DZIŚ JEST:   12   GRUDNIA   2019 r.

NMP z Guadalupe
Św. Finiana z Clonard
Bł. Konrad z Offidy
 
 
 
 

Czy Kościołowi grozi dziś schizma? Abp Henryk Hoser o przetrwaniu turbulencji

Czy Kościołowi grozi dziś schizma? Abp Henryk Hoser o przetrwaniu turbulencji
Źródło: yotutube.com / Salve TV

Kościół katolicki czeka schizma? W ocenie abp. Henryka Hosera, nie ma pewności, że do niej nie dojdzie. - W każdej chwili może nastąpić schizma. Tego nie można wykluczyć i tego nas uczy historia. Niemniej trzeba robić wszystko, aby do niej nie doszło – powiedział w SalveTV.

 

Abp Hoser pytany o podziały w Kościele ocenił, że to, co obserwujemy w świecie, zapewne dotrze też do Polski i ma to związek z łatwą komunikacją. Jak jednak dodał, podziały w Kościele istniały zawsze i o tym pisał już św. Jan i św. Paweł i były to podziały dramatyczne. - Spowodowały one np. szybkie rozrastanie się islamu w Afryce Północnej, która była chrześcijańska – mówił. Arcybiskup zauważył, że w czasach „turbulencji” chrześcijanie nie byli odporni i „najeźdźcy” pozbawieni przeciwnika „wchodzili jak do siebie”, tak doszli do Hiszpanii, Francji. - To zawsze było efektem słabości chrześcijan - dodał.

 

Abp Hoser zauważył, że podziały w Kościele były i w późniejszych czasach: to schizma z Kościołem wschodnim i powstanie prawosławia, reformacja, kiedy powstawały wspólnoty protestanckie, czy ruchy starokatolików po Soborze Watykańskim I. Jak jednak dodał, „Kościół ma ogromną siłę utrzymywanie się w pionie, pewnego rodzaju reakcji na te podziały”, a wynika to z faktu teologicznego, że „duszą Kościoła jest Duch Święty”.

 

Hierarcha zauważył, że sytuacja w Kościele jest odbiciem tego, co się dzieje na świecie. Tu zaś z jednej strony postępują procesy globalizacyjne, a z drugiej następuje fragmentyzacja i powstają ogniska trudne do opanowania, mnożą się konflikty. - Nie ma wspólnego mianownika dla tego świata. Kościół jest jedną taką instytucją, istniejącą nieprzerwalnie od 2 tys. lat – dodał. Dlatego też Kościół jest tu pewnym odniesieniem. I choć „turbulencje” występują, to wiemy, że z pomocą Ducha Świętego, Kościół jest w stanie je przetrwać. Potem następuje odnowa.

 

Abp Hoser zapytany o to czy dziś Kościołowi grozi schizma zauważył, że „nie ma pewności, że do schizmy nie dojdzie”. - W każdej chwili może nastąpić schizma i tego nie można wykluczyć, i tego nas uczy historia. Niemniej trzeba robić wszystko, aby do niej nie dochodziło. Św. Jan Paweł II często brał w opiekę grupy ryzyka i mimo wszystko doprowadzał do jedności z Kościołem. I to jakoś się udawało – powiedział.

 

Arcybiskup nie ukrywał, że sytuacja Kościoła jest trudna, co pokazały sesje synodu o rodzinie, na których padały zgoła odmienne oceny sytuacji. Tak Afryka nie widziała zagrożeń, a Europa dostrzegała, że wymiera. Stąd też Franciszek dał więcej swobody krajowym episkopatom, by te zróżnicowały duszpasterstwa do potrzeb społeczeństw, w których działają. - Niemniej trzeba zachować jedność Kościoła, ona powinna być nadrzędna. Należy zmierzać do jedności Trójcy Świętej, a nie do rozproszenia ludów i narodów – mówił.

 

Wierni, jak dodał abp Hoser, winni okazywać swoje obawy, lęki, a ten głos musi się liczyć, ale z drugiej strony lud potrzebuje oświecenia. Trzeba też pamiętać, że Jezus mówił: „Pokój wam” i „Nie lękajcie się, Ja jestem z wami”.

 

Źródło: SelveTV

MA


DATA: 2018-04-12 13:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Warto zauważyć , >ogólniki i niedopowiedzenia< Bp Hozera w Jego wypowiedzi. Potwierdzają one domniemanie, że wielu Hierarchów dystansuje się od JEDNOZNACZNEJ OPINII W TEMACIE ROZŁAMU i jego faktycznych przyczyn. Łatwiej i BEZPIECZNIEJ jest mówić o dawnej historii niż o tym co się dzieje w realu - od II S.W. - czego jesteśmy świadkami. Przywołany przez Biskupa Jan Paweł II >, który często brał w opiekę grupy ryzyka i mimo wszystko doprowadzał do jedności z Kościołem. I to jakoś się udawało ?< , JEDNOZNACZNIE POTĘPIŁ i ekskomunikował Bp Lefebvra i założone przez Niego Bractwo Piusa X . Czy należy snuć przypuszczenie, że tzw. >grupą RYZYKA< doprowadzającą >do turbulencji< są TRADYCJONALIŚCI ? Nadto: Jak można mylić porządki i stwierdzać > że ?duszą Kościoła jest Duch Święty?.< Przecież słowo >dusza< przynależy do człowieka a NIE wspólnoty ludzi religijnych wierzących w Boga określających się jako kościół. Takie poetyczne eufemizmy są także przyczyną TURBULENCJI.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Czy "trzeba zachować jedność Kościoła, ona powinna być nadrzędna"? Za wszelką cenę? Za cenę odstawienia na bok nauczania moralnego wynikającego bezpośrednio ze słów Pana, zawartych w Ewangelii?
ponad 1 rok temu / Sergiusz
 
Ten "okres turbulencji"-to chyba raczej etap życia abp. Henryka-a nie Kościoła.
ponad 1 rok temu / myślę, więc jestem
 
Historia uczy także, że poglądy Hierarchów się zmieniają i to co było HEREZJĄ STAJE SIĘ DZIŚ PRZEDMIOTEM NAUCZANIA KOŚCIOŁA który ewoluuje aby zaspokoić potrzeby człowieka{vide: Luter]. Można się zdziwić słysząc od Bp Hozera>że to, co obserwujemy w świecie, zapewne dotrze też do Polski.< O jakim świecie mówi Biskup? Przecież świat od początku pozostaje w opozycji do Krzyża Jezusa Chrystusa i Ewangelii. To NIE ŚWIAT jest przyczyną zmieszania i herezji tylko REFORMY wprowadzane przez kolejnych papieży po II S.W. przy pełnej AKCEPTACJI Hierarchów Polskich. Jeśli Bp Hozer mówi, że >sytuacja w Kościele jest odbiciem tego, co się dzieje na świecie.< to potwierdza , że KSIĘŻA SIĘ SEKULARYZOWALI (ZEŚWIECCZELI) i nie są już PASTERZAMI owczarni Jezusa Chrystusa. Słowo >TURBULENCJA< w odniesienia do Kościoła, który jest niszczony świadomie i z determinacją nie przystaje do sytuacji. Kościół to NIE SAMOLOT jeśli już to Titanic.To nie wierni mają być >oświeceni< ale księża.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Mam wrażenie, że hierarchowie tkwią w jakiejś schizofrenii. Niby historię Kościoła znają, niby zagrożenia dostrzegają, tyle tyko, że wniosków brak, konkretnych działań nie ma, tylko ciągłe uniki w celu zapewnienia sobie świętego spokoju. Niby prawdę głoszą, ale cóż z tego, skoro nie do tych, którzy stanięcia w prawdzie najbardziej potrzebują. O uczynkach miłosierdzia (w tym także "Grzesznych upominać") przypominali cały zeszły rok, ale jakoś nie mogę skojarzyć, żeby otwarcie kogokolwiek z rządzących upomnieli. Co do przewrotnych nauk nieszczęsnej adhortacji najlepiej nie wypowiadaliby się w ogóle. Ale mają problem, bo Watykan już pogania polski episkopat w sprawie wydania instrukcji. Z tonu wypowiedzi abp Hosera (tej, jak i poprzednich) sądzę, że prawda i wierność nauczaniu Chrystusa chyba jednak przegrają. Już widzę zarys argumentacji: "zróżnicowanie duszpasterstwa do potrzeb społeczeństw, w których [episkopaty] działają". Straszną cenę zapłacimy za te krętactwa!
ponad 1 rok temu / Ruben
 
Sacerdos Hyacinthus - ks. J. Bałemba: Św. Paweł: "Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając stada. Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów. Dlatego czuwajcie, pamiętając, że przez trzy lata we dnie i w nocy nie przestawałem ze łzami upominać każdego z was" (Dz 20, 29-31). Ujawniają się "zamysły serc wielu" (Łk 2, 35). Apostazja coraz bardziej jawna. Dopóki jasno nie będą zidentyfikowane błędy, które od ponad pięćdziesięciu lat powszechnie deformują katolicką wiarę, trudno będzie mówić o wierności Objawieniu Bożemu oraz o powadze urzędu. Są znaki nadziei, bo przybywa dusz rozumiejących tę kwestię.
ponad 1 rok temu / Leaf427 za Sacerdos Hyacinthus
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.