DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Czy katolik wierny Tradycji to dziwak?

Czy katolik wierny Tradycji to dziwak?
fot. pch24.pl

Czy tradycjonalizm katolicki to coś dziwnego? W oczach świata z pewnością. Przylgnięcie do wiekowych tradycji, niedzisiejszego nauczania, oddawanie się niezrozumiałym dla konsumenta popkulturowej papki ceremoniom – to wszystko może budzić zdziwienie. Czy jednak warto się tym przejmować. Publicysta znanego katolickiego portalu przekonuje, że absolutnie nie!


Jak przekonuje Peter Kwasniewski na stronie newliturgicalmovement.org, katoliccy tradycjonaliści nie powinni przejmować się możliwością uznania ich za dziwaków. Choć niewskazane jest kultywowanie nietypowego zachowania jako celu samego w sobie, to należy także strzec się drugiej skrajności - dążenia do zbliżenia się do nowoczesnego świata za wszelką cenę. Tym bardziej, że wiele postaw może zostać uznanych za dziwne. Choćby edukacja domowa. Albo nauka oparta na klasycznych dziełach Zachodu – tak zwanych Wielkich Księgach. Mimo to jedno i drugie jest owocnie praktykowane przez wiele osób.


Cóż z resztą - zauważa publicysta - bardziej dziwnego dla przeciętnego współczesnego człowieka, niż sprzeciw wobec rozwodów, aborcji, antykoncepcji etc. Trudno się z tym nie zgodzić. Sam katolicyzm jest wszak „głupstwem dla pogan”. Wiara w Rzeczywistą Obecność, we Wcielenie, w Sakramenty - to wszystko mogą uznawać oni za coś niezrozumiałego. Przyjmując logikę liberalnych katolików opartą na ubieganiu się o opinię świata, należałoby w ogóle porzucić wiarę.


Autor omawianego artykułu przekonuje, że tradycjonaliści katoliccy powinni przestać troszczyć się o opinię świata. "Najwyższy czas" - pisze Peter Kwasniewski - "przestać się martwić o to co pomyślą ludzie i stać się świętymi głupcami chrześcijańskiej tradycji. Święty Paweł został wyśmiany w Atenach przez wyrafinowanych i podążających za modą, ale nie zmienił przesłania ani swojego stylu życia".


Publicysta porusza też kwestię oskarżania tradycjonalistów o wycofywanie się ze świata i tworzenie własnych wspólnot. Choć - jak przyznaje - może to przybierać niezdrową postać, jednak zasadniczo trudno dostrzec w tym coś złego. Przeciwnie, tego typu wycofanie to wartościowa postawa w czasach, gdy świat przestał już być chrześcijański.


Tworzenie "subkulturowych" wspólnot opartych na wspólnych wartościach to idea konserwatywnych publicystów, takich jak Rod Dreher, zwolennik tak zwanej „opcji benedyktyńskiej”. Jego zdaniem współczesne Stany Zjednoczone odeszły zbyt daleko od Boga, by np. zwycięstwo polityczne prawicy mogło coś zmienić. Wobec zdominowania przestrzeni publicznej przez wrogów chrześcijaństwa, należy jego zdaniem skupić się na przetrwaniu tradycji i kultury. Temu właśnie służyć ma tworzenie różnego typu wspólnot, mentalnie, choć nie fizycznie oddalonych od mainstreamowego społeczeństwa. Podobne idee wyrażał w swoich książkach także Benedykt XVI.


Jak podkreśla autor, etapy najlepszego rozwoju Kościoła przypadają na stulecia rozkwitu i pielęgnacji katolickich tradycji. Chodzi tu choćby o wieki XVI i XVII, gdy rozwój Kościoła w Nowym Świecie wiązał się z krzewieniem tradycyjnej Mszy i Świętego Oficjum.


Ponadto - jak podkreśla publicysta - katolicyzm jest nierozerwalnie złączony z Tradycją. Nie chodzi tu tylko o Tradycję apostolską, stanowiącą element Objawienia, lecz także poszczególne kościelne tradycje. One także zasługują na zachowanie. Możliwe zatem, że przywiązanie do nich to coś "dziwnego". Lepiej jednak być dziwakiem, niż protestantem czy modernistą – oto przesłanie Petera Kwasniewskiego.


Jest ono bardzo cenne w czasach, gdy „fajność” i dążenie do bycia „na czasie” stają się powszechne także u katolików. Wielu z nich wychodzi z założenia, że szeroko pojęta nowoczesność to sposób na przyciągnięcie ludzi, a zwłaszcza młodzieży, do Kościoła. Jednak w licytacji na „modność” Kościół i tak nie wygra z klubami nocnymi czy firmami IT. Jego siła tkwi gdzie indziej – nieustająco jest nią wierność Chrystusowi. Jest ona zawsze ożywcza i aktualna, nawet jeśli, a może przede wszystkim wtedy, gdy sprzeciwia się aktualnym trendom.
Źródło:mnewliturgicalmovement.org

mjend 
DATA: 2016-09-06 08:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Rzymski-Katolik"Tradycjonaliści są wierni Pismu Świętemu i Tradycji.Tradycjonalista znaczy Rzymski-Katolik czyli wierny Świętej Matki Kościoła"TRADYCJA ROZUMIANA TAK JAK JĄ KOŚCIÓŁ ROZUMIAŁ PRZEZ WIEKI""PO VATICANUM SECUNDUM PAN BÓG NIE ZMIENIŁ POGLĄDÓW"
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
@Chrześcijanin; bycie chrześcijaninem to jest bycie/dążenie do wierności Pismu Świętemu. Uporządkować swoje uczucia aby móc odnajdować i pełnić wolę Bożą. Czy Katolik wierny tradycji to dziwak? A czy kobieta czy mężczyzna po dwudziestce którzy są dziewicami to mają być dumni z siebie, że dają radę czy mają się tym martwić? No niestety świat już tak zgłupiał, że ludzie pozapominali o wszelkich wartościach.
ponad 3 lata temu / Krzych
 
Czy katolik może być wierny Pismu Świętemu?
ponad 3 lata temu / Chrześcijanin
 
Dla wielu tzw. tradsów kult tradycji przysłonił osobę Chrystusa.
ponad 3 lata temu / Katolik Rzymski
 
Ja bym postawił pytanie inaczej. Raczej czy to moderniści są dziwakami. Przecież to oni z ich antykatolickimi dogmatami i ich naśladowcy porzucili wiarę katolicką. Co z tego, że jest ich obecnie miażdżąca większość. Do piekła idzie się niestety całymi masami.
ponad 3 lata temu / antymodernista
 
Ano dziwak,bo nie prze do swiata tylko prosta sciezka do Boga.Jest w opozycji do wiekszosci,mody.Mysli samodzielnie(bo i Bog mu sprzyja w rozwazaniach).
ponad 3 lata temu / potato
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.