskie lub przez Kurdów. A to oznacza, że zwycięstwo nad ISIS tylko zamknie jeden rozdział konfliktu w Syrii, pozostawiając otwarte problemy opozycji wspieranej przez Zachód i Kurdów, szukających możliwości utworzenia własnego państwa.

 

Przełom to początek

 

Szwajcarski „Blick” pisze w sobotnich doniesieniach o próbie połączenia sił opozycyjnych w Syrii i działań wobec prezydenta Baszara al-Asada a niedawno na niemieckim portalu „Telepolis” rozważano, co stanie się po upadku ISIS. Kres funkcjonowania ISIS na Bliskim Wschodzie na dotychczasowych zasadach wydaje się bliski w kontekście trwającej ofensywy wojsk irackich na Tal Afar i oczekiwanych na drugą połowę września wspólnych operacji wojskowych Rosji, Turcji i Iranu na obszarze Syrii. Już dzisiaj jednak uciekający z Bliskiego Wschodu islamiści wracają do swoich domów w Azji Centralnej i w Afryce albo trafiają do Europy, nie zmieniając swoich poglądów ani celów walki.

 

 

Jan Bereza

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
kribac
Islamistów właśnie dosięga sprawiedliwość. Ale właśnie dobrym pytaniem jest to co będzie po rozbiciu daesh.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.