DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Czy Mszę można „zamówić”?

Czy Mszę można „zamówić”?
fot. James Bradley, Creative Commons Attribution 2.0 Generic via wikimedia commons

O praktyce celebrowania Mszy świętej w określonej intencji mówi dla portalu PCh24.pl ks. dr hab. Janusz Królikowski, profesor UPJPII, wykładowca teologii dogmatycznej.

 

Powszechnie mówi się o „zamawianiu” Mszy świętej. Czy jest to właściwe określenie?


Najprościej mówiąc chodzi o to, że Msza święta może być celebrowana w intencji, o którą prosi jakiś wierny. Każda Msza święta jest sprawowana za wszystkich żyjących i wszystkich zmarłych, ale oprócz tego każdy może skonkretyzować, w jakiej intencji w niej uczestniczy i w jakiej chce, aby została ona ofiarowana przez kapłana. Przy takim rozumieniu jest to określenie jak najbardziej właściwe.

 

Skąd wzięła się praktyka prośby o ofiarowanie Mszy świętej w konkretnej intencji?


Dokładnie początek tej praktyki nie jest znany, gdyż rodziła się ona stosunkowo wolno. Najczęściej łączy się ją z praktyką fundowania kościołów i klasztorów oraz z powstawaniem kaplic prywatnych. Można szukać genezy tego zjawiska już około V-VI wieku. Albo fundatorzy domagali się, aby w dowód wdzięczności pamiętano o nich w czasie Mszy świętej, albo taką pamięć proponowali duszpasterze i obdarowani, na przykład mnisi. Najstarsza praktyka dotyczyła pamięci po śmierci, a potem doszła do tego praktyka pamięci o nich w ciągu życia, zwłaszcza przy okazji jakichś wyjątkowych wydarzeń rodzinnych. Pozostałością tego faktu jest choćby to, że nadal najwięcej Mszy świętych jest sprawowanych za zmarłych.

 

Wiele osób zapewne niekiedy zastanawia się w jakiej wysokości odpowiednia jest „ofiara” za odprawienie Mszy świętej.


Owszem, ludzie o to niejednokrotnie pytają. W polskiej tradycji tak zwane ofiary składane przy okazji prośby o odprawienie Mszy świętej są dowolne. W innych krajach są one ustalane przez synody albo przez biskupa. Różnorodność tradycji w tym względzie ma bardzo starożytną genezę.

 

A co w sytuacji, gdy kogoś nie stać nawet na najmniejszy wydatek?


Zawsze może prosić kapłana o odprawienie Mszy świętej, przedstawiając swoją potrzebę. Kapłani sprawują Msze święte nie tylko w tych intencjach, za które otrzymali jakąś ofiarę. W wielu kościołach odprawiane są tak zwane Msze święte „zbiorowe”. W kościele wykłada się wtedy specjalną księgę, w której każdy może wpisać swoją intencję, która ma być uwzględniona w ofiarowaniu mszalnym. Nie należy także zapominać, że każda Msza święta jest ofiarowana w intencji i intencjach wszystkich wiernych, którzy w niej uczestniczą. Wartość duchowa każdej Mszy świętej jest nieskończona.

 

Czy ksiądz przyjmujący intencję może odmówić odprawienia Mszy świętej w konkretnej, przedstawionej przez „zamawiającego”, intencji?


Może! Intencja musi być po prostu prawa z moralnego punktu widzenia, to znaczy można ofiarować Mszę świętą prosząc o każde dobro indywidualne i wspólnotowe. Kapłan nie może ofiarować Mszy świętej w intencji niegodziwej, na przykład aby kogoś spotkało jakieś nieszczęście. Kapłan powinien wyjaśnić, na czym polega problem, gdyby się pojawił. Aby uniknąć dwuznaczności intencja powinna być konkretna. Warto także pamiętać, że niekiedy intencja bywa błędnie sformułowana. Nie można, na przykład, sprawować Mszy świętej, która byłaby ofiarowana Matce Bożej czy jakiemuś świętemu. Może być ofiarowana tylko i wyłącznie Bogu Ojcu. Mszę świętą sprawujemy w łączności z Maryją Matką Zbawiciela i świętymi, jak wyraźnie podkreślają modlitwy eucharystyczne.

 

Rodzi się problem jak kapłan powinien zareagować, gdyby ktoś przyszedłby „zamówić” Mszę świętą za duszę zbrodniarza… Z jednej strony Kościół nigdy nie określa czy ktoś został potępiony, więc teoretycznie modlitwa może być zbrodniarzowi potrzebna, ale też dziwnie brzmiałaby taka intencja odczytywana przez księdza na początku Mszy świętej.


To prawda! Dlatego unikamy takich dwuznacznych intencji. W wypadku postaci kontrowersyjnych wystarczy, że wszyscy zmarli są objęci modlitwą Kościoła w sposób ogólny. Kościół o nikim nie zapomina, ale musimy być roztropni.

 

Bóg zapłać za rozmowę!


Rozmawiał Kajetan Rajski

 


DATA: 2015-08-07 08:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.