DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


@Kicek "Wyobrażacie sobie jak zgodnie z prawem kobieta wnosi o rozwód że swoim mężem kapłanem? Wyobrażacie sobie to "albo ja i dzieci albo parafia" Dlatego na poczatki "VIRI PROBATI"! Jesli zona sprawdzila sie przy mezu diakonie, dlaczego miala by w kaplanstwie wnosic o rozwod?! Pozatym nie zostanie dopuszczony do swiecen zaden diakon staly, ktorego zona po osobistej rozmowie z biskupem nie podpisze zgody na posluge meza!!! I pozatym, gdy kosciol toleruje separacje w przypadkach skluconych maluzonkow,tak w przypadku diakonow stalych, zadna separacja nie jest tolerowana. W wypadku separacji malzenskiej biskup zaklada na diakona suspende i wydala go ze stanu duchownego! Proste i jasne prawda?!
11 miesięcy temu / okirex
 
Tu nie chodzi o zarządzanie masą upadłościową. Absurd. To wyraz ducha postępackiego, w tym samym nurcie jest dopuszczanie do kapłaństwa kobiet i inne wielkie reformy. Tego nie robią tylko Niemcy, ale też moderniści włoscy, belgijscy i tak dalej. Uznawanie, że chodzi tylko o jakiś niemiecki pomysł zarządzania parafiami to relatywizowanie niebezpieczeństwa. Ale w warstwie tłumaczącej tradycję celibatu to wartościowy materiał.
11 miesięcy temu / hmmm
 
Po co o rozwód?!-Żona POPA ma pełne prawo jako, żona - wejść podczas Mszy Świętej do prezbiterium i zażądać pieniędzy na ŻYCIE! Wtedy My Wierni, musimy wesprzeć Kapłana ''w naturze'' by nie poległ w ''DUCHOWEJ KULTURZE'' ! Nawet te słowa czynią mnie bezradnym jak dziecko - bo kto to chociaż z grubsza zrozumie?
7 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Tragiczne jest to trzymanie się celibatu jako daru... to co pokazuje życie- związki księży, homoseksualizm, samotność prowadząca do nałogów, spadek ?chętnych?... to wszystko mówi samo za siebie. Jeśli ktoś pragnie życia w celibacie niech żyje ale robić z tego mus i trzymać się kurczowo w strachu o majątek kościoła a ?wciskać?ludziom bajki o wielkim darze celibatu- to ... żenujące. Instytucja KK chyli się ku upadkowi ... i dobrze. Wiara to coś wspaniałego ale nie w korelacji z oszustwem fundowanym nam przez tą korporację.
10 miesięcy temu / JaRa
 
Szczęść Boże! Jako ksiądz wypowiem się w tej materii - celibat nie jest dogmatem wiary, wielu duchownych na przestrzeni wieków było żonatych. Dziś możemy ich spotkać np. w katolickich kościołach wschodnich. Zniesienie celibatu moim zdaniem ani kościołowi nie pomoże ani nie zaszkodzi- część księży dobrowolnie będzie się na niego decydować, inni będą mogli żyć we wspaniałych rodzinach, które również będą mogły wspierać ich posługę.
11 miesięcy temu / RAZ 88
 
Wszystkie gadki o zbędności celibatu są autorstwa wrogów Kościoła Katolickiego! Żaden Katolik nie może podważać tys.lat nauczania Kościoła w imie jakiegoś "widzimisię". Tego rodzaju opinie można głosić o: kolorach ścian w ich pokojach; że jabłko lepsze od pomarańczy; czy rower lepszy od biegania; czy brydż lepszy od szachów Itp. itd. - ale wara wam od Kościoła Katolickiego. Idźcie sie zbawiać gdzie chcecie, nikt was nie zmusza przestrzegać jakichś 10 przykazań, ani słuchać Papieży, róbta se co chceta, ale nie wchrzaniajcie się do spraw których nie rozumiecie.Od Takich kardynalnych problemów wara maluczkim, bo są Kardynalne i dawno już rozstrzygnięte! Każdy ma prawo błądzić, ale biada wam gdy zmieniacie reguły określające co może być potępieniem a co nie - stajecie się małpami pod prysznicem, albo słoniami w składzie porcelany!
11 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Mnie ciekawi ilu kapłanów nigdy nie wdało się w żaden romans, ani nie skorzystało z płatnych kobiet. Jestem po prostu ciekawa, na ile rzeczywiście celibat jest ciężki dla księży. Myślę, że ludzie świeccy w temacie celibatu nie powinni się w ogóle wypowiadać - ani przeciw celibatowi, ani za celibatem. Celibat nie jest dogmatem, który jest zawsze bezdyskusyjny, a jak się w nim żyje wiedzą tylko księża. Media cały czas pokazują ludziom księży, którzy zrzucają sutanny, albo mają romanse i dzieci. A jaka jest skala tego zjawiska ? Czy to jest 1 procent rozdmuchany ? Czy to jest 50 procent?
11 miesięcy temu / ?
 
gaudium et spes pkt 12 nie mówi nic o celibacie tylko o tym że człowiek jest stworzony do życia we wspólnocie
11 miesięcy temu / kuba
 
Najprościej jak się da: Życie i posługa Kapłana to możliwie najwierniejsze odwzorowanie życia i posługi jego Mistrza - Chrystusa! W tym zawiera się wszystko i komentarz jest zbędny.
11 miesięcy temu / Ella
 
I tak do skutku, aż machniemy ręką i już bezkarnie będą sie żenić, parować na wszelkie kombinacje, kobiety w stuły ubierać, Może to i syzyfowa praca, ale obrona Prawd Wiary Katolickiej jest naszym obowiązkiem. Sakramenty Kapłaństwa i Małżeństwa się nawzajem WYKLUCZAJĄ!!! - bo Kapłaństwo to właśnie akt całkowitego oddania się na służbę Bliźniego w Imię naszego Odkupiciela Jezusa Chrystusa! Nie możesz służyć mamonie, a tym są sprawy doczesne wynikające z obowiązków małżeńskich, w przeciwieństwie do spraw Duszpasterskich, z których wynika dbałość o ZBAWIENIE! Jak można być tak ślepym by pragnąć wymieszać te, tak odrębne, "światy": doczesność i nadprzyrodzoność?! To poważne uszkodzenie logiki i rozumu! No ale właśnie na tym polega zamęt i chaos wprowadzany planowo i rygorystycznie do głów współczesnych ludzi, a wynik? - to własnie takie dywagacje na tematy, o których nie ma się zielonego pojęcia-BEZKARNIE!
11 miesięcy temu / AndrzejBR
 
"Wierny tej nauce był sobór watykański drugi" - autorowi zebrało się na niesmaczne żarty, bo sobór zanegował zasadę celibatu księży w Kościele katolickim porównaj "Gaudium et spes" 12.
11 miesięcy temu / Sal
 
Niewierzący chcą zniesienia celibatu, a wierzący kapłani otrzymali od Boga łaskę celibatu.
11 miesięcy temu / BHO
 
Co innego znaczy znieść celibat - dla święcenia żonatych, a co innego znieść celibat - dla celibatariuszy - tych drugich żaden zewnętrzny nakaz nie zmusi do porzucenia celibatu ale to jest tak oczywiste, że nie wiem nawet czy warto o tym wspominać = kto chce żyć w celibacie może w nim żyć i będzie w nim żył, bez względu na zdanie całego świata. Kto tylko czeka na zniesienie nakazu celibatu - aby nie musieć go przestrzegać - jest jak faryzeusze, którzy zachowywali literę ale nie rozumieli Ducha = miłości Boga i bliźniego, który stał za przykazaniami. Spróbujcie sobie przed każdym z przykazań postawić słowo - dlaczego? np. dlaczego nie chcę cudzołożyć? dlaczego nie chcę pożądać żony bliźniego swego? ten odkryty w 6 wieku p.n.Ch. sposób myślenia, który pyta o przyczynę i jest definicją w odpowiedzi...bardziej może odpowiadać Prawdzie, niż mityczny - symboliczny sposób poznania, który rozszerzał interpretację o kolejne przepisy prawa aż do 613. Dla Kogo celibat?
11 miesięcy temu / kwiatek77
 
Jewropejczyk- ksiadz to nie psychoterapeuta czy doradca finansowy . Ksiadz to przewodnik do Pana Boga, a problemy tago swiata zostawmy zmarłym....
11 miesięcy temu / Życzliwy
 
@trooper Jest wątpliwe czy w chwili udzielenia mu sakramentu kapłaństwa trwał w pożyciu małżeńskim, prawdopodobnie nie skoro wiódł żywot wędrowca. Oczywiście w prawosławiu nie ma celibatu dlatego pod względem duspasterskim ichniejsze duchowieństwo jest ułomne a pierwsze skrzypce zawsze grali tam bezżenni mnisi.
11 miesięcy temu / Filip S
 
@trooper Jest wątpliwe czy w chwili udzielenia mu sakramentu kapłaństwa trwał w pożyciu małżeńskim, prawdopodobnie nie skoro wiódł żywot wędrowca. Oczywiście w prawosławiu nie ma celibatu dlatego pod względem duspasterskim ichniejsze duchowieństwo jest ułomne a pierwsze skrzypce zawsze grali tam bezżenni mnisi.
11 miesięcy temu / Filip S
 
Wyobrażacie sobie jak zgodnie z prawem kobieta wnosi o rozwód że swoim mężem kapłanem? Wyobrażacie sobie to "albo ja i dzieci albo parafia".
11 miesięcy temu / Kicek
 
Jak facet który chodź w spódnicy, nie mający żony, dzieci, nie znający problemów takich jak kredyt na mieszkanie może pouczać ludzi żyjących w innym świecie?? Ksiądz to zwykły zawodów więc powinni podlegać tym samym prawą co inni ZUS,pit itd, martwić się czy starczy od 1 do 1 itd. Jeśli kiedyś tak będzie wtedy będę słuchał tego co oni mówią narazie niech się nie wypowiadają i nie wtrącają bo nie mają ku temu żadnej legitymacji
11 miesięcy temu / Europejczyk
 
@Filip S Piotr apostoł miał żonę. A jakoś kościoły wschodnie nie mają celibatu i mają się dobrze. A co powiesz na to, że papież Euzebiusz był synem księdza co miał żonę? Celibat jest kwestią dyscypliny i nie jest połączony z kapłaństwem. Gdyby był to klerycy nie składaliby osobnych ślubów bycia celibatariuszem, a tak to je składają.
11 miesięcy temu / trooper
 
@okirex: Opuścili oni swoje dotychczasowe życie dla Jezusa. Ksiądz ma dany czas w samotności na zajmowanie się rzeczami Bożymi, a nie świeckimi, na wzrastanie w świętości. Na modlitwę tradycyjnym brewiarzem, na "kontemplowanie i dzielenie się owocami tej kontemplacji". Na bycie zawsze w dyspozycji dla wiernych, kiedy jest taka potrzeba, jako dla swoich duchowych synów i córek. Poza tym jako ci, którzy sprawują sakramenty alter Christi, są szczególniej wezwani do naśladowania Chrystusa, do bycia jak Chrystus, który był bezżenny. Mają być również sztandarem świadczącym o prawdzie wiary, w którą wszyscy katolicy muszą wierzyć, aby pozostać w Kościele Chrystusowym, tj. że stan dziewiczy jest ponad stanem chrześcijańskiego małżeństwa.
11 miesięcy temu / M.
 
@okirex Pan Jezus który jest najwyższym kapłanem żył w celibacie tak samo jak pierwsi apostołowie. Poza tym kapłan bez żony i dzieci może w całości poświęcić się swojemu powołaniu nie mając na głowie trudności związanych z obowiązkami rodzinnymi. To nie przypadek że Kościół Katolicki jest o wiele lepszy w posłudze duszpasterskiej od kościołów prawosławnych czy monofizyckich.
11 miesięcy temu / Filip S
 
do M.Nie zgodze sie... Bo wcale to nie ma nic dorzeczy, jakoby kazdy zonaty ksiadz mialby byc modernista??? Jak cytuje Twoje slowa :zakaz "zawierania małżeństw przez wyświęconych, który nastąpił w Kościele dzięki zrządzeniu Opatrzności..." Tak dopuszczenie kaplanow zonatych moze nastapic takze dzieki "Opatrznosci Ducha Sw.", ktora ureguluje np. w ten sposob, rozwiazlosc i dewiacje panujace w kaplanstwie... Nie rozumiem "logiki" po pierwsze:sprowadzania heretycznych zyczen np. wyswiecania kobiet czy prube zmieniania nauk nauczania etyki moralnej kosciola w stosunku do zboczen i ludzkich degeneracji na wspolny mianownik z wyswicaniem zonatych mezczyzn zyjacych przykladnie w swietym sakramecie malzenstwa!!! Jest wo wybitny przekret i ludzka NIEGODZIWOSC!!! Sw. Piotr i wiekszosc Apostolow byla zonata i nie przeszkadzalo to Jezusowi powolac ich na swoich uczniow,bo Jezus w przeciwienstwie do nas ludzi nie byl malostkowy!!!Za malo mam miejsca aby rozwinac temat!!
11 miesięcy temu / okirex
 
@okirex: celibat bezżenności powinno traktować się jako efekt organicznego rozwoju z celibatu wstrzemęźliwości i zakazu zawierania małżeństw przez wyświęconych, który nastąpił w Kościele dzięki zrządzeniu Opatrzności. Zniesienie celibatu bezżenności byłoby błędem archeologizmu i w obecnej atmosferze ideologicznej skończyłoby się katastrofą. Zresztą, Papieże przedsoborowi w jasny sposób dali wiernym do zrozumienia, kto chce znosić celibat: "Pozostaje nam jeszcze słów kilka dodać o moderniście-reformatorze. Już z tego, cośmy dotychczas mówili, można sobie wytworzyć pojęcie, jaką i jak chorobliwą manią wprowadzania nowości odznaczają się ci ludzie. Ten ich duch nowatorski czepia się wszystkiego, co jest katolickim. ... Wreszcie są tu i tacy, którzy, idąc w ślady swych mistrzów protestantów, żądają zniesienia celibatu" - Pius X, "Pascendi"
11 miesięcy temu / M.
 
Zgadzam sie ze : "obok obiektywnych przeszkód dla małżeństwa, istnieje możliwość dobrowolnej rezygnacji z płodności na rzecz Królestwa,czyli wybór wstrzemięźliwości seksualnej."dobrowolnego?Ale Panie Rozwinski Jezus nie stawia tej sprawy w PRZECIWIENSTWIE do malzenstwa, ktore jest powaolaniem czlowieka i jedno nie wyklucza drugiego.Nawet powiem wiecej Jezus stawia to do wolnego wyboru czlowieka!Dlatego argument ten sie Panu nie udal, gdyz wlasnie ze wzgledu na te slowa Jezusa, kaplanstwo i powolanie nie wyklucza malzenstwa!Prosze spojrzec w historie, Kosciol Katolicki praktykowal dluzej obie formy w kaplanstwie niz ta obecna. Forme narzuconego pozadkowyego papieskiego dekreu!Przypomne tutaj historie kosciola polskiego, ktoremu wlasnie Rzym zarzucal najdluzej, brak dyscypliny ze strony duchowienstwa, ktore nie chcialo podporzadkowac sie dyscypline celibatu! A Teraz wynosi sie celibatu do rangi sakramentalnej w Polsce?! W obronie dekretu porzadkowego?!
11 miesięcy temu / okirex
 

Skomentuj ten arytukuł

 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.