DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

„Czy Kościół powinien ingerować w politykę?” - prof. Jacek Bartyzel

„Czy Kościół powinien ingerować w politykę?” - prof. Jacek Bartyzel

W dniu 26 października 2013 r. w Sali Czarnej Hotelu Tumskiego na spotkaniu Klubu "Polonia Christiana" we Wrocławiu swój wykład wygłosił prof. Jacek Bartyzel. Znany wykładowca akademicki i badacz myśli politycznej przedstawił pogłębione studium historyczne na temat relacji państwa z Kościołem. 

 

Gość klubu "Polonia Christiana" nawiązał obszernie do idei chrześcijańskiego porządku oraz relacji jakie powinny panować pomiędzy władzą duchowną a władzą polityczną. Prof. Bartyzel  Opisał również wszystkie historyczne wypaczenia godzące we właściwe rozumienie roli Kościoła w polityce. W szczególności skupił się na szczegółowej analizie genezy poglądów rewolucyjnych odmawiających Kościołowi prawa do ingerencji a nawet oceny postępowania władzy państwowej nawet wtedy gdy ta jawnie sprzeciwia się moralności lub zaczyna walczyć przeciwko prawdziwej wierze.

 

Wykład składał się z dwóch części.  W pierwszej części Gość wrocławskiego Klubu „Polonia Christiana” przedstawił teoretyczny model relacji pomiędzy państwem a Kościołem. Wykładowca przedstawił ten model w oparciu o tradycyjną naukę Kościoła. Przedstawił kompetencje władzy duchownej i władzy politycznej oraz to jak czasami te kompetencje przenikają się wzajemnie.

 

W drugiej części prof. Jacek Bartyzel przedstawił powody dla których doszło do tak poważnego rozdźwięku w cywilizacji chrześcijańskiej pomiędzy stanem postulowanym w nauce Kościoła a rzeczywistością. Przedstawił dzieje wielu błędów, nadużyć a w szczególności konsekwentny proces który doprowadził do tak poważnego kryzysu w relacjach między państwem a Kościołem. Przedstawił również jakże ważną, a obecnie błędnie rozumianą, koncepcję państwa świeckiego, które niewiele ma wspólnego z lansowanym obecnie modelem państwa neutralnego wyznaniowo, czyli po prostu państwa bezbożnego. W cywilizacji chrześcijańskiej, jak dowiódł Prelegent, nigdy nie ma i nie może być innego państwa niż świeckie, co znaczy po prostu doczesne. Takie państwo świeckie nie ma nic wspólnego z rugowaniem roli wiary i Kościoła ze sfery publicznej. Prelegent przedstawił również poglądy po stronie ludzi Kościoła stojące u podstaw faktycznego porzucenia idei państwa chrześcijańskiego, mimo iż nigdzie wprost idea ta nie została odrzucona.

Na zakończenie Gość wrocławskiego Klubu „Polonia Christiana” przedstawił wnioski z historii relacji pomiędzy państwem a Kościołem.

 

Po wykładzie prof. Bartyzel odpowiadał na zadawane mu pytania. Po spotkaniu nabywali pismo „Polonia Christiana” oraz inne publikacje związane z Instytutem Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi.

 

Za kilka dni pojawi się nagranie z tego spotkania wrocławskiego Klubu „Polonia Christiana”.

 

JJS


DATA: 2013-10-30 08:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

+
ponad 6 lat temu / ja
 
krótko: TAK
ponad 6 lat temu / jaro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.