DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2019 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

Czy ekologistom chodzi o ochronę klimatu, czy o obalenie systemu?

Czy ekologistom chodzi o ochronę klimatu, czy o obalenie systemu?
fot. Maciej Jarzebinski / FORUM

Politycy debatują na oenzetowskim szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach, a tymczasem w sobotę centrum miasta, blisko miejsca, gdzie odbywają się negocjacje i spotkania, zostało zablokowane przez policję, by umożliwić protesty ekologistom.

 

Takiej ilości służb bezpieczeństwa jeszcze nie widziałem – setki wozów policyjnych w jednym miejscu. No ale nie mieszkam w Warszawie, może tam to jest na porządku dziennym. Kogóż nie było na marszu? Zieloni, czerwoni, feministki, anarchiści, ludzie niosący tęczowe flagi z angielskim napisem „klimat”, a nawet związki zawodowe. Nie zabrakło… Obywateli RP. Polacy, Niemcy, Francuzi, Holendrzy, Hiszpanie, Szwedzi, Murzyni, kobiety o azjatyckich rysach twarzy, a nawet Maorysi.

 

Niektórzy w maskach antysmogowych, mimo że akurat w tym dniu dzięki wiatrom powietrze w stolicy Górnego Śląska było całkiem niezłe. Łącznie kilka tysięcy osób, głównie ludzie, którzy z całego świata przyjechali na COP24, ale były też „wycieczki” demonstrantów z całej Polski. To tzw. Marsz dla Klimatu zorganizowany przez fundację Strefa Zieleni, przy współudziale Instytutu na Rzecz Ekorozwoju, fundacji Piaskowy Smok, stowarzyszenia Ostra Zieleń i Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

 

Skrajni radykałowie z fundacji Strefa Zieleni na swojej stronie internetowej apelują do polskiego rządu, by „zaniechać wykorzystywania paliw kopalnych” oraz byoprzeć minimum 80% energetyki na czystej, bezpiecznej energii z odnawialnych źródeł”, a wszystkich ludzi nawołują m.in. by wyrzucali mniej śmieci, by korzystali z transportu publicznego i roweru oraz jedli mniej mięsa. Zdaniem aktywistów tej organizacji, by uratować Ziemię, „musimy natychmiast wdrożyć naprawdę radykalne zmiany naszego sposobu życia, gospodarowania i myślenia”.

 

Są kwestie ważniejsze niż miłość, niż przyjaźń, nawet niż zdrowie. Najważniejszy jest klimat. Politycy polskiego rządu, obudźcie się! Mamy najwyżej 20 lat, by przejść na produkcję energii z odnawialnych źródeł. Obudźcie się, czas ocalić nasz dom! – deklarował na proteście Wojciech Szymalski z fundacji Strefa Zieleni. Jeszcze mniej czasu daje nam Robert Cyglicki z Greenpeace, który powiedział, że według naukowców na „radykalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych” światu pozostało już tylko 12 lat.

 

Niektórzy protestujący byli poprzebierani za ginące zwierzęta. Większość niosła jakieś flagi lub transparenty, typu „Wybieram OZE”, „Naszym celem koniec węgla!”, „Matka kona, a ty co?”, „Nie ma planu B”, „Inny świat jest możliwy”, „Uratuj planetę”, „Zielony Nowy ład”, „Chcę móc spojrzeć w oczy mojemu synowi i powiedzieć zrobiłam wszystko co mogłam”, „Feministki żądają sprawiedliwości klimatycznej”, „Przyszłość jest odnawialna”, „Stop zmianom klimatycznym teraz”, „Przestańcie finansować paliwa kopalne na rzecz źródeł odnawialnych”, „Węgiel musi odejść” czy „Stop! Zabijasz mnie!”. Na wielu transparentach narysowany był symboliczny zegarek ze wskazówkami ustawionymi na godzinę za trzy minuty dwunasta, co ma symbolizować to, że pozostało niewiele czasu, by zdążyć uchronić Ziemię przed ostateczną katastrofą. Protestowano też przeciwko budowie nowego węglowego bloku energetycznego Ostrołęka C.

 

Nie zabrakło postulatów politycznych: „Czujesz klimat? Walcz z systemem”, „Zmienić system, nie klimat!” czy żądanie „roztrzaskania” kapitalizmu. A może to jest główny zakamuflowany cel ekologistów? Może właśnie chodzi o to, by na całym świecie zapanował raj wiecznej szczęśliwości, czyli ręcznie sterowany komunizm, a większość manifestujących to po prostu „pożyteczne idiotki” (kobiet na marszu było znacznie więcej niż mężczyzn), które dały się uwieść chwytliwym hasłom walki o klimat?

 

 

Tomasz Cukiernik


DATA: 2018-12-10 16:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W takim razie największym "ekologistą" jest Papież Franciszek, który do zmiany systemu, a nie klimatu nawołuje w Encyklice "Laudato Si": W tym czasie mocarstwa gospodarcze nadal usprawiedliwiają obecny system światowy, gdzie przeważają spekulacja i dążenie do zysku finansowego, skłonne ignorować wszelki kontekst oraz skutki dla ludzkiej godności i dla środowiska. W ten sposób okazuje się, że degradacja środowiska przyrodniczego i ludzkiego oraz degradacja etyczna są ze sobą ściśle powiązane. [...] Istnieją regiony, które już są szczególnie narażone na ryzyko i pomijając wszelkie katastroficzne prognozy, nie ulega wątpliwości, że obecny system światowy jest z różnych punktów widzenia nie do utrzymania, dlatego, że przestaliśmy myśleć o celu działania człowieka: ? jeżeli przyjrzymy się różnym regionom naszej planety, zdamy sobie sprawę, że ludzkość zawiodła Boże oczekiwania
7 miesięcy temu / Polska czytająca
 
Przed "protestem" szłyśmy przez rynek w Katowicach: babcia, mama, troje rozbieganych dzieci i wózek z maleństwem. Na przeciwko szła grupa "przeciwników węgla" z jakiegoś europejskiego kraju. Gdy nas spostrzegli, widać było co najmniej zmieszanie na ich twarzach i w zachowaniu, po czym prawie pod kątem prostym przeszli na drugą stronę Warszawskiej ? Było to dziwne, bardzo przykre i nieprzyjemne, ale przede wszystkim budziło pytanie "to dla kogo oni chcą ratować Ziemię".
7 miesięcy temu / Kasia
 
A wystarczyłyby powielające reaktory atomowe. Oczywiście w Polsce jako wsparcie energetyki węglowej. Trzeba zatrzymać to ekologiczne szaleństwo, zanim wydrenuje Ziemię z rzadkich pierwiastków, zużytych na turbiny oraz akumulatory. Jak zabraknie rzadkich peirwiastków, to możemy nie zdążyć z podbojem Kosmosu. Choć i w Kosmosie ekolodzy znajdą sobie pole do popisu (do POPiSu również).
7 miesięcy temu / aaa
 
Niespełna rok do wyborów. Może pajace z PiS pomyślą....
7 miesięcy temu / Tomek
 
Prawda jest pośrodku. Warto zadbać o klimat ale też mieć na względzie najuboższych..Niestety to trudne, acz nie jest niewykonalne.Zaprzeczanie wpływowi człowieka na zanieczyszczenie środowiska jak takim samym ignoranctwem, jak też przypisywania mu decydującej roli w zmianach klimatu. Prawda jest pośrodku.
7 miesięcy temu / olala
 
I jak zwykle - biznesowi giganci wypuścili na ulice swoje szczekające pieski. Współczuję tym z nich co w naiwności swojej nie wiedzą jak są manipulowani...
7 miesięcy temu / bodziej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.