DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

Czy emocje to dobry doradca? Parlament w ekspresowym tempie zmieni prawo, by chronić maturzystów przed konsekwencjami strajku nauczycieli

Czy emocje to dobry doradca? Parlament w ekspresowym tempie zmieni prawo, by chronić maturzystów przed konsekwencjami strajku nauczycieli
FOT.Mateusz Wlodarczyk/FORUM

Tegorocznych maturzystów mogą czekać bardzo nieprzyjemne konsekwencje strajku części nauczycieli. By ochronić uczniów przed skutkami działań ZNP rządzący planują znowelizować prawo dotyczące klasyfikacji. Czy jednak emocje oraz polityczny konflikt i atmosfera szantażu to dobre okoliczności do dokonywania ekspresowych zmian w tak kluczowej i wrażliwej dziedzinie, jaką jest oświata? Ze słów polityków PiS wynika, że nie mają innego wyjścia.


Już w środę projekt nowelizacji przyjęła Rada Ministrów. W czwartek projektem zajmie się Sejm, a potem Senat. Jeszcze tego samego dnia lub w nocy ustawa trafi na biurko prezydenta RP Andrzeja Dudy. Na piątek zaplanowano publikację nowelizacji, a na sobotę wejście w życie przepisów. Mają one umożliwić klasyfikację uczniów ze szkół, w których – w wyniku strajku nauczycieli – nie odbyły się rady pedagogiczne.

 


Nowością w prawie będzie możliwość przeprowadzenia klasyfikacji przez dyrektora lub organ prowadzący szkołę (zwykle – samorządy, w przypadku szkół średnich – powiaty). Jeśli procedowanie zmian w prawie przebiegnie zgodnie z planem rządzących, to na klasyfikację uczniów pozostaną dwa dni: 29 i 30 kwietnia.


Zgodnie z początkowym harmonogramem, koniec roku szkolnego w ostatnich klasach szkół ponadgimnazjalnych ma nastąpić w piątek 26 maja. Wtedy też uczniowie powinni otrzymać świadectwa, których posiadanie warunkuje możliwość przystąpienia do matury. Nowelizacja zakłada możliwość klasyfikacji po tym terminie. Początek matur zaplanowano na 6 maja. Pisać je będzie prawie 300 tys. osób. Zgodnie z nowelizacją wydłużony zostanie także czas na zdanie egzaminu ustnego – czytamy na Twitterze szefa rządu.

 


Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego państwo ma obowiązek zagwarantować organizację matur i przystąpienie do nich uczniów w każdej szkole średniej. Szef rządu zauważył też, że pozytywnego rozstrzygnięcia tej kwestii oczekują maturzyści, rodzice, a także część nauczycieli. Komunikaty płynące ze strony organizatorów strajku prezes Rady Ministrów określił jako sprzeczne i niejasne. Tworzą one – zdaniem Morawieckiego – niepewność dla uczniów, rodziców oraz nauczycieli.


Najbliższe dni pokażą, czy wychodząca naprzeciw potrzebom tegorocznych maturzystów zmiana prawna okaże się strzałem w dziesiątkę i uchroni uczniów przed konsekwencjami strajku nauczycieli czy też czeka nas legislacyjny chaos. Ostatni raz rządzący reagowali na potrzebę chwili ekspresową nowelizacją prawa pod koniec roku 2018. Wtedy przepisy zmieniono tak, by Polacy nie odczuli skutków wzrostu cen energii elektrycznej. Przygotowana wtedy ustawa do dziś budzi emocje. Część osób twierdzi, że mamy do czynienia z „bublem prawnym”. Zwraca się też uwagę na negatywne konsekwencje tej ustawy dla rynku i branży energetycznej.

 


Źródło: rmf24.pl / interia.pl / money.pl
MWł

 

 

Polecamy wywiad pt. Podwyżki to nie wszystko! Trzeba też zawalczyć o dobrego nauczyciela

 

Polecamy również nasz e-tygodnik. Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ:

  

  


DATA: 2019-04-25 15:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chronią maturzystów a zezwalają na mordowanie dzieciątek, które za 19 lat mogłyby być maturzystami.
5 miesięcy temu / Leaf427
 
Do Paweł. A samorządy to niby skąd mają pieniądze - z podatków rodziców. Zatem nie pisz że żadnej umowy nie ma. A jeśli już narzekasz na jak to określasz "zbrodniczy system" to myślę że w pełni poprzesz ideę bonów oświatowych. A ten lansujący nierobów system runie jak domek z kart.
5 miesięcy temu / Gość
 
Do Gość O ile dobrze mi się wydaje to samorządy zatrudniają nauczycieli, nie rodzice. Żaden nauczyciel nie podpisuje żadnej umowy z rodzicem. Nie mówimy tu o normalnej sytuacji, w której nauczyciel jest najmowany przez rodziców, ale o sytuacji, w której państwo przymusza dzieci do chodzenia do szkoły i jest zobowiązane do umożliwienia tym dzieciom nauki. Dlatego nie do nauczycieli trzeba mieć obecnie pretensje, tylko do rządu, który utrzymuje ten zbrodniczy system. Jeśli coś w oświacie nie działa to jest to wina systemu, nie tych, którzy w jego ramach pracują. A argument o zmianie pracy można odnieść do każdego, tylko skoro tak nam zależy na utrzymywaniu obecnego systemu, to kto ma uczyć, skoro nauczyciel powinien się żywić swoim honorem i dobrem dzieci? Do Anna Korepetycje nie są przecież wykonywane w ramach nauki w szkole. Poza tym może tym ludziom zależy jednak na dzieciach i w ten sposób to okazują?
5 miesięcy temu / Paweł
 
Często ci sami strajkujący nauczyciele, odrywają się od strajku udzielają płatnych korepetycji by inni uczniowie mogli zdać te matury. Zakłamanie tych ludzi aż bije po oczach
5 miesięcy temu / Anna
 
Do Paweł. Nie wypisuj bzdur. Nauczyciele rozpoczynając rok szkolny zawarli umowę z uczniami i ich rodzicami na naukę i przeprowadzenie matur. Ich obecne zachowanie jest właśnie brakiem honoru, ba nawet zwykłej przyzwoitości. Malarz który zacząłby pracę u klienta a potem w połowie rzucił robotę i jeszcze miał żądania natychmiast wyleciałby na pysk, i nie zobaczył ani złotówki. Nikt nauczycieli w szkołach na siłę nie trzyma. Skoro taka krzywda to trzeba zmienić pracę. A tak na marginesie ciekawe czy zwrócą rodzicom za korepetycje wydane na przygotowanie do matur.
5 miesięcy temu / Gość
 
@ ry.janszarmach3. Co ma do tego honor? Strażakom chyba zresztą, strajkować nie wolno tzn. strajkować ignorując zgloszenia. A pożary to około 20% interwencji strażackich, tak naprawdę. Policjanci poszli na L4, mając gdzie bezpieczeństwo Polaków.
5 miesięcy temu / Skanderbeg
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.