DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


@abc Mam nadzieję, że obok Ratzingera masz jeszcze inne autorytety. U mnie w pokoju do dzisiaj wisi portret Benedykta XVI, jakkolwiek Ratzinger nie jest moim autorytetem. W tym punkcie się już różnimy. Ja czuję się lekko rozczarowany Twoją wątpliwością nad sensem dalszego kontynuowania dyskusji. ?A miało być tak pięknie!?. I co teraz? Drugi punkt , w którym się różnimy. Ja jestem przekonany, że Ty określenie teologia trudentiny, czy potrydentinie, też pisałbyś w cudzysłowiu. I w tym punkcie chyba się nie różnimy. Dlaczego więc bulwersuje Cię pisanie przeze mnie ?teologia? posoborowa w taki sposób, a nie bulwersuje Ciebie próba marginalizacji teologii tradycyjnej? Czyżby moralność Kalego? Wynika z tego, że opieramy się na różnych stanowiskach teologicznych, czyli mamy trzy punkty, które nas różnią i jeden, który nas w jakimś sensie łączy, a zatem jest trzy na jeden. I Ty chcesz przerwać taką dyskusję? Niech i tak będzie, jeśli takie jest Twoje życzenie. Szkoda!
21 dni temu / Duchowny
 
@abc Podziwiam Twój opór, ale widzę już też Twoją złość. Czyżby to ta porywczość dochodziła do głosu? Dziękuję za wskazówkę o tekście o. Salija. Przeczytałem z uwagą. Jestem trochę zaszokowany, ponieważ kilkanaście lat temu o. Salij podczas rekolekcji mówił coś zupełnie innego. Ja tylko zwrócę uwagę na to, że praktyka udzielania Komunii św. została w pewnym momencie historii Kościoła zabroniona. Jeśli dowodzenie czegokolwiek z faktu, że coś występuje z czegoś, jest dla Ciebie absurdalne, to znaczy, że w ogóle nie rozumiesz, na czym polega dowodzenie. Ja nie mówiłem, że koronnym argumentem dla Ciebie ma być doświadczenie mojej pracy duszpasterskiej na Zachodzie. Natomiast takie określanie mnie jako ?kogoś anonimowego twierdzącego, że jest duchownym? jest dla mnie obraźliwe. Ja nie muszę twierdzić, bo ja jestem duchownym katolickim. Mam Ci przysłać obrazek prymicyjny? Niestety, od moich prymicji minęło już ponad dwadzieścia lat, więc obrazki się skończyły. Pozdrawiam
21 dni temu / Duchowny
 
@abc Zwrócenie uwagi na artykuł Ratzingera jest bardzo ważne. Artykuł jest mi znany, ponieważ musiałem się z nim w czasie studiów zapoznać. Jednak należy pamiętać, że Ratzinger w tym czasie należał do czołówki awangardy przygotowującej rewolucję w Kościele. Znając ten artykuł mam jednak wątpliwość, czy dokonujesz właściwej interpretacji, bo jeśli jest mowa o powszechnym pogaństwie w Kościele, to wynika z tego, że poganami mieliby być już nawet Pius XII, może Pius XI, a może niedaj Boże św. Maksymilian? Wygląda na absurd, prawda? A zatem takie uproszczenia w Twojej interpretacji są raczej nie na miejscu. Znowu mamy do czynienia z błędami metodologicznymi: uogólnienia treści przekazu i niesłusznego przenoszenia tej treści na całość. Proponuję zatem dokładniej przeczytać ten artykuł. Czy dzisiaj pogaństwo nie atakuje Kościoła? A co z wyrażeniem Pawła VI o ?swądzie diabelskim w Kościele?, które to słowa wypowiedział przecież po soborze?
21 dni temu / Duchowny
 
@Duchowny Artykuł o. Salija jest z książki "Nadzieja poddawana próbom" w internecie jest dostępny na Opoce, trzeba wejść w bibliotekę i znaleźć albo po autorze albo wpisać dokładny tytuł: "Komunia Święta na rękę". Przykłady dobrałem absurdalne, aby zilustrować absurdalność dowodzenia czegokolwiek z faktu że coś występuje z czymś. To nie ja twierdzę że tak jest, tylko pokazuję że tak nie jest, pokazując do jakich absurdów takie podejście prowadzi. Metodologicznie - ad absurdum. Jeśli ktoś teologię po SWII pisze w cudzysłowie - w sumie nie wiem na ile kontynuowanie dyskusji ma sens i rzeczywiście - doświadczenie pracy duszpasterskiej kogoś anonimowego twierdzącego, że jest duchownym - nie jest dla mnie żadnym argumentem. Proszę więc zauważyć, że RATZINGER w 1958 sic! w artykule "Die neuen Heiden und die Kirche" pisał o POWSZECHNYM pogaństwie w ÓWCZESNYM Kościele. To był Kościół tridentiny a nie "posoborowia" czy Handkommunionen. Ratzinger dla mnie jest autorytetem
21 dni temu / abc
 
@AndrzejBR Trafiłeś w samo sedno tej dyskusji. Mnie się bardzo podoba to określenie posoborowej "teologii" jako posoborowy teoteleologizm. Ja to kupuję! Ja natomiast posoborową "teologię" nazywam jako antropomitologizm stosowany. Uzasadnienie: Bł. kiedy święty? Pius IX przedstawił w swoim czasie listę błędów i te błędy potępił, to jakimś dziwnym zrządzeniem losu, 100 lat później te błędy zostały uznane przez ludzi w imię pewnych nieokreślonych ideologii za "prawdę". W ten sposób ludzie potworzyli sobie znowu mity. To chyba taka ludzka przywara nieustannego powracania do mitów. Więc jak nazwać, aby nikogo nie obrazić, te posoborowe wytwory "teologicznej mądrości"? Teologia ma nas prowadzić do Boga, ma nam wskazywać drogę ku niebu, a nie zajmować się na przykład uzasadnianiem "prawdziwości" tezy o Komunii św. na rękę. W każdym razie dziękuję za Twój, jakże ważny, głos. Niech Pan Bóg błogosławi!
21 dni temu / Duchowny
 
Ano właśnie, i w tym cały jest ambaras, aby dwoje chciało na raz! Wiedza i Rozum! Jak to pięknie nam wykłada Św.Katarzyna ze Sienny, w temacie Trójcy Świętej, kiedy to cytat: ''gdzie dwaj lub trzej ...'' ma zupełni inne znczenie aniżeli u posoborowego teotelelogizmu. Kiedy wiedza zasiada na koźle woli, wszystko się pomału ... bynajmniej nie budując Nieba!!!
21 dni temu / AndrzejBR
 
@abc A na koniec zwrócę uwagę, na Twoją niedorzeczność, mianowicie dobierasz przykłady według Ciebie na tyle absurdalne, aby nikt nie pomyślał, że takie zależności rzeczywiście zachodzą, to po co takie przykłady? Więc ja Ci podpowiadam jedną rzecz: zadaniem podawanych przykładów jest rozjaśnienie tezy, którą chce się udowodnić. Jeśli zatem ktoś podaje absurdalne przykłady, to tym samym udowadnia, że sama jego teza jest absurdalna, a zatem śmiem twierdzić, że niestety teza, którą usilnie próbujesz obronić, jest po prostu absurdalna. Oprócz podpowiadania proponuję jednak zająć się na poważnie metodologią pracy naukowej. Inaczej szkoda Twojego czasu i Twojego własnego twórczego autorytetu. Nie marnuj swego talentu, tylko go twórczo kształtuj! Będzie to oznaka dojrzałego katolika. W każdym razie dzięki za ciekawą dyskusję i ja się przy niej dobrze ubawiłem w tej monotonii dnia codziennego. A tymi atakami "obrońców wiary", to się nie przejmuj! Niektóre typy tak mają!
22 dni temu / Duchowny
 
@abc Niezmiernie interesuje mnie tekst o. Jacka Salija. Niestety guglować sobie można w Polsce, ale ja jestem daleko od kraju, więc Google działa tutaj inaczej. W każdym razie ja teksty o. Salija czytam od ponad trzydziestu lat. Pamiętam jego rekolekcje, które głosił dla kleryków, a było to w 1989 roku. Raczej nie chce mi się wierzyć, aby o. Salij w innych swoich tekstach opowiadał się za Komunią św. na rękę. Żądasz argumentów na zależność zjawiskową. Rzeczywiście trudno o takie, bo zjawisko prezentuje tylko jeden z wymiarów rzeczywistości, a zatem taki argument byłby bardzo jednostronny, a tego przecież nie chcesz, prawda? Widzę, że moje doświadczenie dwudziestu lat pracy duszpasterskiej, jak też moje obserwację, z pewnością nie stanowią dla Ciebie argumentu, bo Ciebie interesuje tylko jednowymiarowe zjawisko. Pozostaje zatem stwierdzenie, że Ty sam raczej nie wiesz, czego chcesz. A szkoda, bo dyskusja raczej ciekawa. Z mojej strony pełen szacunek dla Ciebie.
22 dni temu / Duchowny
 
@abc Nie mówiłem o błędnych tłumaczeniach lub rozumieniach, tylko chciałem Ci zwrócić uwagę, że zapominasz o uwzględnieniu kontekstu powstania danego tekstu i takie samo czytanie tekstu, nawet w tłumaczeniu, nie jest wystarczające, aby podejmować, jak to nazywasz merytoryczną dyskusję. A zatem proponuję zapoznanie się z uczciwą i rzetelną metodologią pracy naukowej, bo rzeczywiście Twoje ostatnie wywody, przepraszam Cię bardzo, wykazują raczej Twoją ignorancję. Tymczasem z Twoich wypowiedzi raczej wynika, że posiadasz sporą wiedzę która jednak wymaga rzeczowego uporządkowania. Co do argumentów, to znowu zapominasz o zagadnieniu związku przyczynowo-skutkowego. Twoja uwaga koncentruje się na zjawiskowości rzeczywistości. Co to znaczy, na przykład, że ktoś jest dojrzałym katolikiem? Jaką masz definicję dojrzałego katolika? Dlatego nie nastawiaj się, że to tezę obali, bo nic nie obali, tak jak to, że dotychczas nic nie wykazałeś, że jest niewystarczające. Pozdrawiam
22 dni temu / Duchowny
 
@Ola Czy nie widzisz sprzeczności w stwierdzeniach "daj sobie spokój z Cyrylem i innymi ojcami Kościoła" i "jesteś typowy modernista, lub sprotestantyzowany katolik"? @Duchowny Odsyłanie do oryginałów bez wskazania, że gdzieś tłumaczenie lub jego rozumienie jest błędne z merytoryczną dyskusją ma niewiele wspólnego. I nadal nie zostały przedstawione argumenty wykazujące zależność między Komunią na rękę a odejściem od wiary, oprócz stwierdzenia ich współwystępowania w niektórych krajach. Że jest to niewystarczające - wykazałem. Gdzie tam był przejaw mojej porywczości - zachodzę w głowę. Przykłady dobrałem na tyle absurdalne, aby nikt nie pomyślał, że takie zależności rzeczywiście zachodzą. I podpowiadam - znalezienie choćby jednego przykładu, że ktoś jest dojrzałym w wierze katolikiem i przyjmował na rękę - tezę obali. Należałoby także wykazać, że tam gdzie Komunia jest przyjmowana wyłącznie do ust, nie ma odejścia od wiary.
22 dni temu / abc
 
abc to typowy troll, szkoda odpowiadac na jego komentarze.
22 dni temu / ola
 
abc - przez 1000 lat chrześcijanstwa w Polsce nie bylo komunii na rękę, więc daj sobie spokój z Cyrylem i innymi ojcami Kościoła. Nie docierają do ciebie argumenty, jesteś typowy modernista, lub sprotestantyzowany katolik. Chcesz na rękę to rób jak uważasz, ale tu nikogo nie przekonasz.
22 dni temu / ola
 
@abc Jestem pełen podziwu dla Twojej specjalizacji i znajomości pism Ojców Kościoła. Tak się składa, że ta dziedzina też leży w polu mojego zainteresowania. Dlatego proponowałbym lekturę tekstów Ojców Kościoła w oryginale np. edycja Migne - gorąco polecam i zastosować zasady właściwęj wykładni tekstów, a nie według zasad na miarę, proszę mi wybaczyć, Świadków Jehowy. Jeśli chodzi o porywczość, to ci "obrońcy chrześcijaństwa" w ogóle mnie nie obchodzą. Ja bowiem oceniłem tylko Twoją reakcję do mnie osobiście. Jeśli jednak każesz mi oceniać reakcję innych w stosunku do Ciebie, to po prostu zbyt siebie przeceniasz. W każdym razie rozwinęła się ciekawa dyskusja i szkoda, że nie można jej prowadzić w szerszym wymiarze. Chcę Cie zaręczyć, że jestem daleki od jakichkolwiek form ubliżania komukolwiek. Zaznaczę tylko, że jestem w jednym z krajów, gdzie kiedyś Ojcowie Kościoła działali z sukcesem. Jeszcze raz pozdrawiam z dalekiego kraju i nadal pamiętam w modlitwie
22 dni temu / Duchowny
 
@[email protected] Wygooglaj sobie O. Jacek Salij "Komunia Św. na rękę" zobacz ile jest świadectw o praktyce przyjmowania Komunii na rękę w pismach ojców Kościoła, pisarzy wczesnochrześcijańskich i dokumentów lokalnych synodów 9choc pewnie o. Salij nie podaje wszystkich. Zobaczysz jak manipulatorski jest artykuł, który podsyłasz, którego tezą jest wykazanie wbrew faktom, że Komunia na rękę jeśli była to wyjątkowo, a to co Cyryl powiedział to nie powiedział.
22 dni temu / abc
 
abc - wygooglaj sobie artykuł: "Historia nadużycia w postaci Komunii na rękę" znajdujący się na stronie jednej z parafii poznańskich. Artykuł ten wiele wyjaśnia.
22 dni temu / [email protected]
 
@Duchowny Za modlitwę dziękuję, za komplement odnośnie wieku także. Ja porywczy? Proszę przeczytać adresowane do mnie odpowiedzi "obrońców chrześcijaństwa". I przede wszystkim proszę wykazać zależność miedzy Komunią na rękę a odejściem od wiary. To że protestanci postulowali Komunię na rękę jako wyraz niewiary, nie oznacza, że każda Komunia na rękę jest wyrazem niewiary. Czy Św. Cyryl Jerozolimski nie wierzył w realną obecność Chrystusa w Komunii Świętej? O Komunii na język przecież nie nauczał.
23 dni temu / abc
 
@abc Zgodzę się z pierwszym Twoim zdaniem, ale z zastrzeżeniem, że skutki są rezultatem działania. Gdzie tutaj jest miejsce na współwystępowanie zjawisk? Ktoś kto bazuje na fenomenologii, to rzeczywiście może wyciągać takie absurdalne wnioski, ponieważ nie potrafi wskazać na istotę rzeczy. Przyjmowanie Komunii św. do ust nie nalezy do istoty II wojny światowej, nie należy do istoty wybryków krzyżaków a co z Janosikiem? i nie należy do istoty palenia na stosie. Jeśli nie dostrzegasz utraty wiary spowodowanej zmianą rozumienia realnej obecności Pana Jezusa w Hostii, to bardzo mi przykro, bo nie rozumiesz, o czym mówisz. Natomiast Ty sam wskazałeś na jakieś pseudozależności i tym sposobem sam dopuściłeś się manipulacji. Pomieszałeś zatem jakieś zjawiska z faktami. To niestety częsty błąd fenomenologii. Ze sposobu Twojej wypowiedzi wnioskuję, że jesteś osobą raczej młodą i porywczą, więc prosiłby trochę szacunku do starszych. Pozdrawiam i pamiętam w modlitwie!
23 dni temu / Duchowny
 
abc -całkiem odpłynąłeś w tych porównaniach; absurd goni absurd, manipulacja do kwadratu. Ale to dobrze, że ujawniłeś swoje intencje. Szkoda z tobą dyskutować, idź na deon, lub gość.pl.
23 dni temu / Gość
 
@Duchwny Współwystępowanie zjawisk nie determinuje ich zależności. Bo czy II wojna światowa, która wystąpiła w czasie kiedy Komunię przyjmowano na klęcząco, i odprawiano tridentinę z tego wynikała? Czy rozboje krzyżaków w Polsce wynikały z tego, że wtedy przyjmowano Komunię na język? Czy spalenie Joanny d'Arc przy wykorzystaniu sądów kościelnych wynikało z tego, że księża odprawiali wtedy tyłem do ludzi? Pseudozależności to manipulacja.
23 dni temu / abc
 
@ [email protected] Tak się składa, że jako duchowny spędziłem sporo czasu zarówno w Niemczech, jak i w Austrii w tym kraju zostałem nawet wyświęcony. Jeśli Komunia św. na rękę nie stanowi problemu, to czy opuszczone kościoły i utrata wiary wśród katolików w Niemczech pewnie też nie jest problemem. Dosyć przewrotne takie myślenie. Albo wierzymy, że w Komunii św. jest prawdziwie i realnie obecny Pan Jezus, albo wierzymy, że hostia jest tylko symbolem Pana Jezusa. Za tym pierwszym wariantem opowiada się nauka Kościoła katolickiego. Ten drugi wariant odpowiada przekonaniom luterańskim i kalwińskim. A zatem problem Komunii św. jest problemem wiary. Kościół katolicki głosi wiarę, że w hostii jest rzeczywiście i realnie obecny Pan Jezus, a zatem jest to ŚWIĘTOŚĆ, a jeśli Świętość, to obowiązuje nas bojaźń Boża. Tego nie można spotkać u protestantów. Trzeba nam zatroszczyć się o zbawienie naszych dusz. Gwarancją tego jest godne przyjęcie Komunii św. z bojaźnią wobec Boga
23 dni temu / Duchowny
 
W niemczech od lat otrzymuje sie komunie na dlonie w czym problem
23 dni temu / [email protected]
 
Bez Słońca nie istnieliby ani ludzie ani religia.
24 dni temu / PodPiS
 
@Pro Jako kapłan słyszę Twój krzyk o pomoc i proponuję znalezienie kościoła, gdzie udziela się Komunii św. tylko do ust. To jest możliwe tylko w kościołach sprawujących Mszę św. w tradycyjnym rycie, a zatem może warto poszukać kaplicy lub kościół księży Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X? Zaznaczam zaraz, że ja nie jestem członkiem Bractwa, ale poważnie rozważam wejście w ich szeregi, do czego zachęcam wielu kapłanów, którzy przeżywają rozterki sumienia. Kiedy biskupi zauważą, że im ubywa kapłanów, to może otrzeźwieją, albo wreszcie się przebudzą z błogiego snu, czego wszystkim purpuratom serdecznie życzę i modlę się za nich!! Apeluję, aby przestać bredzić o jakimś rycie nadzwyczajnym, bo jest tylko jeden ryt, zatwierdzony przez św. Papieża Piusa V. Nie ma czegoś takiego, jak dwa ryty jednego obrządku, ponieważ po dokładnej analizie widać wyraźnie, że pomiędzy tymi dwoma rytami zachodzi sprzeczność. Tymczasem z dwóch zdań sprzecznych, tylko jedno jest prawdziwe!!!
24 dni temu / Duchowny
 
Pomocy! Co zrobić gdy do ręki przymuszą całą diecezję arcybiskup katowicki? Do kogo się odwolac
25 dni temu / Pro
 
Szczerze polecam szanownym kapłanom i wszystkim wysłuchanie kazania ks.prof.Stanisława Koczwary na youtube pt. "o sromocie zamykania kościołów za zgodą niegodnych biskupów" i "Biskupi, kapłani opamiętajcie się. Porzuciliście swój lud".
25 dni temu / youtube
 
Wielki ukłon w stronę Brata Cypriana OFM!!! Musisz wiedzieć, że nie jesteś sam!! Ja jestem kapłanem od ponad dwudziestu lat i oceniam Komunię św. na rękę jako pomysł samego szatana. Mówimy tutaj o przypadkach, kiedy kapłan chce zmuszać wiernych do przyjmowania w ten szatański sposób. Dlaczego jednak nie mówimy o przypadkach, kiedy to wierni wręcz zmuszają kapłana do otrzymywania Komunii św. na rękę? Ja to piszę właśnie z perspektywy mojego doświadczenia, kiedy NIE chciałem położyć na wyciągnięte dłonie Ciała Pańskiego. Robiły się z tego skandale, że to ja "dyskryminuję" wiernych. Nie jest też prawdą, że ta szatańska praktyka zbyt często w Polsce nie występują. Niestety, w naszym kraju ta praktyka od jakiegoś czasu wręcz nasiliła się i to nie z powodu wirusa. Ta szatańska praktyka jest przynoszona przez niektórych naszych rodaków, którzy mieszkają poza Polską. Ja sam spędziłem sporo lat w jednym z krajów na Zachodzie. Komunia św. na rękę jest tam powszechną praktyką.
25 dni temu / Duchowny
 
Bracie Cyprianie OFM - niech Cię Bóg błogosławi i doda sił. Masz moją modlitwę. Szkoda, że zakony franciszkańskie weszły w proces modernizacji całkowicie sprzeczny z zasadami waszego założyciela, św.Franciszka.
25 dni temu / krakus
 
no to teraz wyobraźcie sobie neoprezbitera którym jestem , który jako chyba jedyny w zakonnej prowincji zapoznał się z historią procederu liturgicznego "na ręke" i jednoznacznie ocenia to jako dzieło diabelskie ... a nie słyszę choćby pomruku sprzeciwu ze strony braci kapłanów wobec prób głębokiej instalacji tego diabelstwa w polskim kościele ... wiedzcie iż ktoś chce łamać sumienie nie tylko wiernym ale i konserwatywnym kapłanom . Proszę Was o modlitwę bo wiem iz w tej sprawie muszę pozostać niezłomny , bo okoliczności zmuszają mnie do coraz radykalniejszych posunięć.
25 dni temu / Cyprian OFM
 
TZ. - zatem warszawscy kapucyni pobożniejsi niż krakowscy, u których w wielu parafiach komunia na rękę.
25 dni temu / krak
 
"Ci będą walczyć z Barankiem, a Baranek ich zwycięży, bo Panem jest panów i Królem królów - a także ci, co z Nim są: powołani, wybrani i wierni" Ap 17,16.
25 dni temu / Pola
 
Spadła maska fałszywej pobożności. Pasterze, którzy porzucają swe owce, odmawiając sakramentów świętych z powodu wirusa są wilkami w owczych skórach.
25 dni temu / Pola
 
Na mszach trydenckich, na które chodzę, Komunię św. przyjmuje się WYŁĄCZNIE na kolanach i do ust. Inny sposób w ogóle nikomu nie przychodzi do głowy. Tydzień temu byłem jednak na NOMie u warszawskich kapucynów. Komunia św. przy balaskach, na klęczkach i do ust. Spośród kilkanaściorga wiernych nikt nie postąpił inaczej. Żyję, nie choruję.
25 dni temu / TZ.
 
Nie dziwię się, że ks Marcin Węcławski tak mówi. Wjedźcie sobie na stronę domową parafii pw Maryi Królowej w Poznaniu do zakładki E-ambona i godna Komunia Święta. Bardzo dobrze wyjaśniono tam historię nadużycia w postaci przyjmowania Komunii na rękę.
26 dni temu / Ciekawostka
 
wszelkie tego typu nadużycia władzy i wmawianie ludziom, że to przejaw pychy, albo braku posłuszeństwa, są kłamstwem, wszelkie takie działania proboszczów nie pochodzą od Ducha Świętego, ani nie są zgodne z prawem Kościelnym trzeba to sobie jasno powiedzieć, takie działania przymuszające Komunie na rękę, są z duchowej strony atakiem na wiarę katolików uczestniczących w danej Liturgii Mszy Świętej, jest to niedopuszczalne i jest to zaplanowany atak na wiarę!!!!!!
26 dni temu / axe
 
W wielu parafiach księża nie nakazują przyjmowania Komunii św na rękę, tylko informują o takiej możliwości i to wystarcza, że ludzie coraz śmielej korzystają z tej formy. Niby nie ma nakazu, ale jest zachęta, bo ksiądz mówi, że najpierw podchodzą do Komunii ci co przyjmują na rękę, a później ci co do ust, czyli pierwszeństwo jest dla biorących na rękę. W małej, wiejskiej parafii po miesiącu już wszyscy zaczęli przyjmować na rękę i to jest wręcz nieprawdopodobne, gdyż mieszkający tam ludzie zawsze przyjmowali do ust. W innej parafii, gdzie nie było informacji, że można przyjmować Komunię na rękę wierni nie zmieniają zwyczaju i przyjmują do ust. Z tego wynika, że zmiany są wywoływane przez samych duchownych i niestety wydaje mi się że już zadomowią się w parafii, nawet gdy epidemia ustanie.
26 dni temu / koczis
 
Wojtek P. A kto jest ważniejszy Bóg czy biskup ?
26 dni temu / mały czlowiek
 
KARDYNAŁ WYSZYŃSKI + WSZYSCY BISKUPI w grudniu 1980r na 177 K.E.P. zatwierdzili, że Komunia ma być udzielana: - TYLKO na klęcząco - TYLKO do ust - TYLKO przez kapłana O jakich więc prywatnych objawieniach ktoś plecie?!
26 dni temu / Katarzyna
 
Ksiądz nie może nakazać komunii św. na rękę, bo to ograniczenie jest niezgodne z Prawem Kanonicznym. Ksiądz jest po prostu niedouczony. Jego nakazy wierni powinni zignorować.
26 dni temu / demi
 
Biskupowi posłuszni powinni być kapłani jemu podlegli, nie wierni. A nad biskupem jest Pan Bóg , pierwsze przykazanie , więc kapłan po pierwsze powinien być posłuszny Bogu, a dopiero potem biskupowi.
26 dni temu / @WojtekP
 
Jak masz rozkminkę - nie przyjmuj Komunii Św, a nie doradzaj innym. Pan Jezus nie jest do rozkminiania. Albo się wierzy albo rozkminia
26 dni temu / @Bella
 
jakie mozemy miec oczekiwania od tych ktorzy ponownie WYELEMINOWALI wg noch na zawsze beatyfikacje wielkiego Prymasa?
26 dni temu / zbigniew
 
Najdoskonalszy sposób przyjęcia Boga to na klęcząco i do ust. Nikt nie może, Kościół, katecheci, rodzice nakazać niewłaściwego sposobu, niezgodnego z sumieniem wierzącego, przyjęcia Chrystusa. Nie jesteśmy na równi z Bogiem, dlatego nie stoimy przed Nim jak równy z równym tylko klęczymy. Aniołowie i święci przed obliczem Boga klęczą. Trzeba znać Tradycję, aby pisać co jest zgodne a co nie, z nauczaniem Kościoła.
26 dni temu / Asia
 
Po jakimś czasie będzie płacz w kościołach że wierni nie chcą przychodzić na mszę. Ale sami osiągają ludzi od tego ważne w kościele.
26 dni temu / Olo
 
W Sanktuarium św. Ojca Pio w Warszawie, też jest nakaz przyjmowania Pana Jezusa na stojąco i na rękę. My po bezowocnej rozmowie z księdzem poszukaliśmy innej parafii i udało się znaleźć : Dzięki Ci Jezu, że mamy możliwość przyjmować Ciebie w Najświętszym Sakramencie na kolanach i do ust.
26 dni temu / Zagubiona owiec
 
Oczywiscie udzielanie komuni na reke jest mozliwe i zgodne z nauczaniem kosciola. Zapomnieli tylko dodac ze kazdy, ktory biorze komunie na reje musi byc wyposazony w poswiecony korporal. Tyle w tym temacie !
26 dni temu / Stan
 
MIALEM ZNAJOMEGO KTORY BYL SZKOLONY CO DO SWEJ ROLI JAKA MIAL ODEGRAC ZADANIOWO PO UZYSKANIU SWIECEN ON BYL OFICEREM
26 dni temu / JAN
 
Dzień dobry wbrew obiegowym argumentom I dywagacjom tutaj, tak rzeczywiście nie hostia I nie Pan Jezus "roznosi wirusa", tylko osoba, czyli szafarz który podaje ją do ust najpierw jednemu, potem następnemu wiernemu. Jak można pisać takie bzdury, jak, cyt. "Podajac na reke dotknalem lub czesciej zostalem dotkniety przez co najmniej 1/3 osob. Podajac do ust kontakt zdarzyl sie tylko raz. Na to bylem przygotowany, oczyscilem odpowiednio palce i udzielalem komunii sw. dalej. Procentualnie czesciej mialem kontakt z rekami anizeli z jezykiem / wargami. W przypadku kontaktu z ustami, oczyszcilem palce." Do czego zmierzam, podawania komunii już od dawna budziło moje wielkie wątpliwości w czasach kiedy jeszcze nie słyszano o Covid, jak niby światli ludzi mogą mieć w ogóle rozkminkę na temat czy w ogóle dawać komunię w obecnej sytuacji? Jak ksiądz "zbada" swoimi zmysłami, że wierny jest lub nie jest chory? A gdy dotknie ust, czy dłoni niechcący, to to "obmycie palców" jest wystarczające?
1 miesiąc temu / Bella
 
Nalezy tez postawic pytanie czy ksiadz moze zabraniac uczestnictwa we Mszy Swietej wiernym pod wplywem spektaklu medialnego.pod pojeciem spektaklu medialnego nie mam na mysli nieszczescia doczesnego ludzi ktorym zabraklo zdrowia lecz robienie z igly widly.
2 miesiące temu / Nick
 
Uzza nie był księdzem, Uzza nie miał konsekrowanych rąk
2 miesiące temu / katolik
 
Ludzie, opamiętajcie się. Odpowiedzcie sobie czy wy szczerze wierzycie w najprawdziwszą obecność Jezusa Chrystusa w Komunii Świętej. Boicie się zachorowania a nie boicie się okazać braku szacunku Bogu samemu. Komunia Święta tylko na klęcząco i do ust, choćby świat się walił. PRZYTACZAM SŁOWA, KTÓRE SAM JEZUS I MATKA BOŻA PODYKTOWALI MISTYKOM. Matka Boża do Katrzyny Szymon:"Komunię Świętą przyjmujcie na kolanach. Każdy ma klękać na kolana przed Moim Synem Flp. 2; 10. Kiedy przyjmujecie na stojąco Ciało Mojego Syna, On bardzo cierpi i smuci się, że tak jest wzgardzony.". Pan Jezus do Michaliny Zając:"Pamiętajcie nie pozwólcie sobie podawać Komunii Świętej na stojąco, i nie odważcie się brać do ręki". Matka Boża do kapłanów przez Zofię Nosko:"Nie zezwalajcie lekceważyć Chrystusa Pana pod postacią Przenajświętszego Sakramentu. Nikt nie jest godzien brać do rąk Chrystusa Pana". Ps. Głupotę nazywacie mądrością. W buzi wirusa ma os zarażona, na dłoniach może mieć każdy.
2 miesiące temu / Grabowska B.M.
 
Przypomina się, że ?każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust? Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ?RedemptionisSacramentum?, Instrukcja o tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią, 25.03.2004, nr 92. W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę, można tylko do tego zachęcać zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej KEP z dn. 12.03.2020. Należy tak organizować udzielanie Komunii Świętej, aby nie naruszyć wrażliwości osób mających trudność w przyjęciu Komunii Świętej na rękę. Jeśli część wiernych przyjmuje Komunię Świętą na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby obu grupom Komunii udzielali różni szafarze lub też by osoby przyjmujące Komunię do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących Komunię na rękę. Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio, w miarę możliwości, zdezynfekowali sobie dłoni
2 miesiące temu / wypowiedź prez
 
Przypuszczam, że 95% przyjmujących na rękę, nie ma tak czystych intencji jak Uzza, gdy chciał ratować Arkę. Uczynek Uzzy nie spodobał się Bogu Druga Księga Samuela, rozdział 6.
2 miesiące temu / uuuu
 
Dyskusja o sposobie przyjmowania komunii to burza w szklance wody.Liczy się tylko czyste serca
2 miesiące temu / pp18
 
https://www.facebook.com/40dnipokuty
2 miesiące temu / rafał
 
Jako ksiadz pracujacy na Zachodzie, gdzie udzielanie komunii sw. na reke jest powszechne, wtrace swoje trzy grosze. Szczerze mowiac zdziwilo mnie tak kategoryczne zarzadzenie biskupow polskich. Jak juz wspomnialem, wiekszosc przyjmuje tu Cialo Chrystusa na reke. Sa jednak ludzie, ktorzy chca przyjmowac do ust. Gdy biskupi zarzadzili udzielanie tylko na reke, zaczalem dokladnie obserwowac, jak to wyglada, bo ludzie nie posluchali biskupow. Ci "ustni" chcieli nadal do ust. Podajac na reke dotknalem lub czesciej zostalem dotkniety przez co najmniej 1/3 osob. Podajac do ust kontakt zdarzyl sie tylko raz. Na to bylem przygotowany, oczyscilem odpowiednio palce i udzielalem komunii sw. dalej. Procentualnie czesciej mialem kontakt z rekami anizeli z jezykiem / wargami. W przypadku kontaktu z ustami, oczyszcilem palce. Czy ludzie bioracy komunie sw. do reki i dotykajacy mnie, czyscili rece przed przyjeciem Chleba eucharystycznego? Pytanie retoryczne.
2 miesiące temu / yahoo
 
Czym innym jest głęboka wiara, a czym innym jest głupota. Można wyskoczyć z samolotu bez spadochronu z monstrancją i wierzyć, że się to przeżyje. A jeśli się nie przeżyje, to pozostali mogą wierzyć, że Bóg tak chciał. Ale to z wiarą nie będzie miało nic wspólnego. "Kościół ... dał jednoznaczną odpowiedź", przy czym ta odpowiedź nie jest dogmatem po wsze czasy. Przez wieki jedynym wytłumaczeniem przenoszenia chorób było "morowe powietrze". Podczas epidemii grypy nazywanej niezbyt słusznie hiszpanką nie znano jeszcze dokładnie mechanizmów działania wirusów. Każdy, kto ma wykształcenie przyrodnicze niekoniecznie medyczne, jest w stanie zdecydowanie odróżnić obecną sytuację od wszystkiego, co było wcześniej. ISTNIEJE GRZECH NARAŻENIA BLIŹNIEGO V przykazanie. Zarażanie poprzez udzielenie mu komunii z wirusami jest takim grzechem. W ten sposób można stać się przyczyną śmierci człowieka. A jeśli ktoś dalej swoje, to niech skacze z monstrancją ze spadochronem.
2 miesiące temu / anendotos
 
Jest stan wyjątkowy, epidemia, a niektórzy powtarzają jak mantrę o złu podawania komunii na rękę w normalnych czasach. Ludzie, potem ci z zewnątz mają nas wierzacych za ciemnotę. Myślenie nie boli, Bog dałna rozum. Dostosujcie się i pokażcie rozwagę
2 miesiące temu / eeeeeeeee
 
Sw.Matka Teresa z Kalkuty powiedziała że największym złem wspołczesnego świata jest Komunia na rękę,jest to większe zło od aborcji.Daje to do myślenia.
2 miesiące temu / Maria
 
To działa w obie strony: ?Święci szafarze nie mogą odmówić sakramentów tym, którzy właściwie o nie proszą, są odpowiednio przygotowani i prawo nie zabrania im ich przyjmowania?. Czyli jeśli ktoś prosi o Komunię Świętą na rękę, w sposób właściwy, określony w prawie, to kapłan nie może mu odmówić.
2 miesiące temu / x.Tomko
 
Jednak "nie dzielmy włosa na czworo"/por. tzw. brzytwa Ockhama. Dystans, istota, sens. Reszta to są dodatki, kontext i uwarunkowania.
2 miesiące temu / Paweł K.
 
@Tomek To nie była żadna "msza", tylko jakiś spęd sekty protestanckiej. Z Kościołom nie ma to nic wspólnego.
2 miesiące temu / aer
 
U nas jest nakaz z góry od Biskupa Dajczak, ze na reke. co robić. Kapłani muszą byc posłuszni decyzji Biskupa. Co robić?
2 miesiące temu / Mimi
 
@DamianK: Dziękuję za uzupełnienie. Także jestem przekonany, że Pan Jezus nikogo przez Hostię nie zarazi, ale raczej trudno w krótkim komentarzu przeprowadzać dowód teologiczny - zresztą nie umiałbym tego zrobić. Z braku kompetencji skupiłem się na płaszczyźnie czysto materialnej.
2 miesiące temu / Tolek Banan
 
@Tolek Banan, odnośnie kwestii technicznej to Pan Jezus nie zarażał się od trędowatych i innych chorych. On ich uzdrawiał. Kościół teologicznie ustalił, że konsekrowana Hostia czyli Pan Jezus osobiście nie może zarażać. Bodajże św. Tomasz z Akwinu już tego dowiódł, ale nie mam co do tego pewności, co za proces za tym stał. Pozdrawiam i z Panem Bogiem.
2 miesiące temu / DamianK
 
Taka kwestia techniczna - załóżmy, że ktoś po Mszy św. zachorował... Nie ma żadnej możliwości stwierdzenia, czy zarazek przedostał sie przez Hostię, czy winny sposób. No bo jak? Trzeba by każdą Hostię przed podaniem poddać badaniu laboratoryjnemu. Niewykonalne. Nie można więc powiedzieć "Hostia zaraża" lub "Hostia nie zaraża", bo nikt tego nie wie. I najważniejsze: Eucharystia jest POKARMEM NA ŻYCIE WIECZNE a nie gwarancją "zdrówka", wiara nie ma chronić przed chorobami a przed grzechem, wiecznym potępieniem etc... Oczywiście cuda i uzdrownienia są możliwe, niemniej każdy wierzący na coś choruje i każdy na 100% umrze. Ważne, żeby umarł w łasce i trafił do nieba.
2 miesiące temu / Tolek Banan
 
cyt" Obowiązuje nas nauka Kościoła, a nie prywatne objawienia" wszystkie uznane dziś objawienia były najpierw prywatne
2 miesiące temu / do Nick
 
Łatwiej jest kapłanowi umyć oraz dodatkowo zdezynfekować jego dłonie niż całemu kościołowi wiernych ręce umyć i odkazić.Chyba, żeby kropielnice napełnić środkiem antybakteryjnym. Czyżby już zaprzestano uczenia księży, jak mają bezdotykowo podawać Najświętsze Ciało Pańskie do ust komunikującym?
2 miesiące temu / Katolik
 
Zawsze przyjmuję na klęcząco, dopóki mi się kolana zginają będę tak robił. A jeśli chodzi o przyjmowanie Komunii Świętej na rękę: to brak poszanowania dla Ciała Chrystusa i brak zachowania zasad higieny. To pierwsze: tylko kapłan ma poświęcone dłonie i tylko on może dotykać Ciała Chrystusa, drugie: branie w łapy Hostię sprawia, że dodatkowo z naszych dłoni może wirus przejść na Ciało Chrystusa.
2 miesiące temu / fragles
 
Piękne....a tak szybko zapomniane prawdy.....
2 miesiące temu / Alicja
 
Pytanie jest zupełnie inne: Po co komu przyjmowanie Komunii Świętej, jeżeli nie wierzy w Moc Sakramentu? A tym właśnie jest w ogóle przypuszczanie takiej możliwości, że Komunia może obdarować chorobą! PARANOJA w galopie! Jest jeszcze Komunia Duchowa, dla niewiernych Tomaszy.
2 miesiące temu / AndrzejBR
 
ja przyjmuję komunię świętą na kolanach ze skrzyżowanymi rękami na piersi .moja mama przyjmuje komunię świętą na stojąco bo ma chore nogi .uważam że każdy kto może uklęknąć powinien przyjmować komunię święto na klęczoco
2 miesiące temu / mateusz
 
do ja-Obyś był tym ostatnim sprawiedliwym, który POTOP powstrzyma! Najprościej jak można, udowodnijmy, że każdy z nas stanie się tym, u kogo Nasz Zbawiciel Tę Wiarę ZNAJDZIE!!! = gdy PRZYJDZIE!!!
2 miesiące temu / AndrzejBR
 
"Świat mógłby istnieć bez słońca, lecz nie mógłby istnieć bez Mszy Świętej ? mawiał św. o. Pio do zgromadzonych na sprawowanej przez niego Najświętszej Ofierze" Świat zmierza ku zagładzie, a szatan się cieszy... Chyba nigdy nie byliśmy tak blisko skraju przepaści... "Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę, gdy przyjdzie?"
2 miesiące temu / Ja
 
Ufac Kosciolowi Matce jak najbardziej ale mentalnym protestantom w katolickich szatach wilkom w owczych skorach i innym przebierancom wyslannikom ciemnej strony do bezszelestnego rozmontowywania istoty Katolicyzmu i podmiany kosciola wytrychem pod latarnia jest najciemniej w zyciu!
2 miesiące temu / Nick
 
Są takie piękne dokumenty Kościoła od czasów Piusa V. Chciałbym przeczytać art. tutaj odwołujący się do pieknej Tradycji Kościoła. Przecież to są dokumenty jednoznaczne, druzgocące współczesną optykę i zastanawianie się jak przystępować do Komunii Św.
2 miesiące temu / Teoś
 
nie powinien zmuszać, ale bez przesady- czy na rękę czy do ust- liczy się przyjęcie Ciała Chrystusa, postawa wewnętrzna a nie zewnętrzna. Pamiętajmy że to jest pielgrzymka która musimy przeżyć dobrze i godnie, ale w sercu. A przyjęcie Komunii na rękę nie jest niegodne czy złe o ile jest przyjmowane prawidłowo. Ufajmy Kościołowi.
2 miesiące temu / Karola
 
@magis - czyli chleba też nie tkniesz? Ani kartofla? I łyka wody do ust nie weźmiesz? Bo może tam wirus siedzi?! Czyli wolisz z głodu umrzeć niż od wirusa?! Czyli "dzięki" wirusowi będziemy sobie fundować PRAWDZIWY WIELKI POST?! Ja nie dam rady, przyznaję bez bicia....
2 miesiące temu / poddana
 
Podziekujci za te dyskusje tworcom nowego kkk
2 miesiące temu / Maly wierny
 
@WojtekP, dokladnie co cesarskie nalezy sie cesarzowi, bo to co cesarskie nie ma nic wspolnego z wiara, a z posluszenstwem.
2 miesiące temu / Teodor...
 
U nas już w czwartek, 12 marca, na Mszy wieczorowej Komunia Święta była udzielana "na rękę". Ksiądz proboszcz podporządkował się zachęcie. Najważniejsze, że kościoły są otwarte i że kto jeszcze zdrów i odważny, może przyjść.
2 miesiące temu / Studencja_polsk
 
W RS użyto słowa na przykład, czyli analogicznie na przykład komunia na rękę, jeśli jest to forma obowiązującą,wierny może się do niej nie stosowac
2 miesiące temu / A
 
Wbrew wszystkim medrkujacym, przypominam iż jesteśmy zobowiązani do posłuszeństwa biskupowi. Jeżeli tak postanowił, to należy się dostosować. I nie ma to nic wspólnego z wiarą.
2 miesiące temu / WojtekP
 
Ten swiety rzymski byl torturowany przez diabla, diabel tez sprawial ze w dwoch miejscach przebywal razem...a ani razy nie widzial swiatlosci i nie byl tez w niebie u stop Pana Jezusa. Pan nie sprawia cierpienia. Czlowiek cierpi z wlasnej winny.
2 miesiące temu / Teodor...
 
Przede wszystkim Realna Obecnosc nie usuwa przypadlosci czyli np. smaku chleba, wina czy np. wirusa, który mógł sie tam dostać.
2 miesiące temu / magis
 
Czy na stojaco,kleczaco,czy na rękę jest decyzja wiernego na zasadzie analogii
2 miesiące temu / Anna
 
"Nie będziesz wystawiał Pana Boga swego na próbę". Wiara nie zwalnia od myślenia.
2 miesiące temu / pw
 
Znakomitą analizę zagadnienia zamieścił Ksiądz Adam Skwarczyński na stronie "Paruzja, Iskra z Polski". Chociaż nie lubię przyjmowania Komunii do ręki, zgadzam się ze wspomnianą analizą całkowicie. Zapraszam do lektury. Michał Obrębski
2 miesiące temu / Michał Obrębs
 
- rozmawiajmy uczciwie chociaż - nie sugerujcie, że ktoś twierdzi, że to Komunia-Ciało Boga może zarazić wirusem! Nikt tak nie twierdzi! Przyjmując Komunię, wierni często dotykają ustami czy językiem palców kapłana, więc to tylko ten dotyk naszych-ludzkich ciał może przenieść wirusa! Bóg pod postacią chleba jest "poza wszelkim podejrzeniem!" JAK to Święte Ciało Boga podać do ust,żeby wyeliminować "lizanie" palców kapłana? To jest MOŻLIWE! Wystarczy tylko uwaga,spokój i ostrożność kapłana + wiernego! Opłatek jest wystarczająco duży, żeby położyć Go na języku BEZ stykania się naszych ciał! Kapłani muszą tylko przekazywać Ciało Boga godnie i nie "na wyścigi"! A wierni nie muszą jęzora wyciągać jak krowa po trawę na łące! GODNEGO przyjmowania Komunii musimy się uczyć! To chyba nie jest poza naszymi możliwościami?!
2 miesiące temu / optymistka
 
Artykuł w tytule mówi o Komunii na ręke, a wyjasnia tylko kwestie postawy. To, że moge wybrać czy chce klęczeć czy stać to już wiem, a co z pytaniem postawionym w tytule artykułu?
2 miesiące temu / eldon
 
No dobra, ale w RS jest tylko mowa o postawie klęczącej i stojącej, którą wierny ma prawo sobie wybrać. Jednak o kwestii przyjmowania na ręke nie ma nic... .
2 miesiące temu / tito
 
to nie mój argument tylko abp Gądeckiego z 2005 roku
2 miesiące temu / ale do M.
 
Tak, że kochają bardziej i że naprawdę wierzą, że to nie tylko opłatek, ale prawdziwy Bóg. Wyobraź sobie, że Bóg w postaci cielesnej, widzialny stanąłby przed Tobą, co byś zrobił? W Apokalipsie wszystkie chóry anielskie i święci padają na twarz przed Bogiem, a my?
2 miesiące temu / [email protected]
 
Osobiście przyjmując Komunię świętą, odruchowo wstrzymuję oddech, nie chucham księdzu na rękę.
2 miesiące temu / [email protected]
 
Dziś u franciszkanów konwentualnych na Starym Mieście w Warszawie dostaliśmy Komunie św. do ust. Byłam dumna z postawy Ojca i wiernych.
2 miesiące temu / Mao
 
Abstrahując juz od wiary/niewiary, nakaz przyjmowania na rękę wydaje mi się zrzucaniem odpowiedzialności a wg mnie to wogole jeszcze podwyzszeniem ryzyka zarażenia. A jakoś nikt nie mówi o smarrfonach- co z tego ze umyew w domu ręce jak za chwile złapie telefon którego uzywalam w autobusie.na smartfony nikt się nie rzuca ale na ciało Pana Jezusa juz owszem, jak najbardziej i od zawsze..
2 miesiące temu / Sz
 
@ale: A skąd wiesz, że nie udzielił im pierwszej Komunii św. do ust? Greckie słowo lambanein, które zostało przetłumaczone na język polski jako "bierzcie", może również oznaczać "przyjmować, otrzymywać".
2 miesiące temu / M.
 
Do Tomka. "Opłatkiem" to dzielisz się w wieczór Wigilii Bożego Narodzenia. Na Mszy Świętej katolik w Hostii przyjmuje Ciało Chrystusa. Zachęcam do poczytania o cudach eucharystycznych w Sokółce i Legnicy. Może coś się rozjaśni. Pan Jezus uzdrawia, nie zaraża. Nadzieja tylko w Nim. Czego życzę także Tobie, Tomku.
2 miesiące temu / Anna
 
A ja mam inny problem: na jakiej podstawie Kościół stwierdza, że komunia do ust stwarza większe zagrożenie zarażeniem, niż komunia na rękę? Czy władza kościelna dysponuje naukowymi badaniami, na które może się wiarygodnie powołać, że tak rzeczywiście jest? Obawiam się, że mamy tutaj do czynienia z szeregiem słabo uzasadnionych domysłów, myślenia życzeniowego i dorabiania teologii do czegoś, co może zupełnie mijać się z prawdą. Orzekanie o tego typu kwestiach ewidentnie wykracza poza kompetencje władzy kościelnej, wobec czego można podejrzewać, że jakiekolwiek niemerytoryczne postanowienia w tej kwestii są z definicji nieważne.
2 miesiące temu / concillarius
 
Jezus mówił "Bierzcie- rękami - i jedzcie... nie wkładał im do ust
2 miesiące temu / ale
 
Ksiądz nie ma prawa nakazać przyjmowania Komunii Świętej na rękę,ten ,kto tak robi, ciężko grzeszy.
2 miesiące temu / Biały
 
DO Tomek : kobieta w Korei nie poszła na mszę św. tylko na zgromadzenie sekty czytacie lewackie media i podajecie dalej fałszywe wiadomości
2 miesiące temu / werf
 
@lol, oczywiście, że odejść. Nie można dać się zaszantażować. Lepiej nie przyjąć komunii wcale, niż uczynić to w sposób niegodny
2 miesiące temu / Wernyhora
 
"Co tacy zwolennicy chca udowodnic? Ze kochaja bardziej...?" To Twoja ideologia i wszystkich tych, co dzielą na zwolenników/przeciwników, stąd tyle problemów.
2 miesiące temu / lol
 
Ad. Tomek Dla nas wierzących to nie jest opłatek tylko hostia. Ciało Chrystusa.
2 miesiące temu / Jola
 
To nie kwestia prywatnych objawień. Komunia powinna być przyjmowana godnie.
2 miesiące temu / panda
 
Tylko, ze argumenty tych co chca przyjmowac Komunie wylacznie na kleczaco i do buzi sa w mojej ocenie niespojne i slabe teologicznie. Nie maja zadnego uzasadnienia w PŚ. Po co wiec ta niby walka? Co tacy zwolennicy chca udowodnic? Ze kochaja bardziej...?
2 miesiące temu / magis
 
Ks. Marcin WĘCŁAWSKI!
2 miesiące temu / Jan
 
W Korei Południowej zarażona kobieta poszła na mszę, efektem było setki zarażonych za parę dni. Jak myślicie, że machanie krzyżem uchroni was przed chorobą to jesteście bardzo oderwani od rzeczywistości. Jak ksiądz wydaje komunie świętą do ust, wierni chuchają mu na rękę, a potem on tą samą ręką daje setki ludziom opłatek, to zagrożenie nie tylko dla wiernych ale dla samego księdza, nie dziwie się, że część księży obligatoryjnie daje opłatek na rękę.
2 miesiące temu / Tomek
 
Cyt "nie ma lepszego, lub gorszego sposobu przyjmowania Komunii św. Obowiązuje nas sposób ustalony w danym kościele i do niego mamy się dostosować. Pamiętajmy! Obowiązuje nas nauka Kościoła, a nie prywatne objawienia, choćby bardzo pobożne. Jeśli stawiasz się wyżej i twierdzisz, że sam wiesz lepiej, już zgrzeszyłeś pychą." pycha to jest popelnic taki tekst.
2 miesiące temu / Nick
 
A ręce są czyste?! Paluszki?! Dłonie...
2 miesiące temu / PI Grembowicz
 
Ludzie dbajcie o siebie, mamy 21 wiek- można uczestniczyć w mszach online, szanujcie naukę- skupisko ludzi starszych to raj dla koronawirusa. I w końcu otrząśnijcie się- Konferencja Episkopatu Polski została anulowana właśnie przez koronawirusa. Czyli duchowni dbają o siebie a o Nas nie?
2 miesiące temu / See
 
A jak ja odmówię przyjęcia Komunii na rękę, gdy mi tak zechcą podać i odmówią inaczej przed ołtarzem, to wstać i odejść?
2 miesiące temu / lol
 
W archidiecezji katowickiej w niektórych kościołach jest NAKAZ Komunii świętej na rękę. Dziś ludzie z w kościele zostali zaskoczeni. Nie ważne czy ręce mieli czyste,nie było innej opcji...
2 miesiące temu / Ja
 
W Krakowie nie tylko "włodarz wspomnianej parafii " tak zarządził.Inni idą w jego ślady, powołując się dodatkowo na pierwotność tej formy przyjmowania Ciała Pańskiego . vide parafia św. Jadwigi Królowej na Krowodrzy.
2 miesiące temu / ena
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.