DZIŚ JEST:   03   KWIETNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
 
 
 
 

Czy Amazonia naprawdę płonie? Dziennikarze odkrywają prawdę

Czy Amazonia naprawdę płonie? Dziennikarze odkrywają prawdę
Fotograf: Dario OliveiraArchiwum: Zuma Press/FORUM

„Problem pożarów w Amazonii jest bardziej złożony, niż wynika to z dramatycznych zdjęć zamieszczanych w mediach społecznościowych” – napisał w specjalnym komentarzu „Wall Street Journal”. A „New York Times” przestudiował zdjęcia satelitarne, ukazujące stan faktyczny płonących lasów. Jak się okazuje… lasy tam praktycznie nie płoną.

 

„Płuca ziemi w płomieniach” – alarmował niedawno znany aktor, Leonardo Di Caprio. Podobnych głosów w ostatnim czasie słychać bardzo dużo. Media społecznościowe pełne są dramatycznych zdjęć płonących lasów amazońskich, a kolejni celebryci, dziennikarze i wreszcie politycy ostrzegają przed katastrofą naturalną. – To prawdziwe ekobójstwo – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

 

Inną sprawą jest to, że część zamieszczanych zdjęć nie przedstawia wcale obecnego pożaru Amazonii. Jednak „Wall Street Journal” zwraca uwagę na jeszcze bardziej interesującą sprawę. Jeśli spojrzeć na dane globalne, deforestracja lasów amazońskich przebiega obecnie znacznie wolniej niż w chociażby w ostatniej dekadzie XX wieku.

 

Co ciekawe, nie tak dawno w Boliwii również szalały pożary. Ale wówczas celebryci milczeli, choć spłonęło kilka tysięcy kilometrów kwadratowych lasów. „Może pan DiCaprio powinien przeznaczyć trochę swojego oburzenia dla socjalistycznego prezydenta Evo Moralesa?” – pyta retorycznie „WSJ”. Gazeta bowiem łączy wzmożenie dotyczące płonącej Amazonii z niechęcią do prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro.

 

Interesującą obserwację odnośnie pożaru w Amazonii poczynił też „New York Times”. Amerykańska gazeta powołuje się na obserwacje badaczy z Uniwersytetu Marylandu w Baltimore, którzy przestudiowali zdjęcia satelitarne ukazujące, co naprawdę płonie w Brazylii. Jak się okazuje lasy praktycznie nie płoną. W ogniu stanęły głównie tereny rolnicze, na których od dawna nie ma już zalesienia.

 

I choć naukowcy z Brazylijskiego Instytutu Badań Przestrzeni Kosmicznej podają, że w tym roku wskaźnik pożarów wzrósł aż o 35 proc., to zdjęcia opublikowane przez NASA nie wskazują, by obszary objęte pożarem były rozleglejsze niż w poprzednich latach.

 

Nie ma wątpliwości co do tego natomiast, że pożar został spowodowany przez ludzi. Sprawcami najpewniej są ubodzy rolnicy, którzy poprzez wypalanie terenów rolnych przygotowują ziemię pod przyszłoroczne sadzenie. Choć prezydent Jair Bolsonaro zwraca uwagę, że za pożar odpowiedzialne mają być organizacje pozarządowe.

 

 

Źródło: tvpinfo.pl

ged


DATA: 2019-08-28 07:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Brazylii sie zaczelo - pozar rozprzestrzenil sie w kierunku Boliwii i tam zbiera zniwa. Media i celebryci mowia o pozarach w AMAZONII w Boliwii takze jest puszcza amazonska. Prosze sprawdzic niezalezne media w Boliwii oraz kanaly dziennikarzy z tego kraju zanim ktos sie wypowie ze nie ma pozarow. Dzien po dniu relacjonowane sa wydarzenia...
7 miesięcy temu / adam
 
Bzdury nad bzdurami
7 miesięcy temu / I,
 
a rolnik to nie organizacja pozarządowa?
7 miesięcy temu / tomek
 
Jak w Polsce- kodziarskie korniki mogą zżerać puszczę a walka z nimi to już katastrofa ekologiczna
7 miesięcy temu / Lit
 
Wojciech Cejrowski na antenie "Studia Dziki Zachód"\\ - W tej chwili płoną lasy w Boliwii, a nam się mówi, że w Brazylii. Skąd to nagłe szaleństwo? Robi się wielkie halo, bo się prezydent Brazylii nie podoba. Zabrał forsę Zielonym, jest prawicowy, robi porządek. Nagle wielka forsa chwyciła za telefony, zaczęła dzwonić do CNN, Macrona i innych. Wszystkie gwiazdeczki zaczęły o tym mówić, a ludzie przyjęli to za optykę. I stąd cała afera - kończy Cejrowski.
7 miesięcy temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.