DZIŚ JEST:   23   PAŹDZIERNIKA   2018 r.

Św. Jana Kapistrana
Św. Józefa Bilczewskiego
 
 
 
 

Czy katolik może świętować Chanukę? Czyli rozterki prezydenta

Czy katolik może świętować Chanukę? Czyli rozterki prezydenta
Warszawa, 9 grudnia 2015 r. Uroczystość zapalenia światełka chanukowego w Pałacu Prezydenckim. FOT.Adam Chelstowki/FORUM

Jest jeden Bóg – to pierwsza z Sześciu Prawd Wiary. Trzecia z nich wyjaśnia zaś, że są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty. W Pana Boga w trzech Osobach wierzymy my, katolicy, a także inne chrześcijańskie związki wyznaniowe. Nie wierzą z kolei w Trójjedynego Boga monoteiści tacy jak muzułmanie i żydzi. Czy więc prezydent Andrzej Duda, katolik, powinien organizować w swoim Pałacu chanukowe zapalanie świec?

 

Jako prezydent – być może, chociaż niekoniecznie. Jako katolik – z całą pewnością nie.

 

Katolik ma swoją Wiarę, swój kult, swoje celebracje i święta. Wyznawcom innych religii trzeba okazywać szacunek należny wszystkim ludziom, ale ich błędnym doktrynom należy wyrazić jasny sprzeciw.

 

Andrzej Duda mógłby więc złożyć wyznawcom judaizmu chanukowe życzenia – dajmy na to: aby ten czas był dla nich rodzinny. Jest wszak głową państwa, w którym żyje pewna grupa żydów. Prezydent powinien bez wątpienia prezentować wobec nich serdeczne odruchy, nie zapominając jednak, że liczba judaistów w Polsce jest niewysoka i cnota sprawiedliwości wymagałaby złożenia analogicznych życzeń również innym grupom – przynajmniej tym porównywalnym liczebnie z gminami żydowskimi, którym poświęca się wiele uwagi. Prezydent-katolik nie powinien jednak uczestniczyć w celebracjach niekatolickich, w tym w judaistycznych. Nie jest bowiem ani świadkiem Jehowy, ani muzułmaninem, ani żydem.

 

Chrześcijaństwo, owszem, wyrosło z religii mojżeszowej, ale judaizmem nie jest. My, katolicy, wierzymy w Boga Abrahama, Izaaka, Jakuba, jednak za sprawą Pana Jezusa Słowo stało się Ciałem. Wiemy więc – inaczej niż pobożni żydzi w starożytnym Izraelu – że są Trzy Osoby Boskie.

 

Żyjący dziś żydzi odrzucają Boskość Pana Jezusa i nie wierzą w Trójcę Świętą, mimo że te prawdy zostały objawione dwa tysiące lat temu. Wielce problematyczne jest w tym kontekście stwierdzenie, że starozakonni wierzą „w tego samego Boga” co chrześcijanie. Dlatego też doktrynalnych błędów powielać i pochwalać nie należy. Żeby zaś modlić się za żydów, nie potrzeba modlić się z nimi.

 

Prezydent Duda dźwiga na sobie odpowiedzialność za państwo jako całość i naród jako wspólnotę. Głową państwa jest się jednak 5, 10, 30, rzadziej 60 lat, zaś katolikiem – całą wieczność. Dlatego wypełnianie katolickich obowiązków wynikających z chrztu i przynależności do Kościoła powinno być dla niego (i każdego z nas) priorytetem.

 

Urządzając zapalanie chanukowych świec w swoim Pałacu prezydent stracił równowagę między tym co ważniejsze: duchowe, a tym co mniej istotne: materialne – polityczne. Poszedł o krok za daleko. Życzenia dla społeczności żydowskiej byłyby gestem absolutnie wystarczającym. I duchowo bezpiecznym.

 

 

Michał Wałach

 

 

W roku 2017 zapalanie świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim zaplanowano na czwartek, 14 grudnia. W uroczystości weźmie udział Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą – informuje serwis prezydent.pl. Żydowskie Święto Poświęcenia trwa w tym roku od wieczora 12 grudnia do wieczora 20 grudnia.

 

 


DATA: 2017-12-14 14:57
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
25
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bóg jest jeden, ale w trzech Osobach i to jest pełna prawda wiary. Nie można wybierać sobie tylko tych prawd, które są wygodne. Żaden Żyd nie będzie świętować Zmartwychwstania, czy Bożego Narodzenia, ani żaden muzułmanin. Dlaczego więc katolicy zawsze padają na kolana i opluwają własną wiarę uczestnicząc czynnie w obrządkach innowierców? Nie wiem, nie rozumiem. Miłość jest najwyższym nakazem, ale przede wszystkim miłość do Boga, później do bliźniego, zatem nie można nad wierność własnej wierze przedkładać dobrych stosunków z innymi wyznaniami. To wygląda jak przepraszam za określenie "duchowa prostytucja". Szanujmy siebie, szanujmy swoją wiarę. Natomiast, jeżeli pan prezydent, którego osobiście bardzo szanuję, jest Żydem, to niech się do tego przyzna i nie obnosi się ze swoją katolickością. Szacunek i honor panie prezydencie, SZACUNEK i HONOR!
7 miesięcy temu / Piotr69
 
W czym problem? "Jest jeden Bóg ? to pierwsza z Sześciu Prawd Wiary." "Trzecia z nich wyjaśnia zaś, że są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty. " Na podstawie w/w - tak, czy tak: Jest jeden Bóg! A do tego w przypadku żydów i chrześcijan jest to ten sam Bóg
8 miesięcy temu / qaz
 
ŻYDOWSKA MONOLATRIA to klasyka rasizmu.Feliks Koneczny,autor oryginalnego podziału na CYWILIZACJE jako NASTĘPSTWO WYBRAŃSTWA wyeksponował ŻYDOWSKĄ,nazywając ją CYWILIZACJĄ PODWÓJNEJ MORALNOŚCI. Polski badacz antyku Tadeusz Zieliński w HISTORIA RELIGII ANTYCZNEJ jako tom III HELLENIZM A JUDAIZM opisał list rozwodowy.W swoich tezach tam zamieszczonych potwierdził,że korzeniami kultury chrześcijańskiej jest ANTYCZNA GRECJA: I.Badania naukowe pochodzenia religii tak samo ,jak i badania naukowe pochodzenia życia,są z góry skazane na jałowość ignoramus et ignorabimu. II.Jak nie może zrozumieć sztuki antycznej człowiek,pozbawiony poczucia artystycznego,tak samo nie zrozumie antycznej religii ten komu brak uczucia religijnego. III.Zapal w sercu swoim jasną pochodnię uczucia religijnego,ale zostaw w domu mdły kaganek wyznaniowości,jeśli chcesz ,żeby świątynia religii antycznej pokazała swoje cuda. IV.Bóg się objawił w Pięknie,Prawdzie i w Dobru i doskonała jest tylko ta religia,która uwzględnia wszyst
8 miesięcy temu / Mieczysław S.Kazimierzak.
 
Żydzi mają jednoznaczny stosunek do uczniów Chrystusa/chrześcijan/. Żydzi mają jednoznaczny stosunek do gojów: Rabin Owadia Josef, duchowy przywódca partii Szas wchodzącej w skład koalicji rządzącej Izraelem oznajmił, że "goje rodzą się po to, by służyć Żydom". ? Po co goje są tak naprawdę potrzebni? Będą pracować, będą orać, będą zbierać plony. My zaś będziemy tylko siedzieć i jeść jak panowie - zapowiedział rabin podczas przemówienia w synagodze. Potem porównał osoby, które nie są Żydami do... zwierząt pociągowych - pisze "Rzeczpospolita". I nic tego nie zmieni jedynie Boży cud. Ojcze Przedwieczny prosimy Cię odmień serca narodu żydowskiego.
8 miesięcy temu / Janush z Podkarpacia
 
Ten narod wszedzie miesza i nie dlugo prawdziwi polacy musieli czekac aby sie przekonac czym ta przyjazn pachnie i pokazali ze polski rzad maich sluchac bo zapalal manore to juuz jest ich bo opchodzi ich swieto i druga rzecz jak ono widza tylu brodatych to juz aa zydami bo podobni donich.
8 miesięcy temu / sanos
 
Odpowiadaja na pytanie "Czy katolik może świętować Chanukę?" to trzeba najpierw uswiadomic sobie czym jestto swieto? Kazdy moze sparwdzic, ze (cytuje za wikipedia), "Geneza Chanuki związana jest z wydarzeniami, które miały miejsce w Świątyni Jerozolimskiej 25 dnia miesiąca kislew 165 lub 164 p.n.e". Zatem jest to swieto odnoszace sie do wydarzec starszych od narodzin Jezusa o ponad sto lat. Czy ktos ma jakies watpliwosci?
8 miesięcy temu / Husarz007
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.