DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

Czy celibat kapłanów będzie tematem tzw. amazońskiego synodu?

Czy celibat kapłanów będzie tematem tzw. amazońskiego synodu?
fot. MAXPPP / forum

Co będzie tak naprawdę tematem synodu amazońskiego, którego zwołanie ogłosił niedawno papież? Podczas gdy oficjalnie ma chodzić o ewangelizowanie ludów tubylczych, krytycy podejrzewają chęć przedyskutowania poluzowania celibatu.

 

Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Amazonii zostało zwołane przez Ojca Świętego na rok 2019. Oficjalnie chodzi przede wszystkim o troskę o ludy tubylcze, do których trudno dziś dotrzeć z Ewangelią, a które dodatkowo borykają się z dużymi problemami materialnymi w obliczu coraz bardziej inwazyjnej polityki środowiskowej rządów Ameryki Łacińskiej.

 

Po zapowiedzi papieskiej pojawiło się jednak wiele sugestii, że w istocie synod ma być poświęcony w pierwszej mierze innej niż ewangelizacja kwestii, a mianowicie poluzowaniu celibatu. Chodziłoby tu o przedyskutowanie lub zgoła podjęcie decyzji o wprowadzenie instytucji tak zwanych viri probati – żonatych mężczyzn, którzy otrzymywaliby święcenia kapłańskie w regionach dotkniętych szczególnym brakiem księży.

 

To właśnie z Ameryki Południowej wyszły już kilka lat temu apele o tego rodzaju odejście od celibatu. W roku 2014 papież Franciszek przyjął w Watykanie biskupa Erwina Kräutlera kierującego terytorialną prałaturą Xingu w Brazylii. Ten urodzony w Austrii kapłan od dawna opowiada się za zniesieniem obowiązku celibatu przedstawiając takie rozwiązanie jako jedyną możliwość przezwyciężenia kryzysu powołań i braku wystarczającej liczby kapłanów. Po ówczesnej rozmowie z papieżem bp Kräutler powiedział w mediach, że Ojciec Święty apelował do brazylijskich biskupów o „odważne” rozwiązanie problemów.

 

Wkrótce potem pojawiły się zdementowane potem przez Watykan doniesienia, mówiące o liście wysłanym do brazylijskiego kardynała Claudia Hummesa przez papieża, w którym Ojciec Święty miał opowiedzieć się za koncepcją wprowadzenia viri probati. Hummes, były szef watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa i przewodniczący Komisji Biskupów dla Amazonii, w roku 2006 mówił o celibacie jako obowiązku nienależącym do istoty kapłaństwa i stąd teoretycznie mogącym zostać zniesionym.

 

Kilka miesięcy temu w głośnej rozmowie z niemieckim dziennikiem „Die Zeit” Ojciec Święty powiedział, że istnieje konieczność „przemyślenia” sprawy dopuszczenia do „pewnych czynności kapłańskich” żonatych mężczyzn. Odwołał się wówczas bezpośrednio do propozycji viri probati, zastrzegając zarazem, że fakultatywność celibatu nie jest rozwiązaniem problemu kryzysu powołań.

Zapowiadając amazoński synod papież nie mówił niczego ani na temat celibatu, ani koncepcji viri probati. Jak zauważają jednak między innymi dotowany przez niemiecki episkopat portal Katholisch.de, rzeczywiście nie oznacza to bynajmniej, że na synodzie ta sprawa się nie pojawi. Może być zupełnie odwrotnie.

 

Zwołanie synodu poświęconego sprawie święceń dla żonatych przewidywał już w 2015 roku watykanista Sandro Magister. Dziennikarz przywoływał program synodalnego Kościoła przedstawiony w 1999 roku przez ówczesnego arcybiskupa Mediolanu kardynała Carlo Marię Martiniego. Hierarcha wymieniając wówczas kluczowe tematu, którym powinny zostać w jego ocenie poświęcone synody w najbliższej przyszłości, obok kwestii dyscypliny małżeństwa wymienił także kryzys powołań. W ocenie Magistra papież zrealizował już punkt dotyczący dyscypliny małżeństwa, a teraz przyszła czas na drugi z tematów Martiniego.

 

 

Źródła: Katholisch.de, espresso.repubblica.it,  pch24.pl

Pach


DATA: 2017-10-26 13:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Alleluja i do przodu , Nie lękajcie się , Agiornamento ; Bóg jest Miłością , Odwagi > prawda świata was wyzwoli i postępowi świeccy was poprą.Nawet z radością Was zastąpią.U nas też są potencjalni oświeceni prorocy na wzór Ric Warren, pani Mayer, pana Zielińskiego. Już przebierają nogami aby się ujawnić. Wszystkim należy się miłość. Problem kryzysu powołań zostanie rozwiązany. Jakich powołań do małżeństwa czy kapłaństwa ? O przepraszam ! Jakiego kapłaństwa ? Przecież dzisiaj uczestniczymy zgromadzeniu eucharystycznym pod kierownictwem księdza ale chyba nie KAPŁANA . Gdyby było inaczej to przeszkadzałoby deklarowanej w dokumentach kościoła INTERKOMUNII .
ponad 2 lata temu / Iskierka
 
Całe to środowisko takie postępowe i "hej do przodu", a przecież to właśnie zniesienie celibatu byłoby wstecznictwem. To jest właśnie w tym wszystkim "najlepsze", że te wszystkie nowinki łączone są z tym rzekomym "powrotem do korzeni", czyli rozwiązaniami, które na przestrzeni wieków okazały się nieoptymalne, dlatego zostały zmienione na drodze organicznych postępu (ha, zawsze chciałem użyć tego słowa w kontekście Tradycji ;)
ponad 2 lata temu / incuss
 
No nie wiem..., teoretycznie to celibat faktycznie nie jest dogmatem, ale z drugiej strony obecny czas i atmosfera ogólnej degrengolady to jak najgorsze okoliczności aby w ogóle taki temat podejmować. Najpierw trzeba by z całą mocą wrócić do prawdziwej katolickiej wiary i odrzucić te wszystkie ekumeniczo-"postępowe" aberracje bo teraz to się po prostu wpisze w demontaż i dalszą protestantyzację Kościoła. Już jeden eksperyment SVII z odwróceniem się od Tradycji przyniósł fatalne skutki, a jakoś nikomu nie daje to nic do myślenia i chcą iść dalej tą samą drogą...
ponad 2 lata temu / abc
 
oczywiscie, ze beda chcieli to przepchnac, tym bardziej w Ameryce Poludniowej gdzie wielu ksiezy, biskupow, kardynalow jest po prostu czerwona . Raz, ze zostali z tych biednych krajow wyslani na ksiezy do europy, by potem powrocic i wykonywac polecenia czerwonych bandytow, dwa- zostali czesto zastraszeni i trzy- liberalna, letnia wiara. Prawych ksiezy morduja komunistyczno-lewackie bandy.
ponad 2 lata temu / taro
 
co roku jakiś synod... kolejne rozmiękczanie Doktryny w imię humanizmu....
ponad 2 lata temu / delgado
 
Gdyby nie błędy ostatnich 50-ciu lat to byłby nadmiar księży i środków aby wysyłać ich na misje.
ponad 2 lata temu / Leaf427
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.