DZIŚ JEST:   20   KWIETNIA   2019 r.

Wielka Sobota

Św. Agnieszki z Montepulciano
 
 
 
 

Czy grozi nam "Nowa Jałta"?

Czy grozi nam "Nowa Jałta"?

W kwartalniku „Rzeczy wspólne” została opublikowana bardzo interesująca analiza Jacka Bartosiaka nt przyszłości naszej części Europy, ze szczególnym uwzględnieniem losów Polski. Świat zmienia się nawiązywane są nowe sojusze polityczne i militarne. W scenariuszu prezentowanym przez Bartosiaka los naszego kraju rysuje się w ciemnych kolorach, nie jest jednak jeszcze zbyt późno, by budować własną podmiotowość polityczną i ustrzec się przed konsekwencjami „Nowej Jałty”.

 

„Żadnych złudzeń, panowie!”. To przesłanie skierowane do Polaków przez cara Aleksandra II znów staje się aktualne, w związku z radykalnie zmieniającym się na naszą niekorzyść otoczeniem geopolitycznym. Istotę tej fatalnej zmiany wyznaczają: strategiczna reorientacja Waszyngtonu na Pacyfik, spowodowana wzrostem potęgi Chin (przyspieszająca słabnięcie NATO), amerykańsko-rosyjski reset i współpraca energetyczna, oraz pogłębiająca się dekompozycja Unii Europejskiej przy jednoczesnym wzroście znaczenia Niemiec, połączonym z zacieśnieniem ich więzi z Rosją.


Jeśli powyższe procesy będą postępować (a wszystko wskazuje na to, że tak będzie) nastąpi poważna rekonfiguracja ładu międzynarodowego. Dla Polski i państw dawnego imperium sowieckiego oznaczać to może – w pesymistycznym, ale prawdopodobnym scenariuszu – perspektywę Nowej Jałty. Podmiotowe aspiracje tych państw podporządkowane zostaną interesom krajów decydujących o porządku światowym z jednoczesną zmianą sojuszy, pozbawiającą Polskę oparcia w którejkolwiek z globalnych potęg.

 

Po ponad dwudziestu latach dobiegła zatem końca korzystna dla Polski pauza geopolityczna, podczas której wielu obserwatorom wydawało się, że nieubłagane prawa geopolityki zostały pokonane i nigdy nie powrócą. Iluzja była osadzona w spektakularnej supremacji USA oraz gospodarczej sile współpracującej w ramach Unii Europejskiej Europy Zachodniej. Od kiedy Niemcy, a wcześniej Prusy stały się silniejszym od Rzeczypospolitej aktorem, państwo polskie miało małe pole manewru geopolitycznego ze względu na położenie pomiędzy silniejszymi Niemcami i Rosją. Po 1989 r. Polska nie skorzystała z nadarzającej się okazji na zmianę układu sił w regionie Europy Środkowo-Wschodniej na tyle, by zneutralizować zagrożenie niekorzystnego dla nas zacieśnienia opartej o realne interesy współpracy niemiecko-rosyjskiej oraz amerykańsko-rosyjskiej.

 

Jakkolwiek tę unikalną szansę zmarnowano, wciąż nie jest za późno, aby zbudować polską podmiotowość. Dziś sytuacja jest jednak o tyle gorsza, że – ponieważ miarą prawdziwej polityki jest bycie przygotowanym na wszystkie scenariusze – musimy liczyć się z rychłym nadejściem epoki postnatowskiej i postunijnej.

 

 

Źródło: „Rzeczy wspólne”

 

 


DATA: 2012-12-20 13:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Taki nasz ogląd i pogląd dookolnego świata wynika stąd iż nie mamy głębszej wiedzy o tym dookolnym świecie.Ta wiedza leży w głębokich szufladkach.A w niej przyczyny główne narodzin Unii Europejskiej.Wiadomo od lat jakie mocarstwo wzrasta w siłę,którego stać zasypać nas wszystkich w Europie czapkami i to razem z Rosją - jaka ona długa i szeroka.Kolor tego kolosa doskonale świadczy o tym,że jednego razu może ruszyć pod znanym hasłem "Proletariusze wszystkich krajów łączcie się!!! Z tym nie ma żartów! Jednym z zapalników może okazać się Korea Północna.która pod osłoną tego kolosa wyprodukowała broń atomową.Nikt się nie odważył dać po łapkach temu czerwonemu karłowi,kiedy zabrał się za budowę broni atomowej.Mając na uwadze to czerwone potężne zagrożenie, powinniśmy się w tej sprawie dogadać z Rosją,by stanowić jednolitą siłę zdolną do obrony.
ponad 6 lat temu / Jan
 
Bóg nam zaplanował świetlaną przyszłość, ale wymaga odrobiny współpracy. Jezus królem Polski Rodacy poznajcie Rozalię Celakównę i jej orędzie dane przez Jezusa. Jezuici w Rzymie-co dalej z beatyfikacją Rozalii?
ponad 6 lat temu / Aaron
 
panstwowosc w pojeciu jakie znamy ze szkolnej historii przestala istniec okolo 10-15 lat temu. z powszechna globalizacja otrzymalismy nowy lad. nie ma w nim narodow tylko rzadzacy i rzadzeni. i kto jest kim nie da sie przeczytac w gazetach. moj prywatny szacunek jest, ze mamy wsrod 7 miliardw ludzi jakies 6,9 miliarda rzadzonych. wszystkie uklady polityczne nie maja dzis zadnego znaczenia (gazetowe pranie mozgu). nawet jesli sie to wydaje beznadziejne - probujmy jednak ratowac nasza kulture i religie. nie bedzie zadnej drugiej jalty. nie niemcy, amerykanie, zydzi, rosjanie czy chinczycy sa tu zagrozeniem. tylko zli ludzie wszelkiej nacji. walczmy przeciwko zlu, nie przeciwko narodom. jako chrzescijanin kocham ludzi niezaleznie od ich pochodzenia. mam wspanialych przyjaciol rosyjskich, ukrainskich, niemieckich, portugalskich, francuskich zydowskich, tureckich i amerykanskich. wszyscy chca zyc jak ludzie. i wszyscy czujemy sie bezradni wobec tego nowego porzadku.
ponad 6 lat temu / koloratunkowe
 
Robercie, plan Rapackiego przewidywal unie srodkowoeuropejska od polnocy na poludnie. Super-Polska to nie jest ta droga, ktora by ktos oprocz Polakow zaakceptowal. Ale Unia-Srodkowoeuropejska jest mozliwa. Chetnie widzialbym tam jeszcze naszych starych braci Litwinow mimo ze wladze obojga narodow jakos sie nie dogaduja.
ponad 6 lat temu / zbych
 
Gorąco zachęcam do stworzenia przez Polskę jak najszybciej sojuszu (unii) z Węgrami ze Słowacją. Bardzo bliskie kontakty z tymi krajami pozwoli nam na stworzenie super państwa, które oprze się zarówno Rosji, jak i Niemcom ! To jest realne zabezpieczenie Polski na przyszłość. Polskie Superpaństwo (Polska, Węgry,Słowacja). TO jest klucz do zwycięstwa !
ponad 6 lat temu / Robert
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "10927"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.