DZIŚ JEST:   26   CZERWCA   2019 r.

Św. Zygmunta Gorazdowskiego,
Św. Jana i Pawła, męczenników
 
 
 
 

Czy chodzi o Bractwo św. Piusa X? Watykaniści spekulują o przyszłości komisji Ecclesia Dei

Czy chodzi o Bractwo św. Piusa X? Watykaniści spekulują o przyszłości komisji Ecclesia Dei

Zapowiedziana likwidacja watykańskiej komisji, utworzonej w celu utrzymania tradycyjnych katolików w jedności z Watykanem wcale nie musi oznaczać zmiany na gorsze. Znany watykanista wskazuje, że zmiana może okazać się „zjawiskiem pozytywnym”.

 

Według informacji podanych przez watykanistę Marco Tosattiego, Komisja Ecclesia Dei, powołana jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II, zajmująca się sprawami duchownych i wiernych przywiązanych do tzw. Mszy łacińskiej zostanie zlikwidowana. Według części źródeł, decyzja w pełnym kształcie ma być ogłoszona na początku stycznia. Inni wskazują, że stosowny dokument jest już opracowany i podpisany, czeka jedynie na publikację.

 

Powołując się się na własne źródła w Watykanie, Edward Pentin wskazuje, że zmiana może okazać się „zjawiskiem pozytywnym”, gdyż dzięki bezpośredniemu włączeniu w prace Kongregacji Nauki i Wiary ułatwi uregulowanie stosunków z Bractwem św. Piusa X. Innego zdania jest Marco Tosatti, który wskazywał, że ograniczona strukturalna autonomia Komisji okazała się niezwykle korzystna dla integralności tradycyjnej łacińskiej Mszy Świętej. W swoim artykule Tosatti wprost zadaje pytanie czy jest to pierwszy krok do likwidacji motu proprio Benedykta XVI „Summorum Pontificum”.

 

Pentin powołuje się na tradycjonalistyczne francuskie pismo L’Homme Nouveau, które wskazuje, że tamtejsze Bractwo św. Piusa X widziało komisję bardziej jako przeszkodę w nawiązaniu bliższych stosunków z Watykanem. Przedstawiciele Bractwa pragnęli komunikować się w tych kwestiach bezpośrednio z prefektem Kongregacji, kardynałem Luisem Ladarią, niż z przewodniczącym Komisji, abp Guido Pozzo. W następstwie wieloletnich rozmów z arcybiskupem „osiągnięto nieznaczne – jeżeli jakiekolwiek – postępy”. Przełożony SSPX o. Davide Pagliarini wzkazywał, że Komisja „bardziej skupiała się na dyskutowaniu doktryny niż na omawianiu praktycznych aspektów”.

 

Pentin wskazuje, że nowe rozporządzenie może być związane z reformą rzymskiej kurii. W grę miałyby wchodzić kwestie finansowe, organizacyjne, ale także doktrynalne. Postulaty SSPX poprzez włączenie w prace Kongregacji Nauki i Wiary, uzyskałyby pewną niezależność w stosunku do opinii członków innych dykasterii np. Kongregacji ds. Kultu Bożego czy Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, które nie patrzą zbyt przychylnym okiem na Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X.

 

 

Źródło: własne PCh24.pl / ncregister.com
PR


DATA: 2018-12-28 11:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trzeba się modlić za hierarchów nowego Kościoła Chrześcijan aby się nawrócili na wiarę katolicką i szanowali Tradycję.
5 miesięcy temu / iskierka > Nr 123
 
Jest taki zamęt, że niektórzy komentujący nadal tkwią w matrixie, że obecny Kościół Katolicki to ortodoksja, a Bractwo św.PiusaX to odszczepieńcy, którzy muszą "powracać do Kościoła i katolickiej wiary". Piramidalna pomyłka. Dowodem na to jak bardzo bardzo błądzi nasz Kościół jest przykład z ostatnich dni. Ogłoszono właśnie, że następne spotkanie heretyckiej wspólnoty Taize odbędzie się we Wrocławiu, a nasi pasterze okazują radość z tego powodu, że katolicka młodzież będzie uczestniczyć w modlitwach wspólnie z heretykami! Nie dostrzegają zagrożenia, że w rezultacie takie spotkania mogą doprowadzić tylko do jednego: synkretyzmu religijnego i rozmywania katolickiej nauki.
5 miesięcy temu / tradycja
 
Najwyższy czas powrócić do tradycji z 2000 lat. Modernistyczne dziwactwa powodują zamęt w Kościele. Wydawałoby się, że Jezus uniżył się najniżej jak mógł, by nas zbawić. Jednak jak patrzę na te modernistyczne wykrętasy, to wydaje się że cześć tzw. purpuratów i kapłanów. Poniża go jeszcze bardziej. Prowadząc do profanacji Eucharystii, zwłaszcza na terenie Niemiec i reszty Europy zachodniej, ale także obu Ameryk. Do tego dochodzi lawendowa siła trzymająca władzę.
5 miesięcy temu / należałoby z tym skończyć
 
Zgadzam się z @Klaudiusz. Trzeba się modlić, aby bractwo powróciło do Kościoła i katolickiej wiary.
5 miesięcy temu / 123
 
To nie Bractwo ma powrócić do Kościoła Katolickiego tylko zmodernizowana hierarchia zreformowanego kościoła chrześcijan ma się nawrócić i POWRÓCIĆ do niezmiennej DOKTRYNY i TRADYCJI. Nie daj Boże aby Bractwo Piusa X przyjęło reformy i >nową< ewangelię postępowych oświeconych. Przeczytaj Słowo Boże :Św. Łukasz >Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój ? Nie, powiadam wam lecz ROZŁAM.
5 miesięcy temu / iskierka. > Klaudiusz
 
Wątpliwe, żeby Bractwo mając nowego szefa chciało pieczątki od Watykanu.
5 miesięcy temu / uuuu
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65113"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.