DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Czy Jan III Sobieski na stałe zagości w Wiedniu? Trwa akcja na rzecz budowy pomnika

Czy Jan III Sobieski na stałe zagości w Wiedniu? Trwa akcja na rzecz budowy pomnika

To niewątpliwie odważna, ale i potrzebna inicjatywa. Pomnik króla Jana III Sobieskiego już wkrótce może stanąć w Wiedniu – w miejscu wspaniałego zwycięstwa odniesionego przez polskiego monarchę nad Imperium Osmańskim. Komitet budowy pomnika pokonał wszystkie bariery biurokratyczne, pozyskał patronaty władz państwowych i samorządowych oraz niemałą kwotę pieniędzy od prywatnych sponsorów. Sprawa upamiętnienia Sobieskiego w godnym miejscu austriackiej stolicy wchodzi na ostatnią prostą.

 

Inicjatywa narodziła się w Krakowie. W pierwszej kolejności komitet budowy pomnika pozyskał potrzebne zgody i zezwolenia. Jeszcze w 2014 roku w grodzie Kraka gościli wiedeńscy radni. Zobaczywszy w pracowni wizualizację pomnika w skali 1:1, nie ukrywali zauroczenia. Podobnie jak urzędnicy z Krakowa, którzy włączyli się w akcję.

 

Dla pomnika wybrano więc miejsce – wiedeński Kahlenberg, przy Hohenstrasse, a następnie wmurowano kamień węgielny wraz z tablicą informacyjną. W dalszej kolejności, dzięki kilku prywatnym sponsorom, członkom komitetu udało się zbudować podstawę i fundament dla właściwej konstrukcji, z wpisanymi nań datą wiedeńskiej wiktorii oraz tytulaturą króla Jana III Sobieskiego. Od pewnego czasu na podstawie stoi także zdjęcie przyszłego monumentu. Teraz najważniejszym zadaniem jest zebranie brakującej kwoty 400 tys. zł, pozwalającej na dokończenie pomnika.

 

Organizatorzy dla swoich działań pozyskali patronat Ministra Spraw Zagranicznych i Prezydenta Miasta Krakowa. W promocję przedsięwzięcia zaangażowały się także Stowarzyszenie KoLiber, Związek Szlachty Polskiej Kresów Wschodnich oraz firma „Red Is Bad”. Dzięki nim powstała strona pomnik-krola.pl, służąca pozyskiwaniu wolontariuszy do zbiórki środków. Samą zbiórkę inicjatorzy uruchomili w serwisie polakpotrafi.pl.

 

Ambitny plan wzniesienia pomnika przewiduje jego odsłonięcie i poświęcenie już we wrześniu 2016 roku. Jeśli się powiedzie, nie tylko wydatnie uświetni kolejną rocznicę triumfu pod Wiedniem, ale przede wszystkim przypomni milionom Europejczyków, odwiedzających stolicę Austrii, o osobie katolickiego monarchy, bez którego nasza cywilizacja nie przetrwałaby zbrojnej nawały świata islamu.

 

Tom  


DATA: 2016-05-20 12:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wstyd! Najpierw sprawdźcie drodzy katolicy kto go wyrzeźbi(ł)- odsyłam Golgota Beskidów! Ani grosza!
ponad 4 lata temu / guter
 
Dla mnie to głupie żebyśmy sami sobie stawiali pomniki.To Austriacy powinni już dawno go wybudować. W zamian za to, w ramach wdzięczności, 89 lat po bitwie wiedeńskiej adolfki zaczęły rozbierać Polskę.
ponad 4 lata temu / mf
 
Patronat MSZ, to wszystko? Jakoś mnie to nie dziwi bo od 1945 do dziś w MSZ niewiele się zmieniło. Ten pomnik powinien finansować pan Gliński, minister kultury, który właśnie zapowiedział "program promocji Polski", lecz jest to chyba program, który ma jego wyprawować na zastępcę Kaczyńskiego ;) - jeżeli oczywiście znajdzie jeszcze jakieś pieniądze którymi tak szastał na sponsorowanie lewactwa.
ponad 4 lata temu / wars
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.