DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Czy do Tczewa powrócą niemieckie nazwy ulic? Mieszkańcy: to powrót do czasów okupacji

Czy do Tczewa powrócą niemieckie nazwy ulic? Mieszkańcy: to powrót do czasów okupacji
źródło: pixabay.com

Mieszkańcy Tczewa są przeciwni umieszczeniu przez władze miasta na jednym z osiedli tabliczek z dawnymi, niemieckimi nazwami ulic. Przeciwnicy niemieckojęzycznych tabliczek podkreślają, że takie nazwy ulice Tczewa nosiły podczas niemieckiej okupacji, kiedy zamordowano wielu polskich mieszkańców tego pomorskiego miasta.

 

Tabliczki z niemieckimi nazwami ulic znajdują się na osiedlu Suchostrzygi. „To nie do pomyślenia. Nie po to tylu Polaków oddało życie za wolność i niepodległość, żeby teraz na naszych ulicach pojawiały się tablice z napisami, które obowiązywały w czasie wojny… Może niech jeszcze powieszą w Tczewie tabliczkę z nazwą ulicy z czasów wojny, która nosiła imię Hitlera” – napisała w liście skierowanym do mediów osoba, która chce zachować anonimowość.

 

Władze miasta umieszczenie tabliczek z niemieckimi nazwami ulic tłumaczą, że ulice te nazywały się tak, nie tylko podczas okupacji miasta przez Niemców, ale również o wiele wcześniej. Zdaniem Adama Burczyka, wiceprezydenta Tczewa, niektóre niemieckojęzyczne nazwy ulic pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Twierdzi on, że mieszkańcy Tczewa powinni pogodzić się z faktem historycznym, iż jak mówi: „Kilkaset lat historii Tczewa jest związane z niemieckim kręgiem kulturowym”. W odpowiedzi na to przeciwnicy niemieckojęzycznych tabliczek zapytują władze miasta: „To może by nawzajem poprosić władze Niemiec, aby wprowadziły w niemieckich miastach, w których żyje wielu Polaków, polskie nazwy ulic?”

 

Tczew nie jest jedynym pomorskim miastem, w którym władze samorządowe eksponują dawne niemieckie nazwy ulic, skwerów czy obiektów architektonicznych. Zjawisko to bardzo wyraźnie obecne jest m.in. w Gdańsku. W roku 2017 z oddanego po remoncie do użytku zabytkowego budynku gdańskiej poczty znikła polska nazwa „Urząd pocztowy - Gdańsk 2”. Zamiast niej na ścianie budynku pojawił się napis w języku niemieckim Postam. Natomiast kilka lat temu przy szkole w Kokoszkach stanął przedwojenny słup graniczny, oddzielający wówczas Gdańsk od Rzeczypospolitej, a rondu znajdującemu się w pobliżu tego słupa nadano imię Rondo Graniczne.

 

Źródło: radiogdansk.pl / dziennikbaltycki.pl

AB


DATA: 2019-08-18 11:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Są translatory niech sobie odpalą i po problemie.
3 miesiące temu / Marcin
 
Tylko patrzeć, jak te szwabskie wojtki zmienią nazwęę miasta na Dirschau.
3 miesiące temu / Zbigniew
 
Moim zdaniem zdrajców Polski i Polskiego języka należy karać karą najwyższą !!! Litość dla zdrajców Ojczyzny to zbrodnia !!!
3 miesiące temu / Zbych Adam
 
Jakie władze sobie drodzy Tczewianie wybraliście, takie owoce ich działań zbieracie. Pomyślcie o tym przy kolejnych wyborach!!!
3 miesiące temu / Nauczyciel
 
a kto te władze wybrał ? na złość babci odmrożę sobie uszy i nie zagłosuję na pis :
3 miesiące temu / V73
 
Do mojego ojca, żołnierza tczewskiego batalionu piechoty, w Tczewie na ul. Łąkowej w dniu 1 IX 1939 r. strzelał ogniem ciągłym niemiecki pilot - i choćby dlatego nie zgadzam się na niemieckie nazwy tczewskich ulic. Pewien pan, z urodzenia Polak, wysoko wykształcony historyk, twierdził w mojej obecności, że przed krzyżakami w Tczewie wtedy ten gród nazywał się Drsewo były tylko kozy jak gdyby kozy bywały na terenach bezludnych..., ze zdziwieniem dowiedział się zaraz potem, że przez kilka pokoleń panowali tam książęta z rodu Sobiesławiców.
3 miesiące temu / Konrad J. Turzy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.