DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


W kościele pod wezwaniem Sw. O. Pio w Warszawie ks. proboszcz odmówił mi przy obecnych wiernych podania Komunii do ust,mimo mojej rozpaczliwej prośby, więc odeszłam i nie przyjęłam na ręke.
2 miesiące temu / Przeciwna profa
 
Ksiądz zdecydowanie powinien odmawaiać Eucharystii na rękę bo jest to profanacja.
2 miesiące temu / Zygmunt
 
Mi wczoraj odmówiono Komunii na rękę. Jest to niestety częsta praktyka. Nie spotkałam się aby odmówiono Komunii do ust. Gdybym się nie zdecydowała Byłoby to publiczne pozbawienie mnie Komunii, ekskomunika z powodu poglądów szafarza a nie obowiązującego prawa. Mam rodzine i biorę za nią odpowiedzialność. Jednak chęć przystąpienia do Komunii była silniejsza. To przykre, ze muszę mieć takie rozterki, czuć się niegodna,niewierna wątpiącą pomimo ze wcześniej tak nie czułam. Karzący wzrok Księdza mam w głowie do tej pory
2 miesiące temu / Ja
 
W mojej parafii księża niechętnie udzielają komunii na rękę i chętnych do tego typu profanacji jest niewielu. O mój kościół parafialny jestem chwilowo? spokojny. Jeżeli jednak jakiś kapłan odmówi mi komunii do ust, to zwrócę się do pozostałych wiernych oczekujących na komunię i głośno, przy tym kapłanie, narobię mu wstydu i oświadczę, że jest to profanacja.
2 miesiące temu / Zygmunt
 
Tak, też mi odmówiono komunii do ust
2 miesiące temu / Joanna
 
Chcę zniesienia limitu uczestnictwa we mszy świętej
2 miesiące temu / Teresa Poszadel
 
Mnie dzisiaj ksiądz odmówił Komunii do ust mimo,że prosiłam.Pan Jezus został mi włożony do ręki .Wyszłam z kościoła przeorana
2 miesiące temu / jolla64
 
Muszę z przykrością powiedzieć, że byłam świadkiem na niedzielnej Mszy Świętej, kiedy kapłan w mojej parafii nie udzielił wiernemu komunii do ust. Ten pan podszedł ostatni, ukląkł, ale ku mojemu zdziwieniu komunia święta została mu odmówiona. W mojej parafii, tylko jest udzielana komunia do ręki. Przykro mi to mówić.
2 miesiące temu / Agnieszka
 
Wg EPiSkopatu Pan Jezus może zarazić koronawirusem. Kija wziąć i popędzić ich wszystkich byków, nierobów, judaszy gdzie pieprz rośnie, wybrać do rządzenia wierzących Księży, nie słuchać przebierańców na łańcuchu antychrysta
2 miesiące temu / Henoh
 
A może powinni sobie zdezynfekować sumienia.
2 miesiące temu / Franek haliniok
 
Najświętszy Sakrament powinny dotykać tylko konsekrowane dłonie.Módlmy się przez wstawiennictwo Przymasa Tysiąclecia w intencji polskich Biskupów.
2 miesiące temu / PK
 
To jest podobna sytuacja jak w przypadku aborcji . Czy można zabić nienarodzonego ? Wg takiej logiki : Jak ktoś się brzydzi, boi, tak czuje i chce to może , a jak nie to nie . Czyli diabelstwo: róbta co chcecta
2 miesiące temu / memento mori
 
Ja chciałbym zapytać, dlaczego jest zakaz używania ,,wody święconej" do pokropienia nią wiernych przed Mszą Świętą? Dlaczego nie można dostać jej w kościele, do użycia prywatnego w domu? GDZIE JEST W NIEJ JAKIEKOLWIEK ZAGROŻENIE? Tak nędznemu prochowi i robakowi, jak ja, ksiądz rzecznik ni zechciał odpowiedzieć, ale możliwe, że Zacnemu Portalowi odpowie. Czekam z nadzieją. NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS.
2 miesiące temu / Romanowski
 
Prosze otworzyc kosciół dla wiernych,Bog naszym zdrowiem i silą!
2 miesiące temu / Fatima
 
Komunia na rękę to zło duchowe, które obrazuje raz niewiarę, a dwa uderzenie w Tradycje i sacrum.
2 miesiące temu / Oliwier
 
chcą z nas zrobić protestantów i to im się w znacznej mierze udaje: komunia na rękę, Msza święta jako uczta, wspólne modlitwy z heretykami, rehabilitacja Lutra. KK zmierza ku katastrofie jak Titanic, a orkiestra gra nadal.
2 miesiące temu / Gość
 
@ @abc Spaczoną perspektywę mają ci, którzy wbrew nauczaniu Świętego Kościoła Katolickiego Rzymskiego uważają Komunie na rękę za coś, co ubliża Chrystusowi i przy pomocy argumentów m.in. z przepisów próbuję to wyjaśnić. Co do "bądź wola Twoja" - jeśli ja umrę bo się zarazę, bo Pan Jezus nie zrobi cudu przy przy Komunii - w sumie ok. Nic wielkiego się nie. Ale jeśli bym ja kogoś zaraził i ten ktoś umarł, to już bym tak łatwo nad tym nie przeszedł do porządku dziennego. Może wolą Boża było, abym posłuchał zalecenia episkopatu i wybrał Komunię na rękę, zamiast upierać się przy moich schematach pobożności?
2 miesiące temu / abc
 
Zauważyłam, że ludzie, którzy zaczęli przyjmować Komunię na rękę, albo nie wiedzą jak to zrobić, albo robią to niedbale. Nie potrafią ułożyć rąk, albo biorą Komunię odwracają się i wkładają sobie do ust idąc do ławki, lub dopiero w będąc w ławce zabierają się za spożycie. Co gorsze kapłani nie zwracają zupełnie uwagi na to, co wierni robią z Komunią. Obawiam się że będzie masa profanacji. Bardzo to przygnębiające, Ciało Pańskie jest traktowane bez szacunku.
3 miesiące temu / ola
 
@abc, masz spaczoną perspektywę, zajmujesz się przepisami kościelnymi zamiast istotą wiary. Dedykuję Ci stwierdzenie św. Pawła dla mnie żyć to Chrystus a umrzeć to zysk. Zachowaj proszę proporcję kto jest najważniejszy w Eucharystii? Jeżeli ja z szacunku dla Boga klękam to czy to źle? Żadne przepisy tego nie zmienią to kwestia zrozumienia i szacunku. A co do zakażenia, jakie masz podstawy twierdzenia, że "opłatek" zaraża. Pamietaj do zakażenia nie wystarczy, że do organizmu dostanie się wirus. Musi być w odpowiedniej dyspozycji organizm pacjenta, właściwości wirusa i odpowiednia ilość patogenu. Jak widzisz to nie jest prosty patent, 1 wirus 1 trup wiele czynników nie bierze udział w powstaniu chorób. Tu jest pole do działania Boga, tzw. cudu. Zaręczam Ci, cudów uzdrowień jest więcej niż się wydaje. Jeżeli zaś koronawirus będzie śmiertelny. To cóż zaufaj Bogu, bądź wola twoja. Bo kto chce zachować swoje życie straci je, a kto straci swe życie z mojego powodu będzie żył na wieki.
3 miesiące temu / Where
 
w archidiecezji katowickiej arcybiskup Skworc kategorycznie nakazał by przyjmować Komunię Świętą na rękę-więc o co tu chodzi ?!
3 miesiące temu / D68
 
chcesz powiedzieć, że Kościół jest odpowiedzialny za dużą rzesze zmarłych wszak, wirus grypy też zabija, w końcu na powikłania pogrypowe co roku umierają ludzie, głównie starsi, którzy masowo uczęszczali do kościołów i tak od dziesiątek lat, idąc twoim tokiem rozumowania, to Kościół jest odpowiedzialny od setek lat, że tylu ludzi poumierało, bo udzielał Komunii, no ale wirusa grypy, jak i wielu innych wirusów nie bada się tak medialnie i masowo.
3 miesiące temu / @abc
 
@do abc Cud przeistoczenia, a cud że Komunia w sposób cudowny nie przeniesie bakterii czy wirusów, które na niej się znajdą, to dwie różne sprawy. O tym, że medycznie można potwierdzić brak śmiertelnego zagrożenia ze strony SarsCov2 powiedz rodzinom zmarłych. Dla ułatwienia możesz zacząć od współbraci czy współsióstr zmarłych zakonników lub zakonnic. Że też zmarły ostatnio Kamilianin nie zaraził się na Madagaskarze różnymi śmiertelnymi chorobami, tyko koronawirusem w Polsce...
3 miesiące temu / abc
 
cyt" Prawo do wyboru przyjęcia Komunii nie oznacza, że w każdym przypadku wierny może wybrać taki czy inny sposób" No przecież rzecznik wyraźnie napisał, że jeśli chodzi o Polskę, to na pewno do ust jest prawnie powszechnie dostępna, a więc ten kto zakazuje udzielania Komunii świętej do ust działa w sprzeczności z Kościołem, czy to tak ciężko zrozumieć????
3 miesiące temu / @abc
 
@GOść O. Jacek Salii w J. Salij "Komunia na rękę" podaje, że Synodu w Konstantynopolu z lat 691?692 zakazał używania talerzyków używanych z obawy przed dotknięciem dłońmi Ciała Pańskiego - o żadnych chusteczkach nie ma tam mowy!
3 miesiące temu / abc
 
no przecież sama Przemiana jest cudem :, więc twoje myślenie jest błędne, nikt nie musi oczekiwać jakiegoś specjalnego cudu w twoim rozumieniu, dodam tylko, że skoro diabeł już wprowadził fałszywy strach przed jakimś co medycznie można potwierdzić nie śmiertelnym mikrobie, to powiem ci, że jest tysiące wirusów, którym na prawdę możesz się zarazić, a już będąc na Mszy Św w Afryce, to jak kościół nie będzie odpowiednio zabezpieczony co tam sobie biały człowiek niewierzący wymyśli, to możesz złapać, malarie, dengę i miliony chorób, może to dobrze, że czarny człowiek nie ma mediów, którymi mógłby takie głupoty przyswajać, bo straciłby od razu wiarę, zdrowia życzę i więcej rozumu i zaufania.
3 miesiące temu / do abc
 
@do abc Sprawy dyspozycji szafarza mi tłumaczyć nie musisz - przecież to napisałem w odpowiedzi. Prawo do wyboru przyjęcia Komunii nie oznacza, że w każdym przypadku wierny może wybrać taki czy inny sposób. Są konkretne przepisy mówiące o tym, że nie wolno w pewnych sytuacjach udzielać na rękę. Prawo wyboru nie jest więc prawem absolutnym. W sytuacji epidemii i kwestii dyspozycji penitenta wskazuję na jej zasadną wątpliwość - nie przesądzając sprawy. Czy nie jest materią poważną grzechu ciężkiego: 1 Odrzucanie nauczania Kościoła o dopuszczalności Komunii na rękę tożsame z oskarżeniem, że Kościół legalizuje świętokradztwo - to jest częsty powód upierania się przy wyłącznej Komunii do ust. 2 Sprawa spowodowania zagrożenia zdrowia spowodowana wyborem takiego sposobu przyjęcia Komunii, który niesie większe zagrożenie dla innych mając możliwość wyboru sposobu mniej zagrażającego - czy nie zagrażającego innym wcale, bo jak mówi rzecznik KEP ręce należy zdezynfekować.
3 miesiące temu / abc
 
@Gość Św. Cyryl Jerozolimski o żadnej chusteczce nie pisze, natomiast poleca dotknąć Komunią oczu, zwracając uwagę aby cząstki nie spadły na ziemie, czy na oczach też miał mieć chusteczkę? Teoria chusteczkowa jest mocno naciągana. Co więcej o Krwi Pańskiej pisze: "Uświęć się przez to przyjęcie Krwi Chrystusowej. Kiedy twe wargi są jeszcze wilgotne, dotknij ich rękami i uświęć nimi oczy, czoło i inne zmysły" Skoro praktyka komunii na rękę trwała 900 lat to jest logiczne że w Polsce jej nie było, po co mi to piszesz?
3 miesiące temu / abc
 
@ @abc Wymiar duchowy Eucharystii nie wpływa na materialny wymiar -właściwości fizyczne czy chemiczne pozostają . Kościół o przeistoczeniu naucza, że zmienia się istota a nie przypadłości. Możliwość przenoszenia bakterii jest przypadłością a nie istotą chleba. Komunia Święta nie ma właściwości dezynfekujących. Oczekiwanie, że Pan Jezus ma zrobić cud unieszkodliwienia wirusa zawsze gdy człowiek sobie tego życzy, jest głupotą lub grzechem - zależnie od stopnia świadomości. To twoja opinia świadczy o odrzuceniu nauczania Kościoła a nie moja. Jednak wzywam cie nie do odejścia do protestantów ale do nawrócenia i przyjęcia nauki Świętego Kościoła Rzymskiego.
3 miesiące temu / abc
 
abc - w Polsce nigdy nie było praktyki Komunii świętej do ręki, gdyż w chwili przyjęcia chrześcijaństwa przez Mieszka I w X wieku w Kościele już udzielano Komunii wyłącznie do ust, więc nie szafuj tu argumentem że przez 900 lat udzielano do ręki. Jak wiesz, lub nie wiesz, nawet gdy w pierwszych wiekach udzielano do ręki to kładziono na specjalną chustę i wierny nie brał Komunii drugą ręką, lecz bezpośrednio ustami z chusty. Nie rozumiem jaki masz interes by na tym portalu agitować za przyjmowaniem do ręki, chyba że jesteś protestantem?
3 miesiące temu / Gość
 
Eucharystia ma wymiar duchowy jak i cielesny, sprowadzanie wszystkiego do fizycznej postaci chleba jest nieporozumieniem, to lepiej idź do zboru protestanckiego tam przyjmują chleb czysto symbolicznie bez żadnych odniesień duchowych i tam rzeczywiście takie przepisy sanitarne byłyby na miejscu, zresztą już co niektórzy tak się wystraszyli wody, że zakazali odprawiania chrztów, to jest dopiero kuriozum pandemii umysłowej, żyjcie dalej w strachu i w kłamstwie, lęku, że za każdym krokiem czai się niebezpieczeństwo, a w kościele jest one największe, takie myślenie to tylko u niewierzących i nie ufających.
3 miesiące temu / @abc
 
dyspozycja szafarza nie wiąże się ściśle z grzechem przeciwko V Przykazaniu, tzn Komunia Święta zawsze jest ważna nawet jeśli kapłan zgrzeszy przeciwko V przykazaniu tzn nie udzieli Komunii do ust itd Kapłan może odmówić Komunii Świętej jeśli wie, że ktoś jest w stanie grzechu śmiertelnego, czyli zamierza przyjąć Komunie świętokradzko, np oficjalnie mówi, że jest aborcjonistą, albo, że żyje w związku niesakramentalnym i podchodzi do Komunii Świętej, wtedy kapłan może odmówić komuś udzielenia Komunii Świętej, natomiast skoro Prawo Kościele nie przewiduje zakazu Komunii do ust, a kapłan upiera się, że nie poda Komunii do ust, tzn tyle, że stawia siebie wyżej niż Bóg i Kościół i żadne wygibasy typu straszenie posłuszeństwem i podobnymi fałszywymi zagrywkami nic nie pomoże. Twierdzenie że komunia na rękę nikogo nie zarazi jest kłamliwe, bo nie mamy do czynienia z zarazą ani brudnych rąk, ani brudnych ust, ale wirusem, który nawet bez Komunii może zarazić np w kościele.
3 miesiące temu / do abc
 
"Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio, w miarę możliwości, zdezynfekowali sobie dłonie?. Kiedyś argumentem przeciwko dawaniu wiernym Komunii św. do ręki było to, że nie mają namaszczonych dłoni. Dziś wystarczy, że zdezynfekują sobie ręce. Jaki postęp, jaka nowoczesność! Kościół w Polsce już się nie podźwignie po koronawirusie. Właśnie na skutek takiego podejścia do najświętszych spraw. Rzeczywistość, która nas czeka, to puste kościoły.
3 miesiące temu / TZ.
 
@Josif i pozostali oponenci: Dyspozycja szafarza sakramentu jest nieistotna dla przyjmującego, więc rozważanie tego - zbędne. Szafarz natomiast powinien udzielać sakramentów tym, którzy są dysponowani, więc ją ocenia. Upieranie się przy Komunii o ust stwarza wątpliwość, co do właściwej dyspozycji - niektóre wskazałem w poprzednim poście. Przykład z autem - masz obowiązek jechać ostrożnie i to jest także sprawa piątego przykazania. Jeśli jesteś zarażony to przyjmując na rękę nikogo nie zarazisz, a do ust - istnieje takie zagrożenie. Konsekrowana hostia zachowuje wszystkie fizyczne chemiczne i biologiczne właściwości chleba - może więc przenosić patogeny tak jak każdy inny chleb. Poddawanie tej prawdy w wątpliwość jest kolejnym przejawem odrzucania nauki Kościoła o Eucharystii.
3 miesiące temu / abc
 
@Lex, Czyli jakieś 900 lat zanim w Kościele wprowadzono tylko Komunię do ust - przyjmowanie "na łapy" było sprzeczne z prawem Bożym? Że też Duch Św. w wieczerniku nie poinstruował wystarczająco apostołów jak maja o to zadbać, aby od początku nikt nie przyjmował "na łapy".
3 miesiące temu / abc
 
Abp Skworc nie nakazuje tylko usilnie zachęca.
3 miesiące temu / Tomek
 
@JaKim, >Analogiczna jest sytuacja w "druga" stronę - kapłan nie może odmówić udzielenia Komunii na rękę pomijając szczególne przypadki. Obie możliwości są równoważne, nie ma lepiej czy gorzej.< Otóż nie! Prawo stanowione - nie ważne czy świeckie, czy kościelne - żeby było ważne, musi być zgodne z Prawem Bożym, w tym prawem naturalnym. Inaczej jest nieważne. Komunia Święta wymaga największego szacunku, a takiego nie zapewnia przyjmowanie do łapy szczególnie ani też od "szafarzy" świeckich. Zatem wprowadzanie takiego pseudo-prawa jest bezprawne i coś takiego nie obowiązuje. Nie ważne, czy dopuścił się takiego bezprawnego stanowienia "prawa" biskup, episkopat, czy sam papież. Z drugiej strony, jeśli jakaś opcja jest nawet dopuszczona prawnie, to nie znaczy, że jest równie dobra, jak inne.
3 miesiące temu / Lex
 
Najświętszy Sakrament na rękę? A co z puryfikacją rąk, na których pozostaną cząstki Hostii? Tłumaczenie KEP jest pokrętne. Niby jest zgoda na tradycyjną i właściwą formę, ale ustawia tych wiernych w drugiej kolejności. Zupełnie tak jak z rządową aplikacją ProteGo - masz aplikację nie czekasz w kolejce, nie masz - stój i czekaj, może się doczekasz.
3 miesiące temu / PM
 
Apel do księży,aby nie narzucali przyjmowania komuni św.na rękę a zakazywali przyjmowania komunii św.do ust.Pan Jezus sobie tego nie życzy,Episkopat nie zabronił przyjmowania Komunii sw.do ust,Jestescie wyslannikami Pana Jezusa,wiec cóż Wam może sie stać?Wszystko w rękach Pana Jezusa.Pasterz dba o swoje owieczki...Wierni sa zdegustowani nakazywaniem przyjmowania komunii sw.na ręke w niektorych parafiach
3 miesiące temu / Kinga
 
Analogiczna jest sytuacja w "druga" stronę - kapłan nie może odmówić udzielenia Komuni na rękę pomijając szczególne przypadki. Obie możliwości są równoważne, nie ma lepiej czy gorzej. Pamiętajmy jednak również o miłości do drugiej osoby tzn do kapłana - skoro ma się lepiej czuć podając Komunię na rękę to nie ma powodu się napinać. Z Panem Bogiem
3 miesiące temu / JaKim
 
Proszę aby kapłani nie zabraniali przyjmowania komunii do ust jak to się dzieje w mojej parafii
3 miesiące temu / jagodka [email protected]
 
abc i faryzejskie cedzenie komara, przykazanie V w ogóle nie obejmuje przyjmującego Komunie Świętą, w której Jezus przecież nie zaraża mówimy tutaj o osobach, które nie znają własnego stanu zdrowia i tu dochodzimy do wiary, której żydzi nie mają, bo nie wierzą w Chrystusa. Przykazanie V może w takiej konfiguracji dotyczyć jedynie kapłanów, którzy np odmówili komuś Komunii Świętej i dana osoba np w tym dniu zmarła, a więc narazili kogoś na szkody duchowe, to podlega V przykazaniu, natomiast czy Komunia na rękę jest świętokradczą tego nie wiem, na pewno ma jakiś wymiar w sobie niegodności, co osoby o wyostrzonym sensus fidei dokładnie widzą.
3 miesiące temu / do
 
@abc Trzeba przeczytać powyższy artykuł ze zrozumieniem: ?Przypomina się, że ?każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust?. Wedle Twojej argumentacji to taki Kapłan, który nie chce udzielić wiernemu Komunii św. do ust odrzuca nauczanie Kościoła... I co, mamy mieć wątpliwości o dyspozycję Kapłana??? Po drugie - piszesz, że ktoś przyjmując Komunię św do ust "może zarazić innych" Analogicznie - każda osoba która kieruje samochodem może potrącić a nawet zabić pieszego lub innego użytkownika ruchu, ale nikt nie mówi, że miliony kierowców ignorują piąte przykazanie i zasadne byłoby zakazywanie im jazdy samochodem...
3 miesiące temu / Josif
 
abc, nie szafuj, proszę, takimi oskarżeniami, gdyż są nieuprawnione. Kardynał Sarah, odpowiedzialny za sakramenty w Kościele, potwierdził ostatnio, że każdy wierny może zawsze przyjąć Komunię Św. do ust, także w czasie epidemii. To jest prawo Kościoła.
3 miesiące temu / Tomasz Bartosi
 
gorszych bzdur niż u abc nie czytałam szafowanie przykazaniem V w kontekście przyjmowania Komunii Św. do ust jest wielkim nadużyciem i - co najważniejsze - godzi w przykazanie I jeżeli ludzie przyjmują Komunię Św. na rękę ze strachu przed mało zabójczym i nie tak bardzo zaraźliwym wirusem to radzę przemyśleć swoją wiarę, poza tym uważam że KK ma podstawy aby znieść w ogóle, dogmatycznie, dopuszczanie takiej formy!
3 miesiące temu / Aga
 
Warto podkreślić że wypowiedź rzecznika KEP dotyczy tylko Polski.
3 miesiące temu / Zibi
 
Lepszy rydz niz nic generalnie KEPska reakcja.Doczekamy sie kiedys jakiegos Papieza nazywajacego rebelie i profanacje po imieniu przywracajacego Komunie Swieta wylacznie na kolanach i do ust? Skoro Bogu nalezy sie Czesc i Chwala to wszystko inne moze byc juz tylko ujeciem Czci i okradaniem z chwaly.Skoro w tak fundamentalnej sprawie nie ma jasnego stanowiska to nie mozna tego wytlumazyc inaczej jak wplywem samego szatana na ksiezy i wiernych ktory wciaz ich podpuszcza.
3 miesiące temu / Nick
 
Kapłan może odmówić Komunii jeśli uzna, że wierny nie jest odpowiednio dysponowany. Jak ktoś się upiera że do ust bo na rękę świętokradztwo itd to odrzuca nauczanie Kościoła, który dopuszcza Komunię na rękę. Skoro odrzuca nauczanie Kościoła o Komunii na rekę to nie jest w jedności z Kościołem Rzymskim Katolickim!. Po drugie - jak przyjmuje do ust to może zarazić innych - przykazanie nie zabijaj ignorowane. Wątpliwość o dyspozycję - całkiem zasadna.
3 miesiące temu / abc
 
Uważasz, że chrześcijanie 900 lat popełniali świętokradztwo przyjmując Komunie na rękę? A skoro to świętokradztwo - jak to możliw ze JP II i BXVI tego nie zakazali?
3 miesiące temu / abc
 
Ja jestem wychowna żeby komunie przyjąć do ust i nie zyczę sobie żeby mi podano na rękę
3 miesiące temu / Komunia do ust
 
O, proszę: "aby nie naruszyć wrażliwości osób mających trudność w przyjęciu Komunii Świętej na rękę". To okazuje się że to nieprzyjmujący na rękę są nienormalni i mają jkąś "trudność" i dziwną "wrażliwość". KEP martwi się nie o świętokradztwo tylko o "wrażliwość" wiernych... Brak słów.
3 miesiące temu / Wojtek
 
@odszkodowania A na brodzie nie może ci się przyczepić choćby niewidoczna cząstka Ciała Jezusa Chrystusa? I co w związku z tym jesteś za zakazem przyjmowania Komunii dla świeckich?
3 miesiące temu / abc
 
zwracam uwagę na I Komunie Świętą i nowe pokolenie dzieci, które I Komunie przyjmują na rękę, następne pokolenia nie będą w ogóle uczone Komunii do ust i to jest dramat i upadek wiary, tego się bójcie!!!
3 miesiące temu / do wszystkich
 
Jestem z powiatu suskiego. Jeszcze miesiąc temu żadne prośby nie pomagały, do kościoła wejść się nie dało, bo pandemia, bo kary, bo policja, bo sanepid. Dzisiaj czytam ogłoszenia a tu ksiądz prosi o liczny udział we mszach. Teraz? kiedy ta niby pandemia narasta? Czy pieniądze się skończyły? Czy nagle Najświętszy Sakrament nie jest już nośnikiem zarazy? Boże, ratuj!
3 miesiące temu / Katolik
 
@axe @Trad @hnn? @pro - do Waszych wypowiedzi, z którymi się zgadzam dodałbym zakaz przyjmowania bezczeszczenia i profanacji Ciała Jezusa Chrystusa na tzw. rękę. Nie dość, że może dojść do pozostawienia choćby niewidocznych ludzkim okiem okruchów tego Ciała na dłoniach, to może dojść do ich utraty i upadku na ziemię. Żaden wierny, przyjmujący Najświętszy Sakrament na rękę nie korzysta z Vasculum do puryfikacji. Tak czy inaczej Bogu, naszemu Panu należna jest Najwyższa Cześć - przyjmowanie Sakramentu Komunii Świętej tylko na język i na kolanach dla wszystkich bez wyjątku, którzy są do tego tylko zdolni. Do tego właśnie kapłani i szafarze świeccy powinni "przymuszać" wiernych, aby nie było tego co proponują wszelkiej maści progresiści.
3 miesiące temu / odszkodowania
 
Do czego to doszło, że Komunia Święta do rąk w Polsce sic! staje się normą, a gorliwość w jej szerzeniu niektórych pasterzy doprowadza ich do zakazywania przyjmowania wiernym Najświętszego Sakramentu w pełni godny sposób do ust, a postawa klęcząca już w wielu parafiach odeszła w zapomnienie : Często co najwyżej przyklęka się przed tyłem osoby poprzedzającej : Kyrie eleison!
3 miesiące temu / some1
 
Obawiam się, że i ta wypowiedź rzecznika Episkopatu w sumie przypomnienie nic nie zmieni. Ludzie rozmawiali z kapłanami odmawiającymi Komunii św. do ust. Przytaczali dokumenty Stolicy Apostolskiej, KEP-u a nawet biskupa który w swoim komunikacie powielił decyzje KEP. I co? Usłyszeli, że teraz jest wyjątkowa sytuacja i mają być posłuszni pytanie komu?. Na dodatek publicznie z sarkazmem i złością na kolejnych Mszach św. odnoszono się do osob chcących przyjmować Komunię sw. do ust. Robiono to tak długo, aż wreszcie ci ludzie wynieśli się do innych parafii albo poddali się naciskom. Z tego co wiem, chodzono także i do biskupa, zgłaszano problem. I nic. Domyślam się, że jest ciche przyzwolenie na takie działania. Pytam się, jak to się ma do prawdy i do prawego sumienia. Czy może kapłan posługujący się manipulacją, półprawdą i dla swoich celów poniżający drugiego człowieka, być spowiednikiem, kierownikiem duchowym? Wiem że może, ale ja takich będę omijać.
3 miesiące temu / max
 
Zgadza sie.
3 miesiące temu / @axe
 
W wielu kościołach można przyjąć Komunię Świętą bez problemu do ust i w postawie klęczącej w Warszawie i nie tylko. Trzeba je wybierać. Natomiast w diecezji katowickiej rzeczywiście 4 maja pojawiło się niespójne zarządzenie niby zalecenie, a jednocześnie nakaz. O zgrozo jest tam też taki fragment o I Komunii Św. /Rodziców i dzieci komunijne należy roztropnie pouczyć o formie przyjęcia Komunii św. na rękę i wyjaśnić racje/. Przecież to jedyny taki moment w życiu - czy nie ma już możliwości, aby I Komunię Św. udzielić dziecku do ust i na klęcząco? Są przy tym lekarze, którzy mówią, że nie ma żadnych badań, z których by wynikało, że udzielenie Komunii Św. do ust stanowiłoby większe zagrożenie niż na rękę, natomiast udzielenie jej w postawie klęczącej jest bardziej bezpieczne od strony sanitarnej, bo nie zakłada kontaktu twarzą w twarz między wiernym i kapłanem.
3 miesiące temu / Tomasz Bartosi
 
Skoro mamy takie piękne rocznice św Jan Paweł II, kardynał Wyszyński, to przytoczę słowa Jana Pawła II cyt: "Kościół w Polsce dzięki Kapłanom jest niepokonany, jest niepokonany dzięki tej jedności kapłanów z Episkopatem i z kolei jedności całego społeczeństwa z kapłanami i z Episkopatem, ale KOŚCIÓŁ PRZEZ KAPŁANÓW TAKŻE MOŻNA POKONYWAĆ I PRZED TYM TRZEBA SIĘ BARDZO STRZEC!!! koniec cytatu. Właśnie ten drugi człon podkreślony, dokładnie obrazuje z czym mamy do czynienia. Kapłani znaczy także biskupi. Ta cicha rewolucja z Komunią na rękę właśnie przybiera taką postać cichej rewolucji niszczącej Kościół od wewnątrz, kto zna Kościół w Niemczech ten wie do czego to prowadzi i jaki jest efekt końcowy takiej rewolucji. Nie dajcie się zwieść! Wszyscy już po jakimś czasie tzw "pandemii" możemy jasno zdiagnozować, że pewne działania wynikały z czystego lęku, bądź strachu,co nie przystoi kapłanom, a diabeł takie lęki sprytnie wykorzystuje.
3 miesiące temu / axe
 
Czyli z oomunikatu wynika, ze osoby z brudnymi lapskami, ktore zalapaly kazda bakterie, grzybice i wirusa idac do kosciola,obmacaly po drodze wszystkie brudy, dodatkowo profanuja Cialo Panskie,,poprzez pozucanie partykul, sa uprzywilejowane i one moha nas zarazac! Godne i wlasciwe przyjmowanie Komunii, na kolanach i do ust, pomimo braku kontaktu z wirusem, kazdy z nas posiada enzymy w slinie, ktore eliminuja bakterie i wirusy, zmuszni jesyesmy dompayrznia na zgorszenie i czekania na swoja kolejke... Braknie chyba kamieni mlynskich w tym kraju! Chryste widac jeden koronawirus to za malo na to possoborowe modernizowanie!
3 miesiące temu / Trad
 
Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio, w miarę możliwości, zdezynfekowali sobie dłonie?. Może lepiej je odciąć? Słowa Ojca Św. Benedykta do Ciebie: ?Proszę wszystkich o odważne i zdecydowane okazywanie swej wiary w rzeczywistą obecność Pana w Eucharystii?. 29. 06. 2008r. na rozpoczęcie roku św. Pawła miliony wiernych zasiadających przed telewizorami było świadkami jak na Watykanie Ojciec Św. Benedykt XVI podawał wiernym Komunię Św. na kolanach, bezpośrednio do ust i tylko z rąk kapłana. Nie podawano natomiast Komunii Św. osobom, które chciały ją przyjąć ? świętokradzko na rękę.
3 miesiące temu / hmm?
 
Pilne. Dziękujemy za zajęcie się sprawą. Proszę jeszcze o ustalenie, co w przypadku I komunii sw?? W dekrecie z 4V abp Skworc katowicki, ....pisze, że dobro duchowe dzieci skłania, by nie odkładać I Komunii SW i zorganizować ją w najbliższym czasie i jednocześnie: "Rodziców i dzieci komunijne należy roztropnie pouczyć o formie przyjęcia Komunii św. na rękę i wyjaśnić racje". Nie podał wcześniej żadnych racji dla ogółu wiernych oprócz strachu przed wirusem. Jak mam później katechizować dzieci, których pierwsze zetknięcie z Ciałem Chrystusa będzie do ręki, bo baliśmy się wirusa? Jak później przekonywać o świętości i bóstwu, o absolutnym sacrum Hostii??
3 miesiące temu / Pro
 
Skoro Episkopat Polski uzyskał 15 lat temu zgodę na udzielanie Komunii Świętej na rękę od Papieża tłumacząc że prosili oto wierni w Polsce To czemu jeszcze nikt nie zrobił petycji zakazującej udzielania Komunii Świętej na rękę? Ja spośród ludzi chodzących do kościoła Nie znam nikogo kto Prosiłbym o Komunię Świętą na rękę ani kiedyś ani teraz w czasie epidemii.
3 miesiące temu / Katolik
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.