DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 

Czy Chrystus wzrastał w łasce?

Czy Chrystus wzrastał w łasce?
Pietro Perugino, Ascensione di Cristo

„Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi” (Łk 2,52). „Ten fragment z Ewangelii według św. Łukasza jest często interpretowany (w sposób ocierający się o herezję) w sposób wskazujący, że w przypadku naszego Zbawiciela miał miejsce miał istotny wzrost świętości i łaski. Jednak po zastanowieniu staje się oczywiste, że coś takiego nie mogło mieć miejsca. Jezus nie mógł i nie wzrastał w świętości ponieważ od momentu poczęcia był doskonały i święty” – tłumaczy ks. Ryan Erlenbush.


Doskonałość i świętość Pana Jezusa Chrystusa jest wnioskiem wynikającym z połączenia człowieczeństwa i boskości w jednej boskiej Osobie. Właśnie dlatego, że Jezus z Nazaretu jest prawdziwym Synem Bożym, musi być (zawsze) w pełni i doskonale święty” – podkreśla duchowny na stronie Nowego Ruchu Teologicznego.

Potwierdzenie tego wniosku znajdujemy w Piśmie świętym: „A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy” (J 1,14); „Ten bowiem, kogo Bóg posłał, mówi słowa Boże: a z niezmierzonej obfitości udziela [mu] Ducha. Ojciec miłuje Syna i wszystko oddał w Jego ręce” (J 3, 34-35).


Skoro Bóg Ojciec udzielił ludzkiej naturze Syna pełnię łaski i prawdy, winniśmy wierzyć, że Chrystus był od początku w pełni doskonały. „Ponadto, skoro Jego człowieczeństwo jest dla nas źródłem łaski, konieczne jest, by był On doskonale pełny łaski jako człowiek – ponieważ mógłby jedynie ofiarować coś, co już posiadał, stad Jego świętość jest zupełnie wyższa niż świętość wszystkich świętych. W istocie, Jego świętość musi być doskonała, by mógł On być przyczyną udoskonalenia człowieka” – tłumaczy ks. Erlenbush.


„Świętość polega na dwóch cechach: wolności od grzechu i zjednoczeniu z Bogiem. Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, musimy kłaść nacisk na to, że nasz Zbawiciel był (od momentu Jego poczęcia) w zupełności i całkowicie wolny od jakiegokolwiek grzechu i od wszelkiej zmazy grzechu, a także od jakichkolwiek niedoskonałości i lub nieporządku woli i rozumu, która wynika z grzechu” – kontynuuje duchowny. Chrystus był bezgrzeszny i jest to prawdą naszej wiary. Równocześnie, nie ma większej świętości wynikającej ze zjednoczenia człowieka z Bogiem niż świętość Chrystusa, który jest Bogiem, który przyjął ludzką naturę. To konsekwencja osobowej unii boskiej i ludzkiej natury Zbawiciela, prawda wiary wywyższona już przez sobór nicejski w 451 roku. „Pod tym względem świętość naszego Pana była wrodzona, substancjalna, niestworzona i nieutracalna. Widać wyraźnie, że taka świętość nie mogłaby wzrastać w trakcie Jego życia” – podkreśla. Skoro Chrystus jest Zbawicielem, nie mógł też potrzebować takie wzrostu.


„Widzieliśmy Go jako Jednorodzonego od Ojca, pełnego łaski i prawdy. Nie może zaś być większej, rzeczy nad to, że ktoś jest Jednorodzonym Synem Ojca, ani też nic większego nad to nie można pomyśleć. Nie może więc istnieć, ani też nie można pomyśleć łaski większej od tej, która przepełniała Chrystusa” – czytamy na kartach „Sumy teologicznej”. Dalej Akwinata wyjaśnia: „Kresem zaś, do którego zmierza łaska, jest zjednoczenie stworzenia rozumnego z Bogiem. A nie może istnieć ani też nie można pomyśleć zjednoczenia ściślejszego niż to, które dokonało się w Osobie. Przeto łaska Chrystusa osiągnęła miarę szczytową i jasne jest, że wzrost jej pozostawałby w sprzeczności z Istotą łaski. (…) Chrystus bowiem, jako człowiek, od pierwszej chwili swego poczęcia posiadał niebo rzeczywiście i całkowicie. Toteż nie mogło być w Nim wzrostu łaski podobnie jak i u pozostałych mieszkańców nieba, u których łaska nie może się już powiększać, ponieważ są oni u kresu pielgrzymki” („Suma teologiczna”, T. 24, tłum. Ks. St. Piotrowicz).Źródło: newtheologicalmovement.blogspot.com

mat


DATA: 2013-10-25 07:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyli jak zwykle należy słuchać, jak "po swojemu" naucza Kościół w aktach magisterialnych :)
ponad 7 lat temu / Jarek
 
No i jak widać, każdy rozumie "po swojemu" to "co autor miał na myśli" ;)
ponad 7 lat temu / MR
 
Dziwi mnie rozwodzenie się nad tym tematem. Wszak wiadomo, że Ewangeliści to nie badacze "teotomii" lecz święci pisarze, ludzie ludziom o Bogu - Człowieku zdający relację. Żeby nie budowac wizerunku Chrystusa - Kosmity piszą językiem intersubiektywnie sensownym: rósł w łasce u Boga i u ludzi oznacza tyle, co: objawiał się jako Bóg ludziom i na łaskę ich otwierał. Faktycznie, dość często jest tak, że my proste sprawy strasznie potrafimy skomplikować.
ponad 7 lat temu / Ks. Marek Radomski
 
Rozumiem to w ten sposob , ze Jezus jako czlowiek (natura czlowiecza) odkrywal swoja Boska Nature (Boska Madrosc)jako Syn Bozy.
ponad 7 lat temu / Mg
 
Zaraz zaraz, czy sensem tego artykułu jest wykazanie że fragment Ewangelii: "Jezus zaś czynił postępy...w łasce u Boga" jest jakiś taki, hmmm, fałszywy, czy może źle przetłumaczony z oryginału? Ale jeśli tak, to podważamy tym samym Ewangelię jako objawione Słowo Boże, i każdy będzie mógł według własnego widzimisię zakwestionować jakikolwiek niepasujący mu cytat z Ewangelii!
ponad 7 lat temu / MR
 
Jednak artykuł mówi głównie o sensie wzrostu w łasce u Boga. ?Jezus zaś czynił postępy w.........i w łasce u Boga ........... .
ponad 7 lat temu / Hugon de Payns
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.